V TURNOVSKÉ NEMOCNICI BUDE LETOS NOVÁ LÉKÁRNA A PŘESUNE SE SEM JEDNO PRESTIŽNÍ PRACOVIŠTĚ

0

Potvrdit současný kurz a vyhodnotit rok společného fungování turnovské a liberecké nemocnice přijel ve čtvrtek 19. února do Turnova generální ředitel Krajské nemocnice Liberec Luděk Nečesaný. „Jsem přesvědčen o výhodnosti spojení obou nemocnic pro všechny zainteresované – město, pacienty i personál. Náš společný podnik funguje velmi dobře ekonomicky a již není v plánu jej dále rozšiřovat,“ uvedl ředitel v narážce na aktuální jednání o úzké spolupráci mezi nemocnicemi v Semilech a v Jablonci nad Nisou. Turnovská nemocnice je podle Nečesaného stabilizovaná, v loňském roce vykázala zisk, od letošního roku má nového provozního manažera, bývalého místostarostu Otakara Špetlíka, který je pro ředitele člověk s velkou znalostí regionu a se zkušenostmi.

V loňském roce vznikl v prostorách nemocnice nový bufet pro zaměstnance i pacienty, letos dojde na přestavbu lékárny, kde od podzimu bude k dispozici také prodejna zdravotnických potřeb (od roku 2017 po vypršení současné smlouvy bude lékárnu provozovat sama nemocnice). Pro tento rok je zásadní vznik centra pro nespecifikované střevní záněty, které se do Turnova přesune z Liberce. Pro toto centrum budou upraveny prostory bývalého novorozeneckého oddělení, náklady jsou odhadovány na 20 až 25 mil. Kč. Fungovat by mělo od podzimu tohoto roku. Podle lékařského náměstka Martina Hrubého jsou přístrojově dovybavována jednotlivá oddělení nemocnice, například je zde nový ultrazvuk vyšší třídy pro gynekologii, který přišel na milion korun, pracovat začne nová ambulance revmatologie. Platy lékařů a sester jsou postupně dorovnávány k Liberci. V rámci krajských zdravotnických zařízení jsou prý platy sester po Liberci v Turnově druhé nejvyšší. Podle Hrubého je důležité, že opravdu velmi dobře funguje systém dalšího vzdělávání lékařů, což v malé dřívější nemocnici nebylo možné, takže lékaři se již Turnovu nebudou vyhýbat.

Starosta Turnova Tomáš Hocke připomněl úspěšné fungovaní Cateringu Krajské nemocnice Liberec, daří se získávat další zakázky na dovoz stravy – naposledy například v turnovském Ontexu, takže kuchyň turnovské nemocnice, o které se původně myslelo, že bude zavřena, je naopak plně vytížena. Ředitel Nečesaný v této souvislosti zmínil také Radniční sklípek, oblíbené restaurační zařízení v Liberci, které nově provozuje právě Catering Krajské nemocnice Liberec společně s Pivovarem Svijany. Možná by prý podobné zařízení mohlo vzniknout i v Turnově.

Zisk Panochovy nemocnice Turnov dosáhl v roce 2014 tří milionů korun, zatímco v roce 2013 skončilo hospodaření nemocnice se ztrátou 27 milionů korun. Ředitel Luděk Nečesaný tuto skutečnost vysvětluje zejména vyššími příjmy z dalších činností, v dřívějším období byla nemocnice podle něho příliš pasivní, závislá pouze na platbách od zdravotních pojišťoven.

Počet hospitalizovaných pacientů se v Turnově v roce 2014 zvýšil meziročně o 7 %, přičemž nejvíce pacientů přibylo na ortopedickém a interním oddělení. Panochova nemocnice Turnov je také pacienty nejenom z České republiky ale i ze zahraničí vyhledávaná pro bariatrické operace, kterých se tady ročně provádí několik stovek. Do turnovské nemocnice v roce 2014 přicházelo také daleko více ambulantních pacientů – především na chirurgické a radiologické oddělení, zájem vzrostl i o vyšetření v laboratořích. V současné době v turnovské nemocnici pracuje 50 lékařů a 220 sester, roční obrat je zhruba 250 mil. Kč.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.