BUDE V NAŠEM REGIONU DLOUHODOBĚ ZAJIŠTĚNA ZDRAVOTNÍ PÉČE?

0

V Česku je 189 nemocnic, žádná nemá od ledna uzavřenu smlouvu se zdravotními pojišťovnami. Podle nich to není problém. Nemocnice prý mohou fungovat podle smluv stávajících a nové se budou uzavírat postupně. Celkem 12 nemocnic je od ledna odsouzeno k zániku, mezi nimi v našem kraji ta v Tanvaldě. Dalších 18 nemocnic má dostat od zdravotních pojišťoven smlouvu na dva tři roky. Do budoucna má z českého zdravotnictví zmizet na šest tisíc akutních lůžek. Mezi 18 nemocnicemi, které získají dvou či tříletý „oddychový čas“ je i Panochova nemocnice v Turnově.

Nemocnice v Semilech má od pojišťoven dostat dlouhodobou smlouvu. To překvapuje zejména odborníky, kteří nad tím kroutí hlavou. Semilská nemocnice má prokazatelně horší personální a přístrojové vybavení, významně menší spád.

„Nevíme nic bližšího, než co zaznělo v médiích. Jako člen rady asociace nemocnic za Liberecký kraj mohu rovněž potvrdit, že s námi nikdo ze zdravotních pojišťoven nejednal. Neznám kritéria, podle kterých pojišťovny některé nemocnice vyloučily ze hry, nevím, co si mám představit pod pojmem krátkodobá smlouva,“ uvedl ředitel turnovské nemocnice Tomáš Sláma. Jak dodal, politické tlaky na budoucnost některých nemocnic budou veliké a bude mj. záležet na tom, jestli „postižené“ město má nebo nemá nějakého vlivného politika. Tak je třeba podle Slámy vnímat dlouhodobou smlouvu pro nemocnici v Semilech. (Starosta Semil Jan Farský zasedá ve správní radě VZP, v parlamentu je kolegou ministra Hegera – oba byli zvoleni za tutéž stranu.)

„Naštěstí již delší dobu prozíravě jednáme o budoucnosti naší nemocnice v podobě sloučení s libereckou krajskou nemocnicí. Myslím, že ze všech nabídek, které jsme jako město dostali, je tato pro nás nejvýhodnější, protože umožní zachovat v Turnově většinu služeb, na které jsou pacienti zvyklí,“ řekl Sláma. „Pokud informace z novin jsou skutečně tím posledním stanoviskem pojišťoven a ministerstva, tak máme nyní zhruba dva roky, abychom fúzi uskutečnili, pak budou zdravotní služby v regionu zachovány v potřebném rozsahu. To je to hlavní. Samozřejmě se budeme zdravotních pojišťoven ptát, jaká je jejich dlouhodobá představa o zajištění zdravotní péče v našem kraji. Budeme intenzivně jednat jak na půdě turnovského zastupitelstva a města jako zřizovatele, tak na Libereckém kraji.“

„V reakci na oznámení pojišťoven jsem kontaktovala radního pro zdravotnictví Libereckého kraje dr. Nováka a požádala ho o intervenci v souladu s dlouhodobou koncepcí kraje, kde má turnovská nemocnice své místo. Současně se s ředitelem Slámou sejdeme se starostou Semil Farským a vyjasníme si některé pohledy na budoucnost nemocnic v našem regionu,“ přiblížila starostka Turnova Hana Maierová. Podle ní bude město, jako zřizovatel Panochovy nemocnice, muset v nejbližší době rozhodnout o budoucnosti tohoto zdravotnického zařízení. Ve hře jsou dvě nabídky, jednu předložila společnost Mediterra, druhá je na fúzi s libereckou krajskou nemocnicí. Jak starostka doplnila, s případnou fúzí s krajskou nemocnicí nenarazila na žádný problém na kraji ani na libereckém magistrátu. „Konečné slovo budou mít turnovští zastupitelé,“ uzavřela starostka.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.