PROHLÁŠENÍ ČÁSTI LÉKAŘŮ PANOCHOVY NEMOCNICE TURNOV K AKCI „DĚKUJEME, ODCHÁZÍME“

0

O celorepublikové akci „Děkujeme, odcházíme“ koordinované lékařským odborovým klubem slyšel snad již každý. V našich médiích bylo řečeno hodně a zároveň jen zlomek z požadavků protestujících lékařů. Bohužel, tím zlomkem je, v drtivé většině případů, z kontextu vytržená informace o požadavku navýšení mezd lékařů. A dost. Jak prosté. Co více pobouří průměrného občana našeho státu, než to, že chce někdo více, než má on. Je však široká veřejnost objektivně informována o dalších a podstatnějších požadavcích lékařů? Dle převažujících reakcí občanů tohoto státu nikoliv.

Kdo ví, že lékaři nechtějí po státu více peněz ze státního rozpočtu, tedy ani více peněz z kapes daňových poplatníků, ale že se jedná o stále stejný balík peněz, který je ale špatně obhospodařován? Jsou známé detaily celoživotního vzdělávacího systému zdravotníků? Jak je to s přesčasovými hodinami lékařů? Kdo ví, že se porušuje zákoník práce, jen aby se zajistil provoz nemocnic? Že stávající systém je v podstatě vykořisťující, že hrubým způsobem diskriminuje ženy – lékařky? Víte, že většina lékařů, kteří výpověď podali, nechce odejít pracovat do zahraničí? Tu možnost dávno již mají. Kdo ví, že výpovědi podávají mladí lidé s partnery na mateřské dovolené, s hypotékami a se slibnou pracovní kariérou? Kdo ví, že celá akce má podporu špiček odborných společností? Kdo ví, kolik stojí ve skutečnosti léky, které užívá a remcá u směšné finanční spoluúčasti ve formě doplatku? Víte, kolik stálo vaše vyšetření u lékaře, které jste právě absolvoval(a)? Víte, jaké má vzdělání? Kolik má atestací, certifikovaných kurzů? Kolik přesčasových hodin ročně odpracuje? Bude schopen se na vaše problémy soustředit, když celou noc strávil u operačního stolu nebo pacifikací opilého mladistvého, který ho častuje perlami českých vulgarismů?

Otevřete oči, nastražte uši a pátrejte po pravé podstatě celé akce. Protože lékaři bojují i za vás. Za kvalitní péči, kterou vám chtějí poskytnout. Unavený, nespokojený lékař svoji práci dobře odvádět nebude. Je to stejné jako v každém zaměstnání. Chceme chodit do práce, která nás uživí, jako každý ze spoluobčanů této evropské země.

 

Proto i my, lékaři Panochovy nemocnice, chceme vyjádřit podporu celé akci. Nikdo z nás nepodal v souvislosti s výzvou „Děkujeme, odcházíme“ výpověď. Chceme zde nadále zůstat, pracovat, starat se o vaše zdravotní problémy, potkávat se s vámi na ulici a přát vám dobrý den. Situace malých nemocnic je odlišná od fakultních či klíčových krajských nemocnic. Naše výpovědi by s velkou pravděpodobností byly pro turnovskou nemocnici likvidační. A to nechceme.

 

Akci „Děkujeme, odcházíme“ symbolicky podpoříme protestním aktem ve formě dovolené počínaje dnem 1. března 2011. V krajním případě zvažujeme vypovězení smlouvy o přesčasové práci. Chceme zdůraznit, že tento akt není směřován proti Panochově nemocnici Turnov či jejímu vedení.

 

Lze očekávat, že v souvislosti se snížení výkonností okolních nemocnic (Liberec, Jablonec nad Nisou, Jičín…), kde lékaři v hojném počtu skutečně výpověď podali, dojde k nárůstu počtu ošetřovaných pacientů v turnovské nemocnici, a tím například k výraznému prodloužení čekací doby nebo odkládání plánovaných operačních výkonů.

 

Děkujeme za pochopení.

Kolektiv lékařů Panochovy nemocnice Turnov s.r.o.: MUDr. Michaela Vondráková, MUDr. Iva Bartošová, MUDr. Olga Bartoníčková, MUDr. Jarmila Kovářová, MUDr. Jiří Měkyna, MUDr. Pavlína Novotná, MUDr. Ladislav Valík, MUDr. Veronika Laurynová, MUDr. Šárka Diblíková, MUDr. Barbora Začalová, MUDr. Stanislava Čapková, MUDr. Eva Janusová, MUDr. Kateřina Pokorná

 

REAKCE VEDENÍ NEMOCNICE

O bezprostřední reakci na prohlášení části lékařů jsme pořádali ředitele nemocnice Tomáše Slámu. „Oceňuji skutečnost, že prohlášení lékařů není namířeno proti nemocnici, ale proti systému. Z tohoto pohledu jejich postoj chápu a rozumím mu. Chci všechny ujistit, že ve vedení nemocnice se snažíme dělat, co je v našich silách, abychom provoz udrželi. V případě kolektivních výpovědí služeb lékařů a podobně, případně proti rozhodnutí nadřízených orgánů třeba ve vztahu k porodnici, jsme bohužel bezmocní. Pokud skutečně ke zmíněné situaci od března t.r. dojde, bude muset nemocnice pracovat na dotčených odděleních a ambulancích ve víkendovém režimu. V praxi to bude znamenat, že dojde k odložení tzv. neakutní péče v podobě plánovaných operací a podobně,“ uvedl Tomáš Sláma. „O situaci budeme občany rozhodně informovat,“ dodal ředitel.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.