OHROŽUJÍ SOUČASNÉ SPORY MEZI LIBERECKÝM KRAJEM A MĚSTEM LIBEREC FÚZI TURNOVSKÉ A KRAJSKÉ NEMOCNICE?

0

Že se v současné době intenzivně jedná o fúzi turnovské a liberecké krajské nemocnice je dostatečně známo. Tento postup schválili i turnovští zastupitelé. Podle předběžného harmonogramu by ke sloučení nemocnic mohlo dojít už letos na konci roku. A protože jde o téma velmi citlivé a v Turnově velmi sledované veřejností, nemohla zapadnout ani informace o jistých sporech mezi novým vedením Libereckého kraje a městem Liberec. O co se jedná? Podle tiskové zprávy Libereckého kraje vedení města Liberec politickou hrou převzalo kontrolu nad krajskou nemocnicí a to tím, že neschválilo návrh Libereckého kraje na jmenování nových členů dozorčí rady krajské nemocnice.

Tím došlo k absurdní situaci: Vedení kraje, jako zástupce většinového vlastníka (82,5 %), nemá v dozorčí radě ani jednoho člena a tím mu byla odebrána možnost dohlížet na fungování a hospodaření společnosti, za jejíž výsledky musí nést odpovědnost. Jak je to možné? Podle vysvětlení Zuzany Kocumové, náměstkyně hejtmana LK pro zdravotnictví, tělovýchovu a sport, jde o důsledek zvláštních pravidel pro odvolání a jmenování členů dozorčí rady: „Podle stanov společnosti se na odvolání a jmenování členů dozorčí rady musí shodnout všichni akcionáři, tedy i zástupce města Liberec, které vlastní 17,5 % akcií. Zastupitelé města ani kraje si dosud navzájem svoje navržené kandidáty nikdy nekádrovali ani neblokovali. K tomu došlo poprvé a vzniklou situací se budeme muset vážně zabývat i z hlediska širších vztahů mezi městem Liberec a Libereckým krajem“.

Jak tento – slušně řečeno – nesoulad může ohrozit probíhající jednání o fúzi turnovské a liberecké nemocnice? „Na této politováníhodné záležitosti můžeme názorně vidět, že i menšinový akcionář může většinovému nadělat spoustu problémů. Když bych to přenesl na budoucí vztah Turnova ke sloučené nemocnici – i takto lze prosadit své některé názory a pohledy. I minoritní vlastník má za daného modelu poměrně velkou moc. To budiž odpovědí na otázku, kterou často slyším, a sice, že sloučením budou Turnovu odebrány všechny rozhodující pravomoci,“ shrnul Tomáš Sláma, ředitel Panochovy nemocnice Turnov. „To, co se v Liberci stalo, je samozřejmě extrém, a já nemyslím, že bychom někdy takto z Turnova postupovali. Uvádím to pouze pro názornost. Proč k vyhrocené situaci došlo, není pořádně známo. Hlasy z Liberce připouštějí, že některé materiály důležité pro rozhodnutí byly dodány pozdně, a tak podobně. Ve hře jsou určitě i nějaké politické hrátky. Ať už je to jak chce, doufám, že v co nejkratší době dojde k narovnání vztahů na korektní úroveň a dozorčí rada bude řádně doplněna.“

Podle Slámy nehrozí, že by současná situace v Liberci mohla nějak ovlivnit jednání o sloučení nemocnic, ale je to samozřejmě třeba sledovat. Dozorčí rada krajské nemocnice má v současnosti devět členů. Kraj v ní má čtyři zástupce, město Liberec dva, tři členové jsou voleni za zaměstnance. Vstupem Turnova se tohle změní. „Kolik bude členů dozorčí rady je předmětem jednání, nicméně přerozdělením Turnov získá asi 17 % akcií a Liberec bude mít asi jen 9 %, protože vklad Turnova bude vyšší. V zásadě je ale jedno, kolik členů bude rada mít. Důležité je, aby byla dodržena podmínka, že všechny věci, které se budou týkat Turnova, budou řešeny jen na základě souhlasu nebo nesouhlasu turnovského zástupce! Nechceme si nárokovat rozhodování o tom, co se má dít v liberecké nemocnici, ale v případě turnovské budeme mít právo veta. To je myslím legitimní požadavek,“ zdůraznil Sláma.
Jak dodal, neumí si ale představit, že by právo veta v budoucnu Turnov musel používat. Ono je z jeho pohledu detašované pracoviště liberecké nemocnice v Turnově výhodné i pro Liberec. Kdyby totiž zde došlo k rušení důležitých oborů, lidé by za ošetřením nemuseli nutně dojíždět do Liberce, ale využít i jiné nemocnice v okolí. Zatím platí harmonogram, který předpokládá fúzi nemocnic k 1. lednu 2014. Krajské zastupitelstvo o tomto kroku bude jednat na svém březnovém zasedání, i zastupitelstvo turnovské čeká v tomto roce hned několik jednání na toto téma…

POHLED Z LIBERECKÉ NEMOCNICE
Ze zprávy, kterou vydala agentura ČTK, vyplývá, že na sloučení nemocnic se intenzivně připravují také v Liberci. I zde se hovoří o lednu 2014. Turnovská nemocnice by měla fungovat jako detašované pracoviště. „Pro obě zařízení je spolupráce výhodná, v Turnově umožní udržet základní rozsah zdravotní péče,“ řekl novinářům generální ředitel liberecké nemocnice Jiří Veselka.
Spojení obou zdravotnických zařízení umožní podle Veselky lépe využít areály obou nemocnic. „Do Turnova bychom chtěli mimo jiné přesunout léčebnu dlouhodobě nemocných z Jablonného v Podještědí, kde chybí návaznost na zdravotnické zařízení,“ řekl ČTK Veselka. Přesunout by se sem mohla také třeba jednodenní chirurgie, vzniknout by tu mohly jednotky intenzivní dlouhodobé péče, na které není v Liberci dostatek místa.

Areál Panochovy nemocnice v účetní hodnotě zhruba 250 milionů korun by město vložilo do akciové společnosti. Krajská nemocnice Liberec je největším zdravotnickým zařízením v Libereckém kraji. Spojením by vznikl silný subjekt se zhruba 1140 lůžky, který by měl mít lepší pozici při vyjednávání s pojišťovnami. Spojení by umožnilo snížit náklady třeba spojeným nákupem léků, zdravotnického materiálu, energií ad.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.