OBYVATELÉ TURNOVSKA NYNÍ MOHOU ZE ŽIVOTA ODCHÁZET DŮSTOJNĚJI

0

„Po ukončení provozu porodnice a přesunu oddělení následné péče do jejích původních prostor jsme věděli, že jedním z dalších požadavků, které před námi stojí, je zřízení rodinných pokojů paliativní péče. Smrt patří k životu a my chceme, aby lidé, kteří se loučí se životem, odcházeli důstojně. To je nyní v naší nemocnici možné,“ uvedl na úvod setkání v souvislosti s otevřením tzv. rodinných pokojů v turnovské Panochově nemocnici její ředitel Tomáš Sláma. Od 1. září jsou v nemocnici k dispozici dva tyto pokoje pro těžce nemocné pacienty, jejichž život se chýlí ke konci a nelze o ně pečovat doma.

Jak připomněl přítomný krajský radní pro sociální věci Pavel Petráček, Liberecký kraj v době, kdy nemá v provozu hospic, vznik těchto rodinných pokojů podporuje. Turnovské nemocnici na zřízení hospicové a paliativní péče kraj přispěl 350 tisíci Kč (zhruba třetinu této částky ještě do projektu věnovala samotná nemocnice z vlastních zdrojů). Pokoje jsou umístěny ve dvou bývalých porodních sálech, které již měly poměrně kvalitní sociální zázemí, takže nebylo potřeba radikálních stavebních úprav. Podle Petráčka by pokoje tohoto typu měly být minimálně v každém okrese našeho kraje.

n201108302048_zap_228_2011_pnt„Panochova nemocnice je největší městskou organizací, její činnost se dotýká mnoha rodin v našem regionu. Letošní rok byl pro nás velmi obtížný, museli jsme se rozloučit s fungováním porodnice, nechceme ale, aby byly omezovány další služby. Proto vznik pokojů s paliativní péčí vítám, naše společnost stárne a možná, že je to i symbolické, že v místech, kde přicházelo na svět mnoho generací zdejších obyvatel, budou nyní lidé odcházet. Doufám, že těžké časy, které zdravotnictví prožívá, naše nemocnice zdárně zvládne,“ řekla starostka města Hana Maierová.

 

n201108302049_zap_229_2011_pntDva rodinné pokoje jsou součástí oddělení následné ošetřovatelské péče turnovské nemocnice (primář Daniel Pospíšil). Zdravotníci se tu nadále budou starat o část medicínskou, hospicovou péči budou zajišťovat pracovníci a dobrovolníci Hospicové péče svaté Zdislavy, o. p. s., známé liberecké organizace, která nyní přichází i na Turnovsko. „Projekt rodinných pokojů přineslo do Čech Hospicové hnutí – Vysočina, původní myšlenka je z Rakouska. Naše organizace byla založena v květnu 2009 jako necírkevní a nepolitická. Zaštítili jsme se jménem svaté Zdislavy, která v našem kraji působila a pomáhala nemocným a umírajícím,“ vysvětlila ředitelka Hospicové péče svaté Zdislavy Taťána Janoušková. Organizace poskytuje odlehčovací služby, odborné poradenství, půjčuje speciální pomůcky, hlavní náplní práce zaměstnanců a dobrovolníků je však terénní domácí péče. „Jsme jedním z posledních krajů v republice, který ještě nemá vlastní hospic, proto vznik rodinných pokojů ve zdravotnických zařízeních velmi vítám jako předstupeň tohoto budoucího zařízení. První pokoj byl otevřen vloni v Liberci, další fungují v České Lípě a v Semilech, nyní i v Turnově. Do budoucna bychom chtěli otevřít podobné zařízení i ve Frýdlantu,“ přiblížila Janoušková.

 

n201108302049_zap_230_2011_pntPracovníci hospicové péče pečují o pacienty, o které se blízcí nemohou postarat doma. Jsou důvěrníkem rodin i umírajícího, pomáhají s péčí i radí v případě nějakých problémů. „Člověk, který ze života odchází, tak není sám, je to doba velmi důležitá pro něho i jeho blízké, je to doba bilancování a odpouštění, je dobré, když odchází usmířen, důstojně a bezbolestně,“ zdůraznila Taťána Janoušková. 

Jak dodala, Hospicová péče svaté Zdislavy nyní přichází také na Turnovsko, kromě fungování v rodinných pokojích, kde pracovníci budou k dispozici nemocnému i přítomným rodinným příslušníkům, zde bude fungovat také „Poradna Zdislava“, která bude v prostorách Panochovy nemocnice poskytovat pacientům a jejich blízkým navazující psychologickou a sociální pomoc zatím každé úterý od 13.00 do 15.00 hodin (koordinátorem v Turnově je Jitka Kozáková, tel. 731 626 197), v blízké době budou také hledány dobrovolnice, které by se této náročné práci chtěly věnovat. Více o organizaci najdete na www.hospiczdislavy.cz

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.