KRAJSKÁ POBOČKA VZP BUDE OD ČERVENCE ZRUŠENA

0

„Není to pro nás dobrá zpráva. I když jsme nesouhlasili s každým rozhodnutím liberecké pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny, považovali jsme ji za profesionální a vstřícnou k potřebám zdravotnictví v našem regionu.  Přesun agendy do Ústí nad Labem ušetří VZP nějaké peníze. Na druhou stranu, co o nás Ústečtí vědí, jak znají zdejší složité krajské nebo okresní zdravotnictví? Z toho pak vyplývají ty nesmyslné tendence rozhodovat podle tzv. směrných čísel, která specifika regionu nedokážou plně zohlednit. Možná by VZP ušetřila víc, kdyby všechny krajské pobočky zrušila a rozhodovalo se jen v Praze, stejně se tak u podstatných věcí děje i v současnosti,“ komentuje ohlášenou změnu ředitel turnovské Panochovy nemocnice Tomáš Sláma. Všeobecná zdravotní pojišťovna svoji krajskou pobočku v Liberci ruší k 1. červenci, severočeská regionální centrála bude nadále až v Ústí nad Labem.

Pro klienty by se ale nemělo nic měnit, dál mají fungovat všechna malá kontaktní pracoviště včetně toho turnovského. Jak uvedl končící ředitel pobočky v Libereckém kraji Jiří Benedikt, změna je součástí reorganizace, kterou 28. května schválila správní rada pojišťovny. Ta mění dosavadní krajskou strukturu na regionální – ze 14 celků jich bude šest. V Libereckém kraji má VZP osm pracovišť, klienty této zdravotní pojišťovny jsou zhruba tři čtvrtiny obyvatel kraje.

Zástupcům zdravotnických zařízení v Libereckém kraji se změna vesměs nelíbí, největší liberecká nemocnice bude proti ústecké firmě Krajská zdravotní se 6000 zaměstnanci brána jako minoritní. Navíc z Ústí třeba až do Jilemnice je opravdu daleko! „VZP se nám stále vzdaluje, nejdřív jsme jezdili do Semil, pak do Liberce a teď 200 kilometrů do Ústí nad Labem,“ poznamenal pro agenturu ČTK ředitel Masarykovy městské nemocnice v Jilemnici Jiří Kalenský. Podle ekonomického ředitele liberecké nemocnice Jiřího Kittnera vyžaduje každá organizační změna nějaký čas. „Je to vidět už teď při jednáních o smlouvách s VZP, která se prakticky zastavila, protože se mění lidé, ředitel odchází a my budeme muset navázat kontakty znovu,“ řekl ČTK Kittner.

Velmi podobné obavy sdílí i ředitel turnovské nemocnice. „Změna samozřejmě může mít vliv na uzavírání nových smluv od ledna 2013. Nemocnice v Libereckém kraji se opravdu mohou dostat na okraj zájmu, zejména ty malé, osamocené. Nakonec tato změna může být impulzem k propojení nemocnic do větších celků. My v Turnově nyní intenzivně jednáme o příchodu nějakého strategického partnera právě z důvodu, abychom se neocitli tzv. mimo hru. Velmi daleko jsou jednání také s libereckou krajskou nemocnicí, byť ještě žádná dohoda není na stole,“ uzavřel Tomáš Sláma.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.