ŠPIČKOVÉ PRACOVIŠTĚ V TURNOVSKÉ NEMOCNICI ZAHAJUJE PROVOZ

0

Ve středu 27. dubna bylo v turnovské Panochově nemocnici otevřeno nové centrum léčby střevních onemocnění. IBD Centrum v Turnově se zařadí mezi špičková pracoviště v oboru gastroenterologie v republice. „Zatím vždy, když se někde restrukturalizuje nemocnice, tak se oddělení zavírají. Já jsem moc rád, že u nás naopak nové oddělení otevíráme. Navíc personálně i přístrojově perfektně vybavené,“ uvedl Martin Hrubý, lékařský náměstek Krajské nemocnice Liberec, který je pověřený řízením nemocnice v Turnově. Pacientům se zde dostane špičkové komplexní péče v rámci jednoho zdravotnického zařízení. „Centrum biologické léčby nespecifických střevních zánětů bude v našem regionu pouze jediné, tato péče je zcela v rámci krajské nemocnice přesunuta z Liberce do Turnova.“

Vznik IBD Centra je podle Luďka Nečesaného, generálního ředitele KNL, výzvou pro odborníky z liberecké a turnovské nemocnice pro týmovou spolupráci napříč všemi medicínskými obory, protože péče o tyto nemocné je velmi složitá a komplexní. To vše zde navíc bude probíhat v klidném a pěkném prostředí s moderně vybavenými endoskopickými sály a místnostmi pro aplikaci biologické léčby.

201604281632_zap_116_2016_knl

Centrum vzniklo na ploše přibližně 450 m² rozšířením, rekonstrukcí a důkladnou modernizací stávajícího endoskopického pracoviště ve 3. patře ambulantního traktu nemocnice a navazujících nevyužívaných prostor bývalé novorozenecké jednotky. Nově budou pacientům z Turnova a široké spádové oblasti sloužit dva endoskopické sálky, dospávací pokoj, prostory pro biologickou léčbu se třemi lehátky a pěti aplikačními křesly. Důležitou součástí centra je i recepce pro příjem pacientů, rozšířené zázemí pro personál. Samozřejmostí jsou příjemné čekárny se sociálním zázemím i pro vozíčkáře. Většina prostor je nově klimatizována. Spokojenost a pohodu pacientům zajistí erudovaný personál pod vedením primářky Lenky Nedbalové: „V Turnově budu při péči o naše pacienty s nespecifickými střevními záněty klást důraz na mezioborovou spolupráci a komplexnost péče. Důležitá je otevřená komunikace a spolupráce s lékaři v terénu,“ zdůraznila primářka.
I podle prof. Milana Lukáše, předsedy České gastroenterologické společnosti, přichází do Turnova jedno z nejlépe vybavených pracovišť svého druhu v republice, což bude znamenat příliv a zájem pacientů i ze vzdálenějších míst. Vzhledem k tomu, že se jedná vesměs o civilizační nevyléčitelné choroby, které postihují především mladé lidi, je podle něho důležitá i prevence.

201604281632_zap_117_2016_knl

Nové IBD Centrum uvítal při slavnostním otevření také hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Kvalitní zdravotní péče je podle něho jednou z krajských priorit, do které kraj investuje tento rok více než 55 mil. korun. „Není pochyb o tom, že i v tomto lékařském oboru se prevence vyplácí. Liberecký kraj proto míří svoji podporu právě na prevenci, léčebné a osvětové programy a pravidelně do nich investuje bezmála 1,6 mil. Kč ročně,“ doplnil hejtman Půta.
„Nové centrum léčby střevních onemocnění patří k nejmodernějším pracovištím Krajské nemocnice Liberec a jsem rád, že našlo prostory právě v turnovské nemocnici,“ řekl Tomáš Hocke, starosta Turnova. „Věřím, že komorní prostředí turnovského pracoviště přiblíží pacientům výhody menšího zdravotnického zařízení.“

201604281632_zap_118_2016_knl

Celkové náklady na zřízení IBD Centra byly 20,8 mil. Kč. Jeho vybudování bylo podpořeno dotací na investiční rozvoj Ministerstva zdravotnictví ČR ve výši 8,2 mil. Kč. Zbývajících 12,6 mil. Kč zaplatila Krajská nemocnice Liberec z vlastních prostředků. Stavební práce realizované firmou SYBAN vyšly na 10,5 mil. Kč, nábytek na oddělení stál 862 tisíc. Vybavení moderní zdravotnickou a přístrojovou technikou vyšlo na 9,4 mil. Kč. Celý projekt od prvotní myšlenky zabral téměř rok a půl projekčních a přípravných prací, samotná realizace pak trvala pouhé čtyři a půl měsíce.

201604281632_zap_119_2016_knl

(TvA s využitím TZ tiskového mluvčího KNL Václava Řičáře)

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.