ZMĚNY V NEMOCNICI SE DOTKNOU GYNEKOLOGICKÝCH PACIENTEK

0

V pátek 28. února se v turnovské Panochově nemocnici uskutečnila mimořádná tisková konference za účasti generálního ředitele Krajské nemocnice Luďka Nečesaného, hejtmana Martina Půty, jeho náměstkyně Zuzany Kocumové, starosty Turnova Tomáše Hockeho a náměstka pro lékařskou péči v turnovské nemocnici Martina Hrubého. Ten bude zdejší nemocnici na základě výběrového řízení fakticky řídit v rámci spojených nemocnic v Turnově a Liberci (pozici hlavní sestry zdejší nemocnice ve výběrovém řízení obhájila Eva Krejčí).

Pro setkání bylo zásadní oznámení o zefektivnění lůžkového fondu na gynekologickém a chirurgickém oddělení Panochovy nemocnice. Pacientkám, které se v Turnově podrobí operačním zákrokům, bude sloužit společná lůžková stanice operačních oborů gynekologie a chirurgie. „Sloučení lůžkového fondu v žádném případě nepředstavuje zrušení gynekologie v Panochově nemocnici. Důvodem je malý počet operačních zákroků, a to při současně vysokém počtu ambulantních pacientek,“ vysvětlil generální ředitel Luděk Nečesaný. Vloni bylo na gynekologickém oddělení Panochovy nemocnice za celý rok hospitalizováno 387 pacientek a průměrná ošetřovací doba činila dva a půl dne. Ambulancí projde ročně na 12 tisíc žen.
Podle Martina Hrubého se o tomto kroku hovoří již dva roky, ale až díky fúzi nemocnic k tomu nastala příhodná doba, a to především co do vztahu k zdravotním pojišťovnám. „Prioritní je pro nás zachování gynekologického oddělení a současně i operačních výkonů. Vše směřujeme k moderní a žádané jednodenní chirurgii. Pro pacientky, které bude nutné hospitalizovat, bude připraven samostatný pokoj. Volnou lůžkovou kapacitu přesuneme ve prospěch interního oddělení, kde nám meziročně stoupá počet hospitalizovaných pacientů,“ zdůvodnil Hrubý.

201403041735_zap_73_2014_pnt

„Pro Liberecký kraj fúze nemocnic neskončila schválením tohoto záměru. Vím, že téma nemocnice je pro obyvatele Turnovska velmi citlivé, proto i nadále všechny kroky konzultujeme jak s vedením nemocnice, tak i s vedením města. Sledujeme nejen hospodářské výsledky, ale i úroveň péče,“ zdůraznil hejtman Martin Půta.
Podle starosty Turnova Tomáše Hockeho je důležité, že gynekologické oddělení v nemocnici zůstává zachováno, do budoucna by rád přesvědčil zdejší obvodní lékaře, aby své pacienty ve větší míře posílali k odborným vyšetřením právě sem. „Často slýcháme silná slova na adresu zachování provozu nemocnice v Turnově v co nejširší míře, od privátních lékařů bych očekával větší podporu tomuto snažení,“ řekl starosta.

Pro zvýšení komfortu pacientů v Panochově nemocnici se připravuje úprava ambulantních prostor, měl by zde vzniknout nový bufet na vyšší úrovni, než je ten stávající v suterénu, ředitel Nečesaný kritizoval také nevýhodně uzavřenou smlouvu na pronájem lékárny. V budoucnu ji chce nemocnice provozovat nejlépe sama a měla by zde vzniknout také prodejna zdravotnických potřeb.

201403041735_zap_74_2014_pnt

Turnovská nemocnice má 176 lůžek a zhruba 300 zaměstnanců. Hospodaření nemocnice skončilo za rok 2013 s celkovou ztrátou ve výši 26,9 milionu korun. V lednu 2014 nemocnice vykázala vyrovnané hospodaření se ziskem 8 tisíc korun. „Pokud se nám podaří udržet výkonnostní a nákladovou kázeň v turnovské nemocnici a realizovat plánovaná opatření na zvýšení efektivity zdravotnických provozů, lze očekávat dosažení měsíčního zisku až ve výši 500 tisíc korun. Tento zisk může být použit na odměny zaměstnancům nemocnice,“ doplnil generální ředitel Krajské nemocnice Liberec Luděk Nečesaný.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.