TURNOVSKÁ NEMOCNICE BUDE S RUČENÍM OMEZENÝM

0

Z příspěvkové organizace města se od 1. ledna 2008 stane turnovská městská nemocnice Panochovou nemocnicí Turnov, s.r.o. Zabránit by v tom mohla snad už jedině některá z rozhodujících zdravotních pojišťoven, která by s novým subjektem odmítla uzavřít smlouvu. To ale podle ředitele nemocnice Tomáše Slámy ani podle jeho náměstka Martina Hrubého nehrozí.


„Kdyby transformace na společnost s ručením omezeným měla znamenat nějaké zásahy ze strany zdravotní pojišťovny ve smyslu omezení poskytované péče, tak bychom do této změny ani nešli,“
řekl na včerejším zasedání městského zastupitelstva Martin Hrubý. Byli to právě zastupitelé, kteří museli změnu právního stavu nemocnice schválit. Jak na zasedání zaznělo, forma příspěvkových organizací se již přežila, i nová společnost ale zůstává ve stoprocentním vlastnictví města. Pouze movitý majetek, resp. vnitřní vybavení, přejde na nový subjekt, budovy zůstanou i nadále městským majetkem. Nebude se ani propouštět ani se nebudou rušit některá oddělení. Nicméně ale veškeré smluvní a zaměstnanecké závazky od ledna 2008 na novou společnost přejdou.

Zastupitelé na včerejším jednání transformaci schválili, když z 21 přítomných pro hlasovalo 17, dva se zdrželi a dva byli proti. Kdyby v budoucnu chtěly správní orgány Panochovy nemocnice rozhodnout o převodu obchodních podílů na třetí osobu, budou potřebovat souhlas městských zastupitelů. Ti si tuto formulaci vymínili nad rámec schvalovaného materiálu jako podmínku, upraven v tomto smyslu bude i jednací řád zastupitelstva.

Turnovská nemocnice byla postavena v roce 1942, její vznik je úzce spjat se jménem zdejšího uznávaného lékaře a později prvního ředitele MUDr. Františka Panochy (1894 – 1965). Ten na stavbu obětoval i nemálo ze svých osobních úspor. Jak už to bohužel bývá, komunistický režim se k této lékařské legendě Turnova nezachoval zrovna nejlépe…
V současné době nemocnice poskytuje péči na sedmi lůžkových odděleních a v odborných ambulancích. Ročně je tu hospitalizováno kolem 6 500 pacientů, narodí se asi 400 dětí, ambulantně tu ošetří na 43 tisíc pacientů. Nemocnice má 350 zaměstnanců.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.