PANOCHOVA NEMOCNICE OD 1. KVĚTNA

0

Co se týká turnovské nemocnice, veřejnost v tuto chvíli prioritně zajímají hlavně další fungování gynekologického oddělení, ale i přesuny v rámci zdravotnického zařízení. Proto se k tématu stále vracíme, proto dění v Panochově nemocnici tak hýbe veřejností už víc než čtvrt roku. Není to jednoduchá situace, která začala prosincovou výpovědí jednoho z gynekologů. Pokračovala navazujícím prohlášením zbylých gynekologů, že už nechtějí sloužit na porodnici, a také důrazným vzkazem zastupitelů a vedení města, že si zachování porodnice přejí. Vše skončilo výpověďmi stávajících gynekologů a úpornou snahou hledání náhrady za ně. Na aktuální stav věcí jsme se zeptali ředitele nemocnice Tomáše Slámy (informace jsou platné k 15. dubnu).

* Platí, že všichni dosavadní gynekologové v čele s primářem Miklem odcházejí k 30. dubnu, nebo nakonec někdo zůstává?
Platí, že všichni odcházejí.

 

* V TvA jsme představili nového primáře gynekologie Petra Lidáka, který se funkce ujme 1. května. Podařilo se k němu sehnat do týmu další lékaře, resp. kolik lékařů bude mít od května toto oddělení k dispozici? A střední zdravotnický personál, může i z tohoto pohledu oddělení bezproblémově fungovat?

Než odpovím na otázku, dovolte malé vysvětlení. Kompletně celý stávající lékařský tým podal výpovědi posledního únorového dne. To znamená, že máme dva měsíce na to, abychom sehnali náhradu, protože dle platného zákoníku práce je výpovědní doba dvouměsíční.  Ani o den víc. Volné dvouatestované lékaře v oboru gynekologie nenajdete, všichni jsou zaměstnaní buďto ve svých privátních ambulancích nebo nemocnicích. Kromě toho je uvedených odborníků nedostatek, stačí se podívat na webové stránky nemocnic s nabídkou volných pracovních míst. To znamená, že když se domluvíme s lékařem z jiné nemocnice, že přejde k nám, musí dát nejdříve výpověď ve svém zařízení – neboť na dohodu jej nikdo nepustí. Z tohoto důvodu potrvá zřejmě nějakou dobu, než vrátíme provoz do normálu.

 

* Z toho, co říkáte, vyznívá, že gynekologové museli vědět, že způsobí nemocnici problém tak velkého rozsahu.

Ano, muselo to být vědomé rozhodnutí. Kdo lépe než gynekologové vědí, jak zoufalý nedostatek jich je v Čechách.

 

* Jaký podle vás k tomu měli důvod?

Přiznám se, že mi jejich počínání nebere rozum. V únoru jsem se všemi upravil pracovní smlouvy, a to tak, že z nich zmizelo slovo „porodnice“, všem jsem upravil platové náležitosti a rozsah služeb dle jejich požadavků, se kterými souhlasili, a tyto smlouvy všichni podepsali! Ze strany nemocnice byly splněny všechny jejich požadavky. Když mi osobně předávali své výpovědi, tak zazněla informace, že je to reakce na usnesení zastupitelstva. Ale usnesení je politická deklarace vůle a zájmu udržet porodnici a nemá vztah s jejich pracovní smlouvou, která je uzavřena dle zákona. Když se na věc dívám s odstupem, tak celé jejich jednání považuji za podraz vůči nemocnici a všem jejím pacientům. Mrzí mě rovněž skutečnost, že svým jednáním gynekologové popírají to, co deklarovali buďto ústně nebo ve svém písemném prohlášení.

 

* Od května budou gynekologická a porodnická ambulance fungovat tak, jak byly pacientky zvyklé dosud?

Ano, tady by nemělo dojít k žádné změně.

 

* Provoz porodnice s největší pravděpodobností v důsledku již dříve popsaných skutečností obnoven nebude. V jejích prostorách již funguje nějaké oddělení nemocnice?

V uvedených prostorách  budeme hospitalizovat pacienty následné péče.  

 

* Dá se tedy konstatovat, že situace v nemocnici se stabilizuje? Co její vedení čeká v nejbližší době, mluví se o rušení akutních lůžek a dalších restriktivních opatřeních vůči malým nemocnicím, je z toho již něco známo?

S výjimkou gynekologie je provoz stabilní. V současné době zahajujeme jednání ohledně restrukturalizace akutních lůžek. K uvedenému vznikla na kraji komise, ve které jsou zástupci vybraných  zdravotnických zařízení – Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa  a Jilemnice – a dále zástupce kraje a zdravotních pojišťoven. Turnov zde bohužel zástupce nemá. Zatím ale nemáme žádné oficiální výstupy z jejich zasedání. Tak uvidíme.

Související články (celkem 120)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.