KRAJ OPĚT PŘISPĚJE OBCÍM V RÁMCI PROGRAMU OBNOVY VENKOVA. ČÁSTKA ROK OD ROKU ROSTE

0

Liberecký kraj každoročně finančně podporuje rozvoj jednotlivých obcí. Krajští zastupitelé budou na únorovém zasedání schvalovat finanční prostředky do Programu obnovy venkova v celkové výši 29.578.300 korun. Jedná se o rekordní sumu od doby vzniku Libereckého kraje.

Obce nejčastěji žádají peníze na rekonstrukci komunikací, veřejného osvětlení, ale také na opravu obecních úřadů, školských, tělovýchovných, kulturních a sociálních zařízení. V loňském roce program podpořil například i projekty na údržbu hřbitovů.

„V letošním roce došlo k několika zásadním změnám. Vloni jsme z programu poskytli finanční prostředky na 90 projektů za celkem 28.101.299,47 korun. Jelikož se snažíme podpořit co nejvyšší počet zájemců, rozdělili jsme peníze v programu pro rok 2019 na dvě části. Pro obce máme připraveno přes 22 milionů korun a pro dobrovolné svazky obcí 7 milionů. V případě, že zájemci nevyčerpají peníze z jedné nebo druhé části, navrhneme jejich přesun tak, abychom podpořili co nejvíce žadatelů,“ uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.

Další změnou je, že dobrovolné svazky obcí mohou žádat o dotaci pouze na majetek, který je v jejich vlastnictví. „Původně mohly dobrovolné svazky obcí žádat o dotaci i na majetek jednotlivých členů. Liberecký kraj chce nyní docílit toho, aby obce vzájemně na projektech spolupracovaly. Na změnách se podíleli i zástupci dobrovolných svazků obcí, se kterými jsme se několikrát sešli, aby podpora z Programu obnovy venkova byla co nejefektivnější,“ vysvětlil Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Nejvíce využívané dotační tituly (DT) v rámci Programu obnovy venkovy v průběhu let:
DT 4 – Oprava a výstavba místních komunikací, chodníků, veřejného osvětlení, mostků, zálivů autobusové dopravy, parkovišť
DT 1 – Obnova a údržba venkovské zástavby a občanské vybavenosti
(dotace na pořízení, technické zhodnocení, opravu nebo údržbu dlouhodobého majetku – movitého i nemovitého), který je ve vlastnictví dotčené obce

Z regionu Turnovska o podporu žádají obce:
* Kacanovy – na rekonstrukci kulturního domu.
* Loučky – oprava budovy obecního úřadu.
* Vyskeř – dovybavení obecní prodejny.
* Radimovice – doplnění dětského hřiště.
* Rovensko pod Troskami – rekonstrukce sociálního zařízení v mateřské škole.
* Tatobity – nová komunikace ke třem novým rodinným domům
* Rakousy – výměna veřejného osvětlení
* Svijany – nové veřejné osvětlení v nové zástavbě
* Ohrazenice – rekonstrukce veřejného osvětlení související s opravou horní části Nádražní ulice
* Mikroregion Podkozákovsko – oprava pěti místních komunikací v obcích Koberovy, Mírová pod Kozákovem, Jenišovice, Klokočí a Loučky.
* Mikroregion Český ráj – oprava místních komunikací v obcích Hrubá Skála, Kacanovy, Troskovice, Karlovice, Vyskeř a chodníku v Olešnici.
* Mikroregion Jizera – oprava střech obecních úřadů (Příšovice, Žďárek), oprava místní komunikace (Svijany), rekonstrukce a oprava chodníku (Pěnčín, Kobyly) a rekonstrukce hřbitovní zdi (Sychrov).

(Zdroj: Filip Trdla, tiskový mluvčí, Liberecký kraj)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.