HOTELOVKA SE OD ÚNORA VRACÍ DO ZBOROVSKÉ. ALE JEN Z ČÁSTI

0

Po většinu loňského roku jsme sledovali vývoj kolem turnovské „hotelovky“. Jak známo, škola dosud oficiálně sídlí ve dvou budovách – ve Zborovské a v Alešově ulici. Rozhodnutím ředitelky školy studenti i učitelé budovu ve Zborovské ulici opustili k 1. září a výuka od té doby probíhá v objektu v Alešově ulici, který patří zřizovateli (Libereckému kraji), na rozdíl od budovy ve Zborovské ulici, která je v majetku města. A protože přesun do jedné budovy nebyl řádně konzultován ani se zřizovatelem a ani se studenty, jejich rodiči a s městem, panovaly kolem vzniklé situace možná až zbytečné vášně.

O konkrétní situaci se na konci září přijel do školy přesvědčit hejtman Libereckého kraje Martin Půta a prakticky od té doby se nahlas hovoří o tom, že nejideálnější by bylo školy opět rozdělit, protože sloučení „hotelovky“ s bývalou střední integrovanou školou v roce 2009 nebylo šťastné. Školy a ani studenti spolu nemají mnoho společného a rozdíly se nepodařilo smazat ani po sestěhování do jedné budovy.

O situaci opakovaně jednali i turnovští zastupitelé, kteří apelovali na morální závazky, které město má k mecenáši B. J. Horáčkovi, za jehož peníze de facto prestižní hotelová škola ve Zborovské ulici na přelomu tisíciletí vznikla. Vlivem mnoha okolností se tato škola stala v posledních letech pouze jednou z mnoha, ale zastupitelé i velká část občanů tuto školu dosud považují za „rodinné stříbro“.

n201601212014_oso_12_016_hotelovkaRada Libereckého kraje na svém jednání 18. listopadu doporučila ředitelce školy Mileně Lednejové obory obchodní akademie, cestovního ruchu a hotelové školy vrátit od pololetí, tedy od února 2016, zpět do objektu ve Zborovské ulici. Radní na svém dalším zasedání v prosinci poté rozhodli poukázat vedení školy 0,9 mil. Kč na zajištění organizace výuky ve Zborovské ulici. Z Alešovy ulice do Zborovské se mají přestěhovat všechny ročníky oboru obchodní akademie, všechny ročníky oboru cestovní ruch a z oboru hotelnictví pouze 4. ročník.

Těsně před vánočními svátky zasedali také turnovští radní, kteří – citujeme z usnesení: Cítí potřebu reagovat na vstřícné usnesení Libereckého kraje rovněž vstřícným usnesením, které avizuje snížení nájemného v objektu ve Zborovské ulici. Ten dnes činí něco málo přes 921 tisíc korun ročně. Radní navrhují Obchodní akademii, Hotelové škole a Střední odborné škole v Turnově slevu nájemného ve výši 200 tis. korun na rok za podmínky, že ve školním roce 2016/2017 do objektu ve Zborovské ulici nastoupí i první ročník oboru hotelnictví a dojde k postupnému přesunu všech ročníků oboru hotelnictví do objektu ve Zborovské ulici. Dále zde bude v následujících letech zachován rozsah výuky ve formátu všech ročníků obchodní akademie a všech ročníků oboru cestovní ruch. V případě úpravy struktury dle výše uvedeného návrhu bude ve školním roce 2019/2020 poskytnuta další sleva na nájemném ve výši 100 tis. korun na rok.

Jak se stěhování zdařilo a jak se ve staronové škole bude líbit studentům, učitelům a rodičům stávajících a budoucích studentů, se bude moci nejen turnovská veřejnost přesvědčit při dnu otevřených dveří, který se v objektu školy ve Zborovské ulici bude konat ve středu 17. února v době od 9.00 do 17.00 hodin.

Související články (celkem 73)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.