VÝJIMEČNÁ VÝSTAVA V KLENOTNICI MUZEA

0

Až do neděle 30. října si v Klenotnici turnovského muzea můžete prohlédnout kopii soupravy granátových šperků pro britskou královnu Alžbětu II. Originál jí byl osobně předán při návštěvě Brna v roce 1996. Šperkař Jiří Urban potom následně vytvořil kopii šperků, která je nyní vystavena v muzeu.

„Je třeba zdůraznit, že se jedná o autorskou kopii, tedy druhé provedení, které navazuje na originál. Když pracujete s přírodními kameny, tak ani nejde přesnou kopii vytvořit,“ vysvětluje historik umění turnovského muzea Miroslav Cogan. Kopie je na rozdíl od originálu, kde je použito 18 karátové zlato, vytvořena ze 14 karátového zlata a má místo původních 920 kamenů „jen“ 886 kamenů, které jsou ale fyzicky větší.

Souprava je tvořena z náhrdelníku, náramku, brože a náušnic. Minimálně v případě brože je doloženo, že ji Alžběta II. skutečně nosila.

Jak při instalaci výstavy ve středu 21. září uvedl šperkař Jiří Urban, kopii soupravy vytvořil dva roky po originálu původně jako rodinný šperk, nakonec ale skončila v soukromé sbírce, odkud byla nyní na výstavu v muzeu zapůjčena. Ale ani kopie není levnou záležitostí, její pojistná cena činí 2,8 mil. Kč!

Jiří Urban instaluje výstavu soupravy granátových šperků v Klenotnici

Jiří Urban s mluvčí muzea Marcelou Beranovou

Jiří Urban na snímcích z února 1996 z tehdejší firmy RSG Turnov, kde kolekce šperků vznikala.

Originální kolekce šperků (1996)

Související články (celkem 16)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.