POUTAVĚJŠÍ EXPOZICE I ODPOČINKOVÝ KOUT. TURNOVSKÉ MUZEUM CHYSTÁ NA LETOŠEK NOVINKY

0

Příjemnější a lepší prostředí pro návštěvníky, ale i pro pracovníky přinesou projekty, které na letošek chystá Muzeum Českého ráje v Turnově. V plánu jsou například úpravy expozic tak, aby byly zajímavější, pokračovat se bude i v rekonstrukci domu čp. 72 ve Skálově ulici. Nebude chybět ani nová výstava o historii města a regionu.

„Muzeum Českého ráje pracuje průběžně na svém rozvoji. Probíhá rekonstrukce budovy sousedící s hlavní budovou muzea a nejrůznější opravy a úpravy. Kolegové z muzea současně pracují na reinstalaci expozic a nových výstavních projektech,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Revitalizace stálých expozic v Muzeu Českého ráje zvýší jejich přitažlivost; to vše s minimální investicí. Započala již v roce 2021 rekonstrukcí „Kabinetu granátového šperku“. V roce 2022 práce pokračovaly úpravou komerční části expozice. V letošním roce chce muzeum upravit expozice věnované Střední uměleckoprůmyslové škole šperkařské a prezentaci kolekcí moderního šperku z mezinárodních šperkařských sympozií.

Nejvýznamnější zásahy do stálých expozic připravuje turnovské muzeum ve 3. podlaží, kde začala revitalizace v loňském roce instalací monumentálního betlému turnovského malíře Michala Bělohlávka ze 70. let 19. stol. (ZDE). Návštěvníci se dočkají i zbrusu nové expozice věnované historii města i regionu. Úpravy čekají i expozici o historii horolezectví.
Prostor mezi západním průčelím expozice horolezectví a východním průčelím domu čp. 72 se promění v odpočinkovou zónu s venkovním posezením. Odpočinková zóna vznikne i před horním vstupem do expozice.
„Západní průčelí expozice horolezectví by mělo časem sloužit jako lezecká stěna a zeď, která obchází severní část muzejního areálu, budeme využívat jako venkovní galerii pro fotografické výstavy, zejména s horolezeckou tematikou. Celkové náklady projektu odhadujeme předběžně na osm set tisíc korun bez daně,“ doplnil ředitel muzea Jan Prostředník.

Pokračovat bude i rekonstrukce domu čp. 72 ve Skálově ulici, který Muzeum Českého ráje získalo v roce 2015. V jeho sklepě by měla najít nové místo expozice Luminiscence. Jižní polovina domu v 1. podlaží organicky naváže třemi místnostmi na expozici mineralogie umístěnou v hlavní budově muzea v sousedním domě čp. 71.
Severní polovina v 1. podlaží se stane sídlem technických prostor. Mimo depozitu výstavního mobiliáře a zapůjčených výstav, archivu účetnictví a dílny údržby tu vznikne i sklad chemikálií.
Ve druhém podlaží vyroste velký multifunkční přednáškový a výstavní sál s technickým zázemím a sociálním zařízením. Přímo na expozici horolezectví bude stavebně napojen sál věnovaný dílu předního českého fotografa hor a horolezců Viléma Heckela. Do 3. podlaží v podkroví budou umístěny konzervátorské dílny a jejich sklad, pořádací a karanténní místnost pro oddělení historických sbírek a archivu, sociální zařízení a inspekční pokoj.

(Zdroj: TZ LK)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.