MLADÍ AMERIČANÉ V ČESKÉM RÁJI

0

Na 180 dětí amerických vojáků ze základen NATO v Evropě v týdnu od 5. do 12. dubna pobývá v Turnově. Jde o dlouhodobý projekt, který dětem nabízí nějaký pevný bod v lidské komunitě, už třeba proto, že musí spolu s rodiči často cestovat mezi základnami a pokaždé jsou nuceny si rychle zvykat na úplně nové prostředí. Tzv. Service Projekt 2008 podle duchovního Petra Boudného zajišťuje Sbor Jednoty bratrské v Turnově a občanské sdružení Nová naděje.

V České republice již v minulosti děti amerických vojáků pobývaly na Liberecku, v Hradci Králové a v sousedním Slovensku. Projekt běží od roku 1999. Letošní pobyt v Turnově zahrnuje výuku angličtiny na Integrované střední škole a v některých základních školách, mladí Američané ale budou i natírat dětské prolézačky, ploty, provádět terénní úpravy, stavět dřevěné lavičky, uklízet ulici, postaví i jedno dětské hřiště a hřiště na plážový volejbal. „To vše vlastníma rukama, v každém počasí a na své vlastní náklady,“ uvádí Petr Boudný. Během pobytu s žáky a studenty turnovských škol Američané sehrají sportovní utkání ve fotbale, basketbale a volejbale, povedou konverzace v hodinách angličtiny a připraví tvořivé programy pro menší děti. V komunikaci jim pomáhají dvě desítky dobrovolných tlumočníků. V rámci tohoto týdne budou na školách probíhat také přednášky na téma drog a partnerských vztahů.

Vyvrcholením týdenního pobytu v Českém ráji bude páteční akce s názvem „Bouda na ulici aneb Jak Titanic ztroskotal v Turnově“. V pátek 11. dubna od 11 do 14 hodin se v ulici 28. října uskuteční pouliční dětská slavnost „Bouda na ulici“. Tento den bude část ulice od Havlíčkova náměstí po ulici Kinského uzavřena pro dopravu (od 8 do 17 hodin), naplní ji dětské atrakce a zábavní stanoviště, kterým bude dominovat 10 metrů vysoká skluzavka ve tvaru lodi Titanic. Celou akci jako součást svého dlouhodobého projektu The Bouda pořádá občanské sdružení Nová naděje ve spolupráci se ZŠ v ulici 28. října.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.