MĚSTO PRODÁVÁ DALŠÍ BYTY, PRODEJ JEDNOHO BYTOVÉHO DOMU V BEZRUČOVĚ ULICI BUDE PŘEHODNOCEN

0

Veřejná zasedání turnovských zastupitelů jsou veřejností navštívena ve větší míře jen výjimečně. Pouze když nějaký bod jednání souvisí s rychlostní silnicí R35 a v poslední době s prodejem bytů a bytových domů, je sál Střelnice zaplněn. Zejména prodeje městských bytů zaznamenaly několik opravdu vzrušených jednání, ve kterých padala ostrá slova. – A hledejte v prodeji bytů spravedlnost. Když se před deseti lety prodávaly městské byty na Výšince či v sídlišti Jana Patočky, přišel byt velikosti 3+1 i na sedmdesát tisíc. Dnes se městské byty podle nové vyhlášky prodávají za desetinásobek. I tato cena je ale pod cenou tržní, byť to již pro nájemníky není zdaleka tak výhodné jako před lety.

V loňském roce byly prodány byty v domech čp. 1383 – 1385 a 1403 – 1406 v Nádražní ulici. Po vzrušených jednáních nakonec někde ustoupila radnice a někde nájemníci a v současnosti jsou všechny byty až na čtyři prodány. Jeden byt je volný, další tři jsou obsazeny nájemníky, kteří neprojevili zájem o odkoupení bytů. U těchto čtyř bytů zastupitelé rozhodli, že budou vydraženy veřejnou dražbou dobrovolnou. Vyvolávací cena bude kopírovat cenu ze znaleckého posudku, například u bytu 2+1 to bude 650 tisíc Kč. Dražba má proběhnout na jaře letošního roku, bude zajímavé sledovat, kam se cena bytů vyšplhá…
Příjem do městské pokladny z prodeje bytů v těchto dvou zmíněných domech včetně domů čp. 278 a čp. 27 v centru města byl 31,5 mil. Kč.

 

Vloni zastupitelé rozhodli i přes vzrušenou diskusi s veřejností o prodeji bytového domu čp. 1396 – 1398 v Bezručově ulici. Podmínkou prodeje byl zájem 90 % nájemníků o odkoupení bytu, jinak by dům šel do dražby. O převod, resp. odkoupení bytu do osobního vlastnictví (předpokládaná cena bude devět až deset tisíc korun za metr čtvereční plochy bytu) nakonec projevili zájem všichni nájemníci. Radnice proto připravuje znalecké posudky a další náležitosti nutné k prodeji. Očekávaný příjem do městské pokladny z tohoto prodeje je ve výši 14 mil. Kč.

 

Nejdiskutovanější ze současného balíčku prodejů městských bytů je dům čp. 1054 – 1055 v Bezručově ulici. Zde bylo už dříve opakovaně upozorněno, že dům je v opravdu špatném technickém stavu a v minulosti sem byli sestěhování méně majetní a sociálně slabí nájemníci, kteří budou mít velký problém získat na odkoupení bytu hypotéku, či nákup řešit ze svých prostředků. I zde podle schválených pravidel mělo o odkoupení bytů projevit zájem minimálně 90 % nájemníků, jinak se bude konat dražba domu. Do konce ledna t. r. ale z celkového počtu 32 bytů projevila zájem o odkoupení bytu pouze polovina jejich nájemníků. Z toho pouze v osmi případech bez poznámky. Dalších osm nájemníků uvedlo, že sice mají o odkoupení zájem, ale nemají dostatek financí, proto požadují speciální splátkový režim, nebo snížení ceny. Vzhledem k těmto skutečnostem se zastupitelé města rozhodli prodej domu přehodnotit, znovu by se tématem měla zabývat rada města. Je tak dost dobře možné, že tento dům nakonec nájemníkům prodáván nebude a zůstane v majetku města, které bude muset investovat do jeho opravy.

Související články (celkem 13)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.