LETOŠNÍ EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY JE ZAMĚŘEN NA ZVÝŠENÍ KVALITY DOPRAVY VE MĚSTECH

0

Stále více Evropanů je při dojíždění za prací stresováno. Podle průzkumu způsobují v řadě evropských metropolí problémy spojené s dojížděním za prací více stresu než práce sama. Většina respondentů dokonce uvádí, že návštěva zubního lékaře je pro ně příjemnějším zážitkem než každodenní cestování do zaměstnání. Navíc třetina dotazovaných tvrdí, že se situace zhoršuje. Řešení však existuje. V podobě alternativních způsobů dopravy. Ty mohou být rychlejší a méně stresující, navíc i levnější a bezpečné. Na vše důležité o dopravě se zaměří Týden mobility, který probíhá v mnoha městech České republiky.

PROGRAM EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY 2015 V TURNOVĚ

Čtvrtek 17. září
* PŘEDNÁŠKA „SYCHROV – ROHANOVÉ, PRINCOVÉ KRÁLOVSKÉ KRVE“ od 14.00; klubovna penzionu Žižkova – o bohaté historii zámku Sychrov a jeho majitelů rodu Rohanů slovem i obrazem pohovoří PhDr. Miloš Kadlec. Přednáška je určena pro obyvatele penzionu a další zájemce z řad veřejnosti.
* PUTOVÁNÍ PO PAMÁTKÁCH – program pro 4. ročníky základních škol. Děti zahájí putování u kostela Narození Panny Marie v 8:00 hod.. Dále pak navštíví židovskou synagogu, Rývovy sady a Dlaskův statek.

Pátek 18. září
* NORDIC WALKING – lekce chůze se speciálními holemi – sraz v 15.00 hodin v Rývových sadech u altánu (Šetřilovsko). Seznámíte se se základy Nordic Walking. Půjdeme na krátkou procházku do okolí (cca 1-2 hodiny). Hole bude možné zapůjčit na místě.

Sobota 19. září
* DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V KOMPOSTÁRNĚ TURNOV – MALÝ ROHOZEC (9.00 – 12.00 hodin). V tento den si budete moci prohlédnout celý nově vybudovaný areál, včetně nového strojového vybavení Technických služeb Turnov.

Neděle 20. září
* DIVOČINA – film – kino Sféra 17.00 hodin – životopisný/drama, USA, 2014, 115 min., 15+, titulky, vstup zdarma.
Každý z nás má chvíle, kdy se cítí mizerně, má všeho plné zuby a všechno se kolem něj hroutí. Cheryl (Reese Witherspoon), hlavní hrdinka filmu Divočina, se takto cítí už delší dobu. Po smrti matky a krachu manželství, si myslí, že už přišla o všechno. S nulovou zkušeností s divokou přírodou a s obludně těžkým batohem, poháněná zbylou vůlí, rozhodne se úplně sama zdolat 1.770 km dlouhou vysokohorskou trasu pojmenovanou PCT – Pacifik Crest Trail, což je nejdelší, nejtěžší a nejdivočejší stezka v celé Americe, cesta vedoucí od Mohavské pouště přes celou Kalifornii a Oregon až do státu Washington.
* DÍLNA PROVÁZKOVÁ A DRÁTKOVÁ, od 10.00 hodin; dětské oddělení knihovny. Výtvarná a tvůrčí dílna pro rodiče s dětmi. Tentokrát se  zaměříme na jiné materiály. Zároveň dílnu propojíme se společným čtením z nových knih pro děti. Lektorky Eva Šrajerová a Simona Bakešová.
* KRAJINA BÁSNÍKOVA ZPĚVU, od 15.00 hodin; hrad Valdštejn, kaple. K poctě básníka Českého ráje Josefa Brože se uskuteční poetické nedělní odpoledne slova a hudby v režii Josefa Kettnera a s dramaturgickou přípravou Františka Skřípka. Recitace Josef Kettner a František Skřípek, zpěv Veronika Vildmanová, hudební doprovod Jitka Koláčná-Břízová, Ondřej Koláčný. Vstupné 50 Kč.

Pondělí 21. září
* PŘEDNÁŠKA „Sychrov – Rohanové, princové královské krve“ od 14:00; klubovna penzionu Výšinka.

Úterý 22. září
* EVROPSKÝ DEN BEZ AUT – SKÁLOVA ULICE – 9.00 – 16.00 hodin:
– zahájení akce za účasti představitelů města Turnova
– Martin Šimůnek – biketrialové vystoupení a exhibice trojnásobného mistra světa a reprezentanta ČR
– Středisko pro volný čas dětí a mládeže – „Žlutá ponorka“ – jízdy zručnosti na kole a výtvarná dílna
– Oddíl orientačního běhu TJ Turnov – běžecká soutěž
– Elektrowin, a. s. – představení společnosti, soutěže pro děti
– EKO-KOM, a. s. – Tonda obal na cestách – program pro děti i dospělé zaměřený na téma třídění odpadů
– FOKUS – prezentace sdružení, prodej výrobků a soutěže pro děti
– Policie ČR – prezentace činnosti, ukázka techniky
– Střední zdravotnická škola Turnov, Místní organizace českého červeného kříže a Zdravý zoubek – ukázky první pomoci, měření tlaku a ukázky správné techniky čištění zubů
– Sbor Hasičů města Turnova – ukázky techniky
– Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje – ukázka zásahu a techniky
– Městská policie Turnov – ukázka techniky a výstroje
– Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje – prezentace, ukázka techniky
– Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR – prezentace
– Městská knihovna Antonína Marka – malé soutěže v malování a znalostí dětí z knížek na téma doprava
– Centrum pro rodinu Náruč – jízda zručnosti pro nejmenší (odstrkovadla, kola, tříkolky)
* VEČER NA SBOŘE: TŘI ZASTAVENÍ S ANTONÍNEM MARKEM, od 19.00 hodin; Dům Na Sboře. V roce 195 výročí založení knihovny slavným provoláním k pánům vlastencům města Turnova, ke 230. výročí narození pátera Antonína Marka, připomínáme význam této osobnosti pro region Turnovska. Průvodní slovo PhDr. Květoslava Hnízdová, citace textů Eva Kordová a Petr Pešek. Hudební doprovod Monika Szantó.

AKCE V PRŮBĚHU CELÉHO TÝDNE

* Městská policie – kontrola u přechodů v době dopravní špičky (náměstí Českého ráje, ul. 28. října, ul. Hluboká).
* Městská sportovní Turnov s.r.o. – Skautský ostrov, dopravní hřiště v dopoledních hodinách – výuka dopravní výchovy pro děti ze základních škol (16. 9. – 18. 9. a 21. 9. – 22. 9.)

Partneři a spolupracující organizace:
Město Turnov – odbor životního prostředí; odbor školství, kultury a sportu; odbor sociálních věcí; Městská knihovna Antonína Marka Turnov; kolektivní systém Elektrowin; EKO-KOM a.s.; Technické služby Turnov spol. s r.o.; Martin Šimůnek Manušice – Horní Libchava; Středisko pro volný čas dětí a mládeže Turnov „Žlutá ponorka“; Centrum pro rodinu Náruč, z.s.; FOKUS Turnov, z.s.; TJ Turnov – oddíl orientačního běhu; Střední zdravotnická škola Turnov; Zdravý zoubek; Místní organizace Českého Červeného kříže; Sbor Hasičů Města Turnova; Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje; Městská policie Turnov; Policie ČR; Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje; Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR; Nordic Walking live, o.s.; Kulturní centrum Turnov, s.r.o.; Městská sportovní Turnov, s.r.o.; Muzeum Českého ráje v Turnově; Základní školy Turnov.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.