ZIMA JE KONEČNĚ TADY, VYDRŽÍ?

0

Máme za sebou nejteplejší leden za posledních 232 let! Padlo hned několik teplotních rekordů. V samém závěru měsíce konečně přišla dlouho očekávaná sněhová nadílka. Vlekaři a hoteliéři na českých horách již beztak letos ale prodělají stovky milionů korun. A turnovští vlekaři ve Struhách?Husté sněžení zasáhlo Turnovsko v noci z úterý na středu 24. ledna. Napadlo několik centimetrů sněhu, který zkomplikoval na mnoha místech silniční dopravu. Prakticky po celou středu silničáři zápasili s náledím a zprůjezdněním komunikací.

Na Turnovsku došlo k několika drobným nehodám, hlavní silnice se podařilo zprůjezdnit během dopoledne. Kdo ale třeba jel v podvečer například z Přepeř na Podháj, setkal se pouze s uježděnou vozovkou, na které jakákoli rychlejší řidičova reakce hrozila sjetím do příkopu.
Směrem z Turnova na Vyskeř vůbec byla situace asi nad možnostmi silničářů. Například linkový autobus ve středečním odpoledni nedojel ani do Olešnice a otáčel hned za Všení. Lidé do Skalan a na Vyskeř putovali stejně jako jejich předkové. Pěšky!

Ve čtvrtek sněžení ustalo, byl nádherný slunečný den. Podle meteorologů ale v nížinách už v polovině příštího týdne přijde obleva. Děti letos asi nebudou mít mnoho příležitostí k sáňkování.
Podle meteorologa a věštce Vlastíka Brůčka na horách od konce ledna do března ještě zimní sezona bude, v podhůří ale na dlouhodobě ležící sníh a dvacetistupňové mrazy už letos moc nečekejme. Brůček počasí na Turnovsku sleduje již přes třicet let, poslední obdobná zima byla podle něho před jedenácti lety, ale i tehdy byl její průběh chladnější.

Vlastík BrůčekMeteorolog a věštec Vlastík Brůček vloni na podzim vydal svoji první knihu (vyšlo v renomovaném pražském nakladatelství Erika). Kniha je plná příběhů, které Brůček zažil na vlastní kůži. Jména a situace jsou z pochopitelných důvodů změněny, chcete-li ale vědět, s jakými roztodivnými případy za ním lidé přicházejí, přečtěte si ji. Sice už je dávno po autogramiádě, která proběhla v turnovské Knize u Jizery, ale knížku tam pořád ještě mají. Jmenuje se „Když věštec nespí“. A co dělá bdící věštec? Přece se ohřívá nad zapálenou svíčkou a dívá se do magické, skleněné koule.

Sdílet

Autor článku

Comments are closed.

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.