ZIMA JE KONEČNĚ TADY, VYDRŽÍ?

0

Máme za sebou nejteplejší leden za posledních 232 let! Padlo hned několik teplotních rekordů. V samém závěru měsíce konečně přišla dlouho očekávaná sněhová nadílka. Vlekaři a hoteliéři na českých horách již beztak letos ale prodělají stovky milionů korun. A turnovští vlekaři ve Struhách?Husté sněžení zasáhlo Turnovsko v noci z úterý na středu 24. ledna. Napadlo několik centimetrů sněhu, který zkomplikoval na mnoha místech silniční dopravu. Prakticky po celou středu silničáři zápasili s náledím a zprůjezdněním komunikací.

Na Turnovsku došlo k několika drobným nehodám, hlavní silnice se podařilo zprůjezdnit během dopoledne. Kdo ale třeba jel v podvečer například z Přepeř na Podháj, setkal se pouze s uježděnou vozovkou, na které jakákoli rychlejší řidičova reakce hrozila sjetím do příkopu.
Směrem z Turnova na Vyskeř vůbec byla situace asi nad možnostmi silničářů. Například linkový autobus ve středečním odpoledni nedojel ani do Olešnice a otáčel hned za Všení. Lidé do Skalan a na Vyskeř putovali stejně jako jejich předkové. Pěšky!

Ve čtvrtek sněžení ustalo, byl nádherný slunečný den. Podle meteorologů ale v nížinách už v polovině příštího týdne přijde obleva. Děti letos asi nebudou mít mnoho příležitostí k sáňkování.
Podle meteorologa a věštce Vlastíka Brůčka na horách od konce ledna do března ještě zimní sezona bude, v podhůří ale na dlouhodobě ležící sníh a dvacetistupňové mrazy už letos moc nečekejme. Brůček počasí na Turnovsku sleduje již přes třicet let, poslední obdobná zima byla podle něho před jedenácti lety, ale i tehdy byl její průběh chladnější.

Vlastík BrůčekMeteorolog a věštec Vlastík Brůček vloni na podzim vydal svoji první knihu (vyšlo v renomovaném pražském nakladatelství Erika). Kniha je plná příběhů, které Brůček zažil na vlastní kůži. Jména a situace jsou z pochopitelných důvodů změněny, chcete-li ale vědět, s jakými roztodivnými případy za ním lidé přicházejí, přečtěte si ji. Sice už je dávno po autogramiádě, která proběhla v turnovské Knize u Jizery, ale knížku tam pořád ještě mají. Jmenuje se „Když věštec nespí“. A co dělá bdící věštec? Přece se ohřívá nad zapálenou svíčkou a dívá se do magické, skleněné koule.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.