POMÁHAT A CHRÁNIT NA MĚSTSKÝ ZPŮSOB. ROZHOVOR S VELITELEM TURNOVSKÝCH STRÁŽNÍKŮ LUBOŠEM TRUCKOU

0

Bývalo to téměř na denním pořádku: Pokus o odcizení osobního automobilu, nebo alespoň vloupání do něj. Policisté stále dokola apelovali na veřejnost, aby si lidé nenechávali cenné věci za okny svých vozidel, protože ty jsou pak častou příčinou nezákonného vniknutí dovnitř. Tato trestná činnost ze současného Turnova prakticky vymizela. Mohou za to vychvalované i nenáviděné kamery bezpečnostního systému. Ty jednoznačně pomáhají potírat trestnou činnost, na druhou stranu má hodně lidí neodbytný pocit, že je stále někdo sleduje.

„Nebyl bych tak kategorický v odsudku, určitě záznamy z kamer nijak nezneužíváme, děláme všechno pro to, aby nám v naší práci pomáhaly,“ říká velitel turnovské městské policie Luboš Trucka a hned uvádí několik případů z nedávné doby. „Řidička nás kontaktuje, že jí na parkovišti na náměstí někdo auto poškrábal mincí. My ale záznamem z kamer zjistíme, že s tímto poškozením už na náměstí přijela. Nebo další paní, která tvrdila, že ona svým výjezdem z parkovacích stání okolo projíždějící auto nepoškodila. Opět můžeme jednoduše ukázat, jak k události došlo. Nebo kapsáři předávající si ukradenou peněženku před Teskem na náměstí a jejich rychlé dopadení. Ukradené vozidlo ujíždí směrem na Polsko, zadáme do systému poznávací značku a kamerový systém nám sdělí, jestli auto projelo Malou Skálou,“ vyjmenovává Trucka.

Luboš Trucka

UNIKÁTNÍ KAMEROVÝ SYSTÉM
Bezpečnostní kamery v Turnově najdete na těchto místech: náměstí Českého ráje, Havlíčkovo náměstí, náměstí B. J. Horáčka, dvě kamery v Palackého ulici, po jedné v Nádražní ulici, ulici J. Palacha, ulicích Skálově a Hluboké, na autobusovém nádraží, v lokalitě Výšinka a u atletického a zimního stadionu. Kamerovým systémem jsou pokryty Tázlerova ulice, hala TSC u nádraží a Granátová ulice na Výšince. Městská policie má k dispozici i digitální mobilní kameru a termokameru.

„První kamery byly do městského bezpečnostního systému pořízeny v roce 2004. Jednalo se o kamery analogové, kvalita nebyla moc dobrá, ale i tak se nám podařilo hodně snížit kriminalitu třeba na náměstí. Před pěti lety jsme začali s postupnou výměnou kamer za digitální. Díky pochopení vedení města a zastupitelů můžeme každý rok počítat v rozpočtu s určitou částkou, daří se nám i získávat státní dotace na pořízení kamer,“ přibližuje Trucka. Výsledkem je, že ve městě zbývají už jen dvě poslední analogové kamery, které budou vyměněny pravděpodobně ještě letos.

„Stěhováním do nových prostor v Nové radnici se mně podařilo u všech zúčastněných prosadit myšlenku, že bychom měli mít operační pracoviště osazené tou nejmodernější technikou, kterou si budeme moci dovolit,“ doplňuje velitel městské policie. V tomto směru se podařilo opravdu něco, co asi nikdo nečekal. V Turnově v současnosti funguje nejmodernější bezpečnostní kamerový systém v republice, který je ojedinělý i v rámci Evropy!

Operační pracoviště městské policie, unikátní zobrazovací systém

„Jsme vůbec první městská policie, která má nainstalovanou nejmodernější kameru značky Samsung, která zobrazuje v plném rozlišení 4K obraz široký 270 stupňů. Byli jsme první, kteří nový systém zprovoznili. Čekáme návštěvu z evropského zastoupení firmy, chtějí se přijet do Turnova podívat, jak vše funguje v praxi,“ uvádí Trucka. Kamera je umístěna na infocentru a zobrazuje úhel z Markovy ulice přes celé náměstí po Skálovu ulici. Pro představu o rozlišení kamery: Strážníci u Korunního prince na chodník odhodili sirku, tu za pomoci tohoto systému rychle našli a v plném rozlišení a kvalitě ji zobrazili přes šest obrazovek na operačním pracovišti. Systém je neuvěřitelně rychlý, co dříve trvalo hodiny, zde se zvládne za pár vteřin. Jedinou nevýhodou je datová náročnost, takže systém má v rámci prostor městské policie v Nové radnici k dispozici vlastní místnost s chlazením.
Data z kamer se archivují po dobu 12-14 dnů pro případ, že by bylo třeba dokumentovat nějakou aktivitu v daném prostoru. Do budoucna by se měla ještě jedna kamera objevit v sídlišti u nádraží u problémových míst v parku u Billy, uvažuje se o pořízení ještě jedné či dvou kamer mobilních, a to by už mělo být v Turnově vše.

POMÁHAJÍ A CHRÁNÍ
Turnovská městská policie má v současnosti 19 strážníků včetně velitele (nově podle nového hodnostního systému je to vrchní komisař). Zajišťují nepřetržitou 24hodinovou službu sedm dnů v týdnu.

„Samozřejmě, že nás část občanů bere jako jistým způsobem represivní složku, ale hodně se také setkáváme s poděkováním za naši práci. V poslední době lidé čím dál častěji jako první, když se něco děje, telefonují na linku 156, tedy na linku městské policie. To je zavazující,“ hodnotí Luboš Trucka. „Snažíme se také s občany komunikovat. Mohou nám psát na e-mail, zatelefonovat, napsat podněty na Facebook. Když jsme s tím začínali, měli jsme v průměru měsíčně 30-40 podnětů, dnes jich je 600-700. Omlouvám se tedy, že když podnět není akutní, že se pisatelům ozveme třeba až za několik dnů.“

Luboš Trucka představuje zálohovací zařízení dat z kamer bezpečnostního systému

Před 15 lety administrovala městská policie za rok kolem 300 přestupků a úkonů, nyní je jich 7-8 tisíc! I zde je vidět velký nárůst práce a bohužel i administrativy, která často strážníky vede víc k psacímu stolu než do ulic. Turnovská městská policie funguje na základě smlouvy i pro sousední Přepeře a v letní sezoně pro Malou Skálu. Zájem by byl i z dalších obcí, ale naráží to na kapacitní možnosti. Do budoucna by se mohlo ale několik obcí spojit a uhradit především mzdové náklady, a tím by se mohl pro tyto obce vyčlenit další strážník.
„Jestli se nám tedy podaří sehnat zájemce o tuto práci. Zájem bohužel není v poslední době velký. Jednak to dost dlouho trvá, než budoucí strážník projde příslušným školením a zkouškami. I když po finanční stránce to není zase tak špatné, tak roli hraje celotýdenní práce s nočními, strážníci jsou také občas v ulicích vystaveni výtkám občanů, zejména těch, kteří se dopustili nějakého přestupku. Před dvěma lety jsme dělali větší nábor, z devíti uchazečů jich osm neprošlo fyzickými testy a jeden neuspěl u psychologických testů. Že letos přijde nový strážník, beru proto jako malý zázrak. Stejně jako když před třemi lety přišel psovod se služebním psem, ze kterého je výtečný pomocník a platný člen městské policie,“ uzavírá Luboš Trucka.

Městská policie Turnov sídlí od začátku letošního roku v budově Nové radnice ve Skálově ulici čp. 466 – samostatný vchod z boku budovy.
Tel. 156, 481 366 600, e-mail: mp.turnov@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.