HRUŠTICE 2017: LEGENDÁRNÍ BLANKA PAULŮ V TRAŤOVÉM REKORDU

0

Aktualizováno 
Na start 44. ročníku silničního běhu Hruštice 2017 se postavilo 104 závodníků všech kategorií, což je čtvrtý největší počet v historii závodu. U jeho zrodu stál známý turnovských sportovec Zdeněk Drobník, který sám tento patnáctikilometrový závod mezi Turnovem a Malou Skálou běžel dvacetkrát. Jak před startem vzpomněl další ze zakladatelů závodu Karel Štrincl, Zdeněk Drobník, který nedávno zemřel, patřil k nezapomenutelným sportovním osobnostem Turnova, a proto nadále bude mít tento závod podtitul – Memoriál Zdeňka Drobníka. Letošní ročník závodu odstartoval jeho syn Aleš Drobník, přítomná byla i jeho manželka.

Drobníkovi s Karlem Štrinclem

Hruštice 2017 měla několik novinek, tou hlavní bylo měření času za pomocí čipu, který každý závodník dostal v podobě kartičky na boty.

Odpadla tak náročná práce časoměřičů a zpracování výsledků se velmi zrychlilo. Za poměrně chladného, větrného počasí, ale na suché silnici, se daly očekávat slušné časy. Budiž ale řečeno úvodem, že rekord Jana Pešavy z Jablonce nad Nisou, který trať uběhl v roce 1993 za 46:19,7 min., nepadl ani tentokrát! Nicméně v kategorii žen 55 let a více v novém traťovém rekordu zvítězila legendární olympionička, stříbrná medailistka z olympijských her v Sarajevu (1984), běžkyně na lyžích Blanka Paulů – trať na 10 km uběhla za 43:24.6 min.
Nejstarším účastníkem byl Vítězslav Jantsch z Jablonce nad Nisou (*1935). „Hruštici jsem běžel už mnohokrát, považuji ji za jeden z nejnáročnějších silničních závodů. S přibývajícím věkem jsou ta stoupání čím dál vyšší a kilometry čím dál delší,“ komentoval závod s humorem Jantsch.

Blanka Paulů

Podle ředitele závodu Aleše Drahoňovského Hruštici dlouhodobě připravuje zhruba pětice lidí, v posledním měsíci se pořadatelé rozrostou na deset, v den závodu na nějakých pětadvacet. Čím si vysvětluje, že Pešavův rekord zůstává stále nepřekonán? „Jan Pešava byl na české poměry vynikající běžec, ještě stále je rekordmanem v běhu na 10 kilometrů a na půlmaraton. My jsme rádi, že zrovna on je držitelem rekordu i našeho závodu, který patří k těm náročnějším,“ uvedl Drahoňovský. On sám závod běžel dvacetkrát, v historických tabulkách mu výkonem 48:12 min. patří po letošku 14. místo.

„Do budoucna chceme závod více zatraktivnit, letos poprvé tady byla možnost pro hobby běžce startovat na zkrácené desetikilometrové trati, bylo by příjemné počet startujících ještě o něco navýšit, strop by ale měl být tak kolem 150, protože se běží za plného provozu a zároveň není naší ambicí pořádat masovou záležitost. Hruštice má své kouzlo, je to o setkávání lidí, kteří vyznávají podobné hodnoty. Pro příští 45. ročník uvažujeme, že start a kvalitnější zázemí závodu by bylo pod vodárnou nad Zelenou cestou, na Malé Skále jen o 120 metrů posuneme otočku, takže délka závodu patnáct kilometrů zůstane zachována,“ uzavřel Aleš Drahoňovský.

VÝSLEDKY HRUŠTICE 2017

Muži, 15 km
1. Abdelkabir Saji, Maroko, 48:06,4 min.
2. Radek Hübl, 49:51,8 min.
3. Kamil Krunka, 51:09,5 min.
Nejlepší z domácích byl na 5. místě Martin Berka, AC Turnov, 52:36,7 min.
Ženy, 15 km
1. Táňa Metelková, 57:57,8 min.
2. Jana Klimešová, 1:02:48 min.
3. Klára Malá, 1:03:59 min.

Aktualizace:

PODĚKOVÁNÍ
Dovoluji si jménem rodiny poděkovat zakladatelům a pořadatelům silničního běhu Hruštice 2017 za to, že uctili památku mého otce. Jmenovitě Karlu Štrinclovi, Miloslavu Drahoňovskému a Standovi Novotnému, Milanovi a Alešovi Drahoňovskému.
A to mnoha způsoby. Jednak tomuto závodu zařazenému do seriálů běhů „Pohár běžce Českého ráje“ a „Velká cena východočeské oblasti v bězích“ vložili do názvu dovětek Memoriál Zdeňka Drobníka. Dále pozvali mojí maminku a mne na zahájení závodu dne 5. 11. 2017. Pan Štrincl uctil slovem a květinou památku mého otce. Dále věnoval panu Z. Drobníkovi stránku v kronice závodu, kterou nyní vzorně vede.
Též osobně děkuji panu Milanu Matějkovi, učiteli na turnovské ZŠ, který drží rekord v počtu účastí na závodu (36 účastí), že vzal na své startovní číslo fotografii mého tatínka se slovy, že dnes táta poběží s námi.
Děkuji i všem běžcům a běžkyním všech věkových kategorií za jejich vzpomínku. V mých očích jsou to novodobí rytíři, kteří musejí při tréninku i v průběhu závodu překonávat únavu a bolest. Děkuji i všem dalším pořadatelům, podporovatelům a fandům závodu Hruštice za milá slova. Pochopil jsem, že můj táta měl mezi turnovskými sportovci opravdové přátele.
Aleš Drobník

Maročan Abdelkabir Saji v cíli

Domácí Martin Berka

Začněte trénovat, 45. ročník Hruštice se koná již začátkem listopadu 2018

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.