ARCHITEKTONICKÁ SOUTĚŽ KARLA HUBÁČKA ZAČÍNÁ, PŘIHLÁSIT STAVBY A PROJEKTY LZE UŽ OD 1. LISTOPADU

0

Přihlašování do již 18. ročníku architektonické Soutěže Karla Hubáčka – Stavba roku Libereckého kraje 2022 začíná v pondělí 1. listopadu. Smyslem soutěže je vyzdvihnout úspěšné nebo zajímavé stavby a šikovné osoby: žáky, studenty, projektanty, architekty a talenty v oblasti stavitelství, architektury a řemesla z celého Libereckého kraje. Vyhlášení výsledků se uskuteční v polovině května 2022. Soutěž se koná pod záštitou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty a člena rady kraje pro řízení rezortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování a rozvoje venkova Jiřího Ulvra.

„Liberecký kraj se pyšní zajímavou architekturou. Historickou i současnou, prezentovanou soukromými i veřejnými budovami, stejně jako zajímavými úpravami veřejných prostranství. Smyslem soutěže je ukázat, že i po této stránce stále v Libereckém kraji vznikají zajímavé projekty – a vítězové minulých ročníků, jimiž byly například sídlo společnosti Lasvit v Novém Boru (na titulním snímku) či mateřská škola ve Vratislavicích nad Nisou to jen potvrzují,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„I v tomto ročníku se těšíme na inovativní nápady architektů a stavitelů,“ doplnil radní Jiří Ulvr. „V poslední době nejen odbornou veřejností rezonují témata spojená s adaptací společnosti na klimatické změny a architektura není výjimkou. V rámci soutěže proto oceňujeme i zajímavé technologické nápady a inovativní řešení. Například vegetační střechy, zelené zdi na budovách nebo důraz na hospodaření se srážkovými vodami pomocí modro-zeleno-šedé infrastruktury mohou porotu i veřejnost zaujmout. Přihlašovatelé by se tedy neměli ostýchat přihlásit i projekty a stavby, které třeba na první pohled nevynikají svým vzhledem, ale jsou zajímavé právě po technologické stránce a svým přístupem k podpoře ekologické stability.“

Stavitelé, investoři, architekti ale také studenti mohou své realizace a projekty přihlašovat do 20. února příštího roku. Vítěz ročníku 2022 bude mít opět možnost přihlásit se do celostátního kola Stavby roku. „Náklady na přihlášku získá jako součást ceny pro vítěze,“ dodala za pořadatele Petra Handlířová z Agentury regionálního rozvoje.
Porota, složená ze zástupců odborných organizací z řad stavebníků a architektů, stejně jako partnerů, kteří se do soutěže zapojili, udělí ceny ve třech kategoriích. První a hlavní z nich je Cena Karla Hubáčka, udělená za nejzajímavější stavbu nebo úpravy veřejného prostoru a krajiny. Další je Cena junior pro studenty, věnující se stavebnictví a architektuře a ocenění pro významnou osobnost v oboru stavebnictví. Od 14. března pak začne na webu www.stavbaroku.lk hlasování o Cenu veřejnosti, které potrvá do 30. dubna.

Soutěž vyhlašuje Liberecký kraj společně s městy Liberec, Jablonec nad Nisou, Semily, Turnov a partnery: Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve stavebnictví, Český svaz stavebních inženýrů, Svaz podnikatelů ve stavebnictví a Technická univerzita v Liberci.
Mezi stavbami, které soutěžily v minulém ročníku, byly mj. horolezecká expozice v Muzeu Českého ráje, malá vodní elektrárna v Přepeřích, nástavba odlehčovacích služeb turnovského centra Slunce všem a věžový vodojem v Ohrazenicích.

(Zdroj: TK Libereckého kraje)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.