ZÁZRAKY PŘÍRODY V TURNOVSKÉM LOKOMOTIVNÍM DEPU

0

V úterý 16. a ve středu 17. června pobýval v turnovském lokomotivním depu štáb České televize, který zde natáčel další díl populárního soutěžního pořadu Zázraky přírody, který s více než milionem diváků pravidelně kraluje sobotním večerům na českých obrazovkách. „V autě v rádiu jsem poslouchal dopolední vysílání Lucie Výborné, která si povídala se starostou Říčan Vladimírem Kořenem, který je jedním z moderátorů Zázraků přírody. Na otázku, co by chtěl její host při přípravě pořadu ještě zažít, tak říkal, že plivnout na osmičku (viz film Knoflíkáři – pozn. aut.) a zažít něco kolem parních lokomotiv,“ říká Josef Semecký, předseda Klubu přátel železnic Českého ráje.

Štáb ČT při natáčení v turnovském lokomotivním depu

A jak dodává, nedalo mu to a starostovi Říčan napsal na radnici e-mail. „Asi dva měsíce se nedělo nic, už jsem na to zapomněl, až volali z produkce České televize, že tedy přijedou k nám do Turnova do lokomotivního depa,“ vysvětluje Semecký, jak se natáčení televizního pořadu do Turnova dostalo.

Početný televizní štáb – jen obraz se dělá na čtyři kamery a jednu kameru v dronu – a oba moderátoři: Vladimír Kořen a herec Maroš Kramár se v depu zabydleli. V úterý se připravovaly některé disciplíny, třeba v nákladním vagónu na přejezdu v Borku pod Troskami moderátoři zkoušeli jednu z budoucích soutěžních otázek, a sice o kolik centimetrů ujede podlaha vozu při rychlosti zhruba 20 kilometrů v hodině při běžném výskoku a další. Také vyzkoušeli šlapací drezínu i se seznámili s hlavním objektem svého zájmu – turnovskou parní lokomotivou řady 310, kterou znají obyvatelé regionu z pravidelných parních jízd. Ve středu potom proběhly dvě jízdy parního vlaku mezi Turnovem a Rovenskem pod Troskami, při kterých moderátoři sehráli roli topiče i strojvedoucího. A to ještě předtím museli lokomotivu vyčistit, vyzbrojit uhlím a zatopit pod kotlem.

Simulace jedné z budoucích otázek na přejezdu v Borku pod Troskami (foto Miloš Nečas)

„Zázraky přírody se vysílají dvanáct let, stále patří mezi nejúspěšnější pořady České televize,“ říká scénáristka a dramaturgyně Eliška Faeklová. „Za ty roky jsme se podívali na spoustu oborů lidské činnosti, teď tedy i do lokomotivního depa. Musím konstatovat, že na nás zapůsobilo, jak se zdejší spolek o depo stará a bylo moc zajímavé seznámit se s postupem prací na renovaci historických vagónů a lokomotiv. Myslím, že náročná práce kolem parní lokomotivy bavila i oba moderátory, v podstatě myslím, že jsme si natáčení všichni hodně užili a těšíme se na výsledek ve střižně a poté ve studiu,“ dodala dramaturgyně pořadu.
Soutěžní díl Zázraků přírody z turnovského lokomotivního depa a z Českého ráje se bude vysílat někdy v zimním období.

Turnovské lokomotivní depo již několikrát posloužilo jak televizním tak i filmovým štábům. Natáčel se tu mj. jeden díl seriálu Toulavá kamera, zdejší lokomotivní depo se objevilo v seriálu Já, Mattoni. Naposledy zde letos v únoru natáčel zahraniční štáb sekvence do pokračování fantasy seriálu Carnival Row v hlavní roli s Orlando Bloomem (mj. Legolas v trilogii Pán prstenů, Piráti z Karibiku, Trója…).

(Na titulním snímku na drezíně kromě obou moderátorů předseda Klubu přátel Železnic Českého ráje Josef Semecký – vpravo, a strojvedoucí parní lokomotivy Bohuslav Farský.)

Moderátoři při konzultaci s dramaturgyní pořadu

Prvním úkolem bylo řádně vyčistit kotel lokomotivy…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.