TURNOVSKO BYLO JEDNÍM Z CENTER EVROPSKÉHO KONTINENTU V PRAVĚKU

0

Patrioti Českého ráje mohou zajásat, Turnovsko bylo jedním z center osídlení této části kontinentu již v pravěku. Na pozadí konkrétních nálezů to tvrdí archeologové, přesvědčit se o tom můžete přijít do nově koncipované expozice v turnovském muzeu, která byla otevřena ve čtvrtek 11. března. K dispozici je i nová knížka, která mapuje nejstarší osídlení Českého ráje. V tomto směru je to jediná publikace, která přímo navazuje na předchozí „Dějinné počátky Českého ráje“ Jana Filipa z roku 1947! Autory nové knihy, která dostala název „Nejstarší dějiny Českého ráje a horního Pojizeří“ jsou archeolog turnovského muzea Jan Prostředník a Petr Šída z Národního muzea v Praze. Kniha je k dostání v běžné distribuční síti, získáte ji i v pokladně muzea za „lidových“ 90 korun.

„Když už vznikla nová expozice, měli jsme za to, že by k ní měla být i nová kniha, která nejstarší dějiny našeho regionu doplní o nová fakta a poznatky z posledních let,“ uvádí Jan Prostředník. Podle něho by knížka měla dobře posloužit zájemcům o archeologii, svoji cestu by si ale měla najít i k učitelům dějepisu a vlastivědy na základních na středních školách. Jak Prostředník poznamenal, děti ve školách mnohdy vědí, kde je Egypt, ale mají problém najít na mapě Kozákov. A přitom právě náš region patří k jednomu z pravěkých center Evropy, což by mělo vejít do širšího povědomí!

n201003131618_zap_81_010_archeoDokládají to nové poznatky z probíhajících archeologických výzkumů, ale i nové metody, postupy a technologie, díky kterým je možné revidovat i staré archeologické nálezy a určit přesněji dobu, ze které pocházejí. Jako událost mimořádného významu Prostředník označil nález v lokalitě Jistebsko na Jablonecku, kde lidé z mladší doby kamenné dobývali metamorfovanou břidlici. Pravěcí řemeslníci z této tvrdé horniny dělali nástroje a zbraně, se kterými čile obchodovali. Kámen zpracovávali v Českém ráji, který nabízel příznivější podmínky k životu na rozdíl od horských oblastí. „V mladší době kamenné, tedy v období zhruba před sedmi tisíci lety, byl náš region centrem Evropy. Nástroje odsud putovaly do dalekých krajů, nalezeny byly na Slovensku, v Polsku, Rakousku a v Německu. S nadsázkou řečeno, Český ráj byl v té době pupkem světa,“ přiblížil Jan Prostředník.

 

n201003131630_zap_82_010_archeoV nové muzejní expozici archeologové soustředili především nálezy z posledních 15 let, kdy region prochází značným stavebním rozvojem. Jsou tu cenné předměty z turnovských Maškových zahrad, kde intenzivní výzkum probíhal ve druhé polovině 90. let minulého století, zajímavé jsou nálezy z prostoru průmyslové zóny Vesecko, z Nudvojovic či Všeně. „Co je cenné pro archeology, nemusí být zajímavé pro veřejnost,“ vyhnul se Prostředník přímému dotazu, co je v expozici nejcennější. Nicméně malé i velké návštěvníky jistě zaujme mamutí stolička nebo stolička srstnatého nosorožce, jsou tu k vidění nástroje a zbraně z mladší doby kamenné, ale i mladší nálezy, například rekonstruované keramické nádoby, bronzové a skleněné předměty. V expozici je také cenný bronzový křížek z období raného středověku, který archeologové objevili při výzkumu v kostele sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích v roce 2001. Křížek byl vyroben kolem roku 1240 ve východním Polsku.

 

Nejstarší osídlení na Turnovsku je doloženo z mladší fáze středního paleolitu, tedy z období před 40 až 115 tisíci lety, přímo z území Turnova je nejstarší nález datovaný z doby před 10 tisíci lety (pochází z Maškových zahrad). V dávné době se mezi Turnovem a Ktovou nacházelo tzv. Pelešanské jezero, které bylo vydatným rezervoárem vody a vodních živočichů. Proto také se nejstarší osídlení nachází pod skalními převisy v okolí tohoto již dávno zaniklého jezera.

Sdílet

Autor článku

Comments are closed.

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.