Patrioti Českého ráje mohou zajásat, Turnovsko bylo jedním z center osídlení této části kontinentu již v pravěku. Na pozadí konkrétních nálezů to tvrdí archeologové, přesvědčit se o tom můžete přijít do nově koncipované expozice v turnovském muzeu, která byla otevřena ve čtvrtek 11. března. K dispozici je i nová knížka, která mapuje nejstarší osídlení Českého ráje. V tomto směru je to jediná publikace, která přímo navazuje na předchozí „Dějinné počátky Českého ráje“ Jana Filipa z roku 1947! Autory nové knihy, která dostala název „Nejstarší dějiny Českého ráje a horního Pojizeří“ jsou archeolog turnovského muzea Jan Prostředník a Petr Šída z Národního muzea v Praze. Kniha je k dostání v běžné distribuční síti, získáte ji i v pokladně muzea za „lidových“ 90 korun.
„Když už vznikla nová expozice, měli jsme za to, že by k ní měla být i nová kniha, která nejstarší dějiny našeho regionu doplní o nová fakta a poznatky z posledních let,“ uvádí Jan Prostředník. Podle něho by knížka měla dobře posloužit zájemcům o archeologii, svoji cestu by si ale měla najít i k učitelům dějepisu a vlastivědy na základních na středních školách. Jak Prostředník poznamenal, děti ve školách mnohdy vědí, kde je Egypt, ale mají problém najít na mapě Kozákov. A přitom právě náš region patří k jednomu z pravěkých center Evropy, což by mělo vejít do širšího povědomí!
Dokládají to nové poznatky z probíhajících archeologických výzkumů, ale i nové metody, postupy a technologie, díky kterým je možné revidovat i staré archeologické nálezy a určit přesněji dobu, ze které pocházejí. Jako událost mimořádného významu Prostředník označil nález v lokalitě Jistebsko na Jablonecku, kde lidé z mladší doby kamenné dobývali metamorfovanou břidlici. Pravěcí řemeslníci z této tvrdé horniny dělali nástroje a zbraně, se kterými čile obchodovali. Kámen zpracovávali v Českém ráji, který nabízel příznivější podmínky k životu na rozdíl od horských oblastí. „V mladší době kamenné, tedy v období zhruba před sedmi tisíci lety, byl náš region centrem Evropy. Nástroje odsud putovaly do dalekých krajů, nalezeny byly na Slovensku, v Polsku, Rakousku a v Německu. S nadsázkou řečeno, Český ráj byl v té době pupkem světa,“ přiblížil Jan Prostředník.
V nové muzejní expozici archeologové soustředili především nálezy z posledních 15 let, kdy region prochází značným stavebním rozvojem. Jsou tu cenné předměty z turnovských Maškových zahrad, kde intenzivní výzkum probíhal ve druhé polovině 90. let minulého století, zajímavé jsou nálezy z prostoru průmyslové zóny Vesecko, z Nudvojovic či Všeně. „Co je cenné pro archeology, nemusí být zajímavé pro veřejnost,“ vyhnul se Prostředník přímému dotazu, co je v expozici nejcennější. Nicméně malé i velké návštěvníky jistě zaujme mamutí stolička nebo stolička srstnatého nosorožce, jsou tu k vidění nástroje a zbraně z mladší doby kamenné, ale i mladší nálezy, například rekonstruované keramické nádoby, bronzové a skleněné předměty. V expozici je také cenný bronzový křížek z období raného středověku, který archeologové objevili při výzkumu v kostele sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích v roce 2001. Křížek byl vyroben kolem roku 1240 ve východním Polsku.
Nejstarší osídlení na Turnovsku je doloženo z mladší fáze středního paleolitu, tedy z období před 40 až 115 tisíci lety, přímo z území Turnova je nejstarší nález datovaný z doby před 10 tisíci lety (pochází z Maškových zahrad). V dávné době se mezi Turnovem a Ktovou nacházelo tzv. Pelešanské jezero, které bylo vydatným rezervoárem vody a vodních živočichů. Proto také se nejstarší osídlení nachází pod skalními převisy v okolí tohoto již dávno zaniklého jezera.