ZBYTEČNÝ VÝJEZD HASIČŮ? DO BUDOUCNA ZA NĚJ MOŽNÁ ZAPLATÍTE

0

„Nedávno profesionální hasiči zachraňovali psa, který spadl do skalní pukliny nedaleko Valdštejna. Sledoval jsem na místě fyzicky a časově náročný zásah hasičů a říkal si, kde je hranice, kdy by měl občan za výjezd záchranářů platit a kdy by ještě měli profesionálové zasahovat zadarmo? A existují případy, kdy třeba hasiči mohou výjezd odmítnout?“ napsal na adresu TvA jeden z čtenářů.

„Jednotky požární ochrany vysílá na místo zásahu vždy operační důstojník, který dostane určité množství informací od ohlašovatele mimořádné události. Čím více informací má, tím lépe se může okamžitě rozhodnout, zda to je zásah pro hasiče, či nikoli,“ uvádí mluvčí hasičů v Libereckém kraji Iva Michalíčková.

Pokud se jedná o nebezpečí z prodlení a ohrožení života, a to i zvířete, vyšle operační důstojník zásahovou profesionální jednotku. „Po příjezdu na místo události již rozhoduje velitel zásahu, zda jednotka zasáhne, a v jaké míře,“ vysvětluje Michalíčková. U dobrovolných hasičů podle ní může další činnost nařídit starosta obce, neboť obec je jejím zřizovatelem. Postup není vždy jednotný a asi nikdy nebude. Vždy jde o způsob ohlášení a posouzení celé situace operačním důstojníkem a velitelem zásahu.

Pokud dojde k prokazatelnému zneužití jednotky požární ochrany, nebo linky tísňového volání, hrozí fyzické osobě podle Zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně pokuta ve výši 20 tisíc korun. „Pokutu nejsou občané v některých případech ochotni zaplatit, proto již například Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje vymáhá pokuty za zneužití jednotky požární ochrany od občanů exekucí majetku. Ceník za poskytnutí likvidačních prací, kde nehrozí nebezpečí z prodlení či ohrožení života, zdraví, majetku a životního prostředí, jako je třeba sundání koček ze stromu, nebo odstranění bodavého hmyzu, Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje také do budoucna připravuje. Zatím v podobných případech odkazuje operační důstojník občany na služby soukromých firem,“ dodala mluvčí.

Protože je finanční rozpočet profesionálních hasičů každým rokem stále nižší a nižší, nedá se prý vyloučit, že v blízké budoucnosti budou platby za některé činnosti zavedeny plošně v celé zemi. Bude to, jak mluvčí poznamenala, především z důvodu zneužívání hasičů při různých úklidových činnostech, což je mrhání nejen finančními prostředky, ale i jejich odborností, schopnostmi a zkušenostmi.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.