KRAJ VEŘEJNĚ PROJEDNÁVAL ZÁSADY ÚZEMNÍHO ROZVOJE, R35 JE BLÍŽE ČESKÉMU RÁJI A TURNOVU

0

V pondělí 12. září se v sídle Libereckého kraje uskutečnilo veřejné projednání Zásad územního rozvoje Libereckého kraje (dále jen ZUR). Jedná se o jeden z nejdůležitějších plánovacích dokumentů kraje, který určuje mantinely rozvoje v různých oblastech života regionu. Účast občanů byla na nezvyklou dopolední dobu všedního dne poměrně vysoká, v sále bylo asi 150 lidí, nicméně většinu tvořili zástupci obcí a zaměstnanci různých orgánů a institucí. Občanů přišla zhruba třicítka, většinu z nich tvořili odpůrci R35 v superseverní variantě. Byli zde i protidálniční aktivisté, kteří bojují proti severní trase přes Turnov a Český ráj, ti ale byli ve výrazné menšině.

Přítomným byl představen proces pořizování ZUR, hlavní rozvojové osy regionu, zazněla také upozornění na problematická místa, především na R35. Právě kauza kolem budoucí trasy této rychlostní silnice prý podle zpracovatelů zdržela schvalování ZUR o šest let. Zmíněny byly také problematické regiony s vysokou nezaměstnaností (Frýdlantsko, Mimoňsko) a ekologicky významné lokality (Krkonoše, Jizerské hory a Český ráj). Občané, kteří se projednávání osobně zúčastnili, se vyjadřovali výhradně ke trasování R35. „Kdo chtěl podat připomínku (občané a občanská sdružení – pozn. aut.), nebo námitku (obce, zástupce veřejnosti – pozn. aut.), musel ji podat písemně a mohl pak ještě vystoupit s tříminutovým shrnutím té své písemné připomínky. Proti superseverní variantě se vyjádřilo asi pět občanů a stejný počet zástupců obcí, ležících na zamýšlené superseverní trase komunikace. K severní variantě přes Turnov a Český ráj se vyjadřovali tři přítomní občané,“ přiblížila turnovská zastupitelka Martina Pokorná, která se jednání zúčastnila.

Jak zmínila Markéta Kovaříková, která díky podpoře v podobě tisíce podpisů mohla jako jediný zástupce veřejnosti vznášet k ZUR námitky (podmínkou byla podpora 500 občanů kraje), vážným nedostatkem této plánovací dokumentace je nedostatečné vyhodnocení vlivu R35 na životní prostředí, které nevychází z žádných logických a objektivně ověřitelných faktů a je v něm řada zjevných rozporů. Proto Kovaříková vznesla požadavek na přepracování ZUR a dále upozornila na citelný pokles dopravy v úseku Turnov – Jičín, který ve svém důsledku znamená velký otazník nad potřebností této rychlostní komunikace. „Severní varianta R35 prochází zastavěnou částí Turnova, je pro Turnov likvidační, bude dělicí čarou uvnitř města, vliv bude mít na jeho další rozvoj, krajinný ráz i kvalitu životního prostředí obyvatel,“ uvedla Kovaříková.

 
Zásadní, a v mnohém převratné stanovisko zaznělo z úst zástupce ministerstva životního prostředí. „Nové vedení ministerstva probralo všechny argumenty pro a proti a dospělo k názoru, že v tuto chvíli preferuje severní variantu. Neříká ale, že ani superseverní, ani jižní nejsou možné,“ citoval deník MFDnes Veroniku Šímovou, která je na ministerstvu pověřena řízením oddělení posuzování vlivů na životní prostředí. Severní variantu podporuje i ministerstvo dopravy a ministerstvo pro místní rozvoj, pro severní variantu přes Turnov a Český ráj se také vloni vyslovila většina krajských zastupitelů. Konečné rozhodnutí bude na vládě České republiky, která bude nejvhodnější trasu posuzovat ze všech pohledů, od finančních nákladů po životní prostředí. I proto jsou stále „ve hře“ všechny tři varianty.
 
„Pozitivní je, že se za necelý měsíc povedlo sehnat přes tisíc podpisů na naši podporu a díky tomu mají odpůrci severní varianty zástupce veřejnosti, který může k ZUR podat námitku, mající větší váhu než připomínky. Mrzela mě malá účast lidí, kteří dálnici v Českém ráji nechtějí, byť chápu, že po osmi letech odporu už si volný čas udělají pouze někteří. Posun ve stanovisku ministerstva životního prostředí se dal očekávat vzhledem k tomu, že ministerstvo po loňských volbách dýchá spíš za průmysl než za přírodu,“ komentovala jednání Martina Pokorná.

Zásady územního rozvoje Libereckého kraje by měli krajští zastupitelé schvalovat ještě letos, přesný termín znám není, k námitkám se musí vyjádřit všechny dotčené orgány státní správy, což jim potrvá několik týdnů…

Související články (celkem 49)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.