ELEKTROKOLŮM PATŘÍ BUDOUCNOST

0

Po první vlně elektrokol, která se vyznačovala malou výdrží baterií a většinou i méně kvalitním zpracováním, je tady druhá generace. Na jedno nabití baterie ujedete více kilometrů, jízdní elektrokola můžete koupit od ceny jen mírně přesahující nákup středně kvalitního jízdního kola – zhruba od 20 tisíc korun. Skvěle vybavené horské elektrokolo vás ale může klidně přijít i na více než sto tisíc. „Málo ale lidé vědí, že upravit na elektrokolo lze i běžné jízdní kolo, čili nemusí kupovat kolo nové, když chtějí elektropohon,“ vysvětluje Josef Šonský z Rovenska pod Troskami, který se prodeji a přestavbám jízdních kol věnuje celý život. V současnosti je jediný v našem regionu, kdo vám kromě nového elektrokola nabídne i přestavbu vašeho starého kola na elektrokolo.

Elektro úpravu lze provést téměř na každé jízdní kolo. „Pohon si můžete nechat namontovat do předního kola, na střed u pedálů, nebo do zadního kola. Každý systém má své výhody a nevýhody, třeba v případě předního kola můžete při prodeji elektrosystém snáze odmontovat a použít na jiné kolo, lze to ale u všech ostatních systémů,“ přibližuje Josef Šonský. Elektrokolo není motocykl s plynem, takže většinou stále musíte šlapat do pedálů, i když v současné době bylo legislativně upraveno, že lze dodatečně vybavit kolo tzv. akcelerátorem, který umožní jízdu i bez příšlapu, ovšem za cenu kratšího dojezdu. Elektromotor vám poslouží v kopcovitém terénu ke snadnému zdolávání stoupání, takže třeba výlet na Kozákov není nereálný ani pro člověka po úrazu v rámci rehabilitace, seniora nebo prostě jedince, který by třeba náročné stoupání fyzicky nezvládl. Otevřou se vám tak okamžitě nové možnosti pohybu na čerstvém vzduchu s mírou zátěže, která závisí na vás, protože elektromotor můžete i jednoduše vypnout a šlapat jako na normálním jízdním kole. Krom vyšší hmotnosti kolo díky planetové převodovce v motoru neklade žádný odpor.

Elektrokolo je ideální do městského provozu, kde bývá často rychlejším dopravním prostředkem než auto či skútr, oceníte ho i při výletu do přírody nebo při cestách do zaměstnání. Na elektrokolo nepotřebujete žádné řidičské oprávnění. Samozřejmostí by měla být kvalitní cyklistická přilba, elektrokola mají omezení rychlosti do 25 km/h, už i to je ale rychlost, kterou většina rekreačních cyklistů nejezdí, a tak je třeba více dbát na vlastní bezpečnost.

Pokud se chcete dozvědět více o elektrokolech, případně některé vyzkoušet, nebo v případě opravdového zájmu o koupi navštivte firmu Cyklo Šonský v Rovensku pod Troskami. Po dohodě si můžete elektrokolo zapůjčit na víkend k vyzkoušení. Cena je 400 Kč na den nebo 600 Kč na celý víkend. Kolo dostanete s plně nabitou baterií s nabíječkou, ale je nutné si ho zarezervovat a zajistit odvoz a zpětné dopravení do firmy.
Když se rozhodnu pro přestavbu, jak časově náročné to je? „Čekací doby jsou samozřejmě kratší v zimě, ale i nyní s nastupujícím jarem je to otázka několika málo dnů,“ dodal Josef Šonský. (PR)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.