V HRUBÉ SKÁLE SE DOKÁŽÍ POSTARAT O PAMÁTKY

0

Obcí, kde sami občané příkladně pečují o drobné památky, je Hrubá Skála. Podle starosty Jana Houšky tady v posledních letech opravili buď svépomocí ze sbírky občanů a za pomoci obecního úřadu řadu drobných památek. „Jsem rád, že památky po předcích nejsou lidem lhostejné. Opravili jsme sochu svatého Jana před pivovarským domem, svatého Prokopa ve skalním městě, kříž v Želejově, zvoničku v Krčkovicích a další,“ rekapituluje starosta. V současné době se pracuje na opravě zvoničky v Bohuslavi. Na počátku května v této obci nově po rekonstrukci vysvětili sochu sv. Jana Nepomuckého. Pomník se nachází stranou hlavní cesty a lidmi byl již takřka zapomenut.

n201406101804_vakci_115_014_hsNa paměť šťastné události dal sochu postavit vlastním nákladem jeden místní sedlák. Považoval to za malý zázrak, když splašení koně i s vozem pádili ze strmého srázu a nakonec se nikomu nic nestalo. Pomník přežil staletí, nepřežil ale dobu komunismu. Sochu svatého někdo v 60. letech minulého století ukradl, pomník byl rozvalen. „Jedna místní chalupářka se rozhodla věnovat peníze na opravu, za což jsme jí velmi vděční. Sochu i celý pomník obnovil kameník Ivan Kunetka z Turnova,“ uvedl starosta Houška. Jak doplnil, v katastru obce je ještě jeden neopravený křížek a úpravu by si zasloužila jedna lesní studánka. Starosta doufá, že i na tyhle „drobnosti“ se peníze najdou.

„Takováhle zakázka člověka potěší, když je vidět zájem místních lidí. Socha i pomník byly opravdu v žalostném stavu. Sochu sv. Jana Nepomuckého jsem udělal jako přesnou kopii sochy, která je v obci, protože původní podoba se nedochovala. I na pomník jsem výslovně napsal, že se jedná o kopii, tak doufám, že to nějakého nenechavce odradí. A když ne, udělám sochu novou, formu ještě mám,“ dodává s úsměvem kameník Ivan Kunetka.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.