PREZIDENTSKÉ VOLBY 2013, DRUHÉ KOLO

0

Máme za sebou první kolo prezidentských voleb, ve kterých vcelku předvídatelně nikdo nezvítězil ziskem více než 50 % hlasů, takže si volbu za necelé dva týdny zopakujeme. Tentokrát bude tato volba jednodušší, a i když se to Karlu Schwarzenbergovi moc nelíbí, je to i hodně o tom, že on je spíš kandidátem pravicovým a Miloš Zeman levicovým. Třeba se jednou dočkáme stavu, že bude jedno, kdo vládne, jestli levice či pravice, protože Česká republika bude prosperující zemí, právo tu bude platit pro všechny a nejen pro vyvolené, korupce a další nešvary přestanou existovat, a zjednodušené návody, jakože pravice šetří a škrtá, aby pak levice mohla v dalším volebním období rozdávat, přestanou mít smysl. Pak budeme volit osobnosti napříč politickým a názorovým spektrem.

Nadcházející druhé kolo voleb je těžké především pro voliče Jiřího Dientsbiera, který se v kampani velmi ostře vyhranil proti Miloši Zemanovi, takže ani sám celkem logicky nemohl voličům doporučit jeho volbu. Udělala to, a myslím, že s velkým skřípěním zubů, sama jeho mateřská strana. Že by ale voliči Dientsbiera masivně přešli do tábora protivníka, to asi nehrozí, spíš možná zůstanou doma. Voliči Zuzany Roithové a nejspíš i Taťany Fischerové se přikloní ke knížeti, na hlavu poražená ODS také, část voličů Lubomíra Franze buď zůstane doma, nebo půjde volit Schwarzenberga. Otázkou je, kam se přikloní voliči Jana Fischera – on sám je zatím tajemný. Voliči Bobošíkové toho už moc nevytrhnou, spíš ale půjdou za Zemanem…

Když tedy nedojde k žádnému zemětřesení na politické scéně a voliči ČSSD zůstanou rozpolcení, má větší šanci Karel Schwarzenberg. Zemanovi nezbude, než o masivní podporu požádat KSČM. Když se mu to podaří a k urnám vyrazí také většina voličů ČSSD (Dientsbiera), má to kníže nahnuté… Otázkou na samostatné zamyšlení je, koho by volilo těch zhruba 40 % oprávněných voličů, kteří nepřišli k prvnímu kolu voleb. A přijdou ke druhému kolu?

Miloš Zeman: Proevropský kandidát. I přes desetiletí mimo vrcholnou politiku si zachoval obdivuhodným způsobem vliv a přízeň voličů. Jeho vlastní politická strana má velkou šanci uspět v příštích parlamentních volbách. Je ale také strůjcem opoziční smlouvy, kterou mnozí považují za začátek současného marasmu české politiky, kdy jde pouze o rozdělení moci. Pro někoho je obklopen až příliš lidmi s pochybnou pověstí. Jeho někdy třeskuté bonmoty a náklonnost k alkoholu ne na každého zabírají.

Karel Schwarzenberg: I on je proevropským kandidátem. Vyčítána je mu nedokonalá, byť pro někoho okouzlující čeština, má velkou prestiž v zahraničí, za komunismu podporoval český disent, byl přítelem Václava Havla… Je místopředsedou vlády, která třeba v sociální oblasti podle zasvěcených napáchala více škody než užitku, proto je mu nyní vyčítán jeho náhlý příklon k ochraně chudých a nemocných. Přesto má ale kníže, jak mu většina Čechů říká, velké charisma a přirozenou autoritu, například část mladých je z něho úplně nadšená, je to typ člověka, kterému jsou lidé hendikepy ochotni odpouštět, což by u jiného neudělali…

Související články (celkem 15)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.