PREZIDENTSKÉ VOLBY 2013, DRUHÉ KOLO

0

Máme za sebou první kolo prezidentských voleb, ve kterých vcelku předvídatelně nikdo nezvítězil ziskem více než 50 % hlasů, takže si volbu za necelé dva týdny zopakujeme. Tentokrát bude tato volba jednodušší, a i když se to Karlu Schwarzenbergovi moc nelíbí, je to i hodně o tom, že on je spíš kandidátem pravicovým a Miloš Zeman levicovým. Třeba se jednou dočkáme stavu, že bude jedno, kdo vládne, jestli levice či pravice, protože Česká republika bude prosperující zemí, právo tu bude platit pro všechny a nejen pro vyvolené, korupce a další nešvary přestanou existovat, a zjednodušené návody, jakože pravice šetří a škrtá, aby pak levice mohla v dalším volebním období rozdávat, přestanou mít smysl. Pak budeme volit osobnosti napříč politickým a názorovým spektrem.

Nadcházející druhé kolo voleb je těžké především pro voliče Jiřího Dientsbiera, který se v kampani velmi ostře vyhranil proti Miloši Zemanovi, takže ani sám celkem logicky nemohl voličům doporučit jeho volbu. Udělala to, a myslím, že s velkým skřípěním zubů, sama jeho mateřská strana. Že by ale voliči Dientsbiera masivně přešli do tábora protivníka, to asi nehrozí, spíš možná zůstanou doma. Voliči Zuzany Roithové a nejspíš i Taťany Fischerové se přikloní ke knížeti, na hlavu poražená ODS také, část voličů Lubomíra Franze buď zůstane doma, nebo půjde volit Schwarzenberga. Otázkou je, kam se přikloní voliči Jana Fischera – on sám je zatím tajemný. Voliči Bobošíkové toho už moc nevytrhnou, spíš ale půjdou za Zemanem…

Když tedy nedojde k žádnému zemětřesení na politické scéně a voliči ČSSD zůstanou rozpolcení, má větší šanci Karel Schwarzenberg. Zemanovi nezbude, než o masivní podporu požádat KSČM. Když se mu to podaří a k urnám vyrazí také většina voličů ČSSD (Dientsbiera), má to kníže nahnuté… Otázkou na samostatné zamyšlení je, koho by volilo těch zhruba 40 % oprávněných voličů, kteří nepřišli k prvnímu kolu voleb. A přijdou ke druhému kolu?

Miloš Zeman: Proevropský kandidát. I přes desetiletí mimo vrcholnou politiku si zachoval obdivuhodným způsobem vliv a přízeň voličů. Jeho vlastní politická strana má velkou šanci uspět v příštích parlamentních volbách. Je ale také strůjcem opoziční smlouvy, kterou mnozí považují za začátek současného marasmu české politiky, kdy jde pouze o rozdělení moci. Pro někoho je obklopen až příliš lidmi s pochybnou pověstí. Jeho někdy třeskuté bonmoty a náklonnost k alkoholu ne na každého zabírají.

Karel Schwarzenberg: I on je proevropským kandidátem. Vyčítána je mu nedokonalá, byť pro někoho okouzlující čeština, má velkou prestiž v zahraničí, za komunismu podporoval český disent, byl přítelem Václava Havla… Je místopředsedou vlády, která třeba v sociální oblasti podle zasvěcených napáchala více škody než užitku, proto je mu nyní vyčítán jeho náhlý příklon k ochraně chudých a nemocných. Přesto má ale kníže, jak mu většina Čechů říká, velké charisma a přirozenou autoritu, například část mladých je z něho úplně nadšená, je to typ člověka, kterému jsou lidé hendikepy ochotni odpouštět, což by u jiného neudělali…

Související články (celkem 22)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.