Cyklistická sezona dospěla do svého závěru a svědomití uživatelé řeší, jak své kolo uskladnit na zimu a co nejlépe jej připravit na příští sezonu. Někteří standardně využívají posezonní klid v servisech a své kolo svěří do odborné péče, což je doporučováno hlavně v případě elektrokola. Jiní svůj stroj zazimují svépomocí. A máme i rady pro ty, kteří vše uskutečňují sami.
Kolo by svědomití majitelé měli umýt od mechanických nečistot, nejlépe vlažnou vodou se saponátem nebo prostředky k tomu určenými. Oplach doporučujeme neprovádět tlakovou vodou. Poté vše vysušte, nakonzervujte, snižte tlak v pneumatikách. Dále doporučujeme řetěz uvolnit tak, aby nebyl napnutý, a kolo nejlépe zavěsit, aby nestálo na pneumatikách. V případě nutnosti můžete vyměnit opotřebované součástky, aby další sezona mohla začít v klidu. Ne vše je možné upravit bez speciálního nářadí, proto rovenská firma CYKLO ŠONSKÝ doporučuje složitější práce svěřit servisu.
U elektrokol je situace podobná, navíc je nutné věnovat náležitou péči pohonnému systému – obzvlášť baterii, která je nejdražší. „Moderní akumulátory je nutné udržovat v nabitém stavu, proto je doporučuji alespoň dvakrát či třikrát za zimu dobít, hlavně je nenechte v mrazu, ale nemusí být ani v teple. Ideální teplota je do 20 °C. Nezapomeňte vypnout hlavní vypínač, aby nedocházelo k úbytku energie. Kontakty ošetřete speciálním přípravkem, aby nebyly napadeny korozí. Samozřejmostí je kontrola všech kabelů a spojů, které je dobré rozpojit a rovněž ošetřit, aby nedošlo k zalehnutí a následné nemožnosti demontáže,“ upozorňuje odborník na provoz elektrokol Josef Šonský.
Kolu je přes zimu podle něho nejlépe v nevytopené garáži nebo kůlně, kde nemrzne. Pokud se kolo využívá i v zimě, doporučujeme častější kontrolu akumulátoru a při jízdě v soli po každé jízdě opláchnutí vodou.
V případě dalších dotazů se můžete kdykoli obrátit na firmu CYKLO ŠONSKÝ, kterou najdete v Rovensku pod Troskami přímo na náměstí, můžete i zatelefonovat na č. 605 476 937. (PR)