SILNIČÁŘI I TECHNICKÉ SLUŽBY JSOU NA ZIMU PŘIPRAVENI. UVIDÍME, JAKÝ BUDE JEJÍ PRŮBĚH

0

I v nadcházející zimní sezoně bude údržbu 2 011 km silnic II. a III. třídy zajišťovat krajská společnost Silnice LK. Liberecký kraj navýšil příspěvek na zimní údržbu komunikací pro rok 2020 o pět milionů korun, a to na celkových 134 milionů. Dle schváleného Plánu zimní údržby se nově použije chemický posyp na dalších 88 kilometrech silnic. Krajští silničáři pořídili před zimní sezonou šest nových sypačů. Dispečinky zimní údržby budou mít nově pouze jedno telefonní číslo.

„Zima je období, které důkladně prověří řidiče i silničáře. Chtěl bych požádat veřejnost o trpělivost. Představa některých občanů, že v zimě budou komunikace ve stejném stavu jako v létě, je nereálná. Ale přesto věřím, že silničáři, tak jako každý rok, udělají vše proto, aby byly silnice co nejlépe sjízdné,“ uvedl hejtman Martin Půta.
Silničáři drží noční pohotovosti již od konce října, ale zima dala o sobě vědět zatím velmi málo.
V rozpočtu Libereckého kraje jsme na letošní rok schválili částku 129 milionů korun s DPH. Z alokované částky na zimní údržbu pro rok 2019 bylo ke konci dubna 2019 vyčerpáno 91,086 milionu, zbývá tedy 37,914 milionu korun. Na rok 2020 jsme do rozpočtu Libereckého kraje navrhli na zimní údržbu vyčlenit částku 134 milionů,“ doplnil Jan Sviták, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Silnice v Libereckém kraji musí být sjízdné podle důležitosti jednotlivých úseků:
* do tří hodin u silnic v I. pořadí
* do šesti hodin u silnic ve II. pořadí
* do dvanácti hodin u silnic ve III. pořadí

Detailní mapa s označením důležitosti komunikací v Libereckém kraji je k dispozici na internetových stránkách odboru dopravy Libereckého kraje (https://doprava.kraj-lbc.cz/Dokumenty-odboru-dopravy/zimni-udrzba-silnic-v-libereckem-kraji) a společnosti Silnice LK (https://www.silnicelk.cz/sluzby/zimni-udrzba-silnic).

NOVINKY ZIMNÍ ÚDRŽBY 2019/2020
Krajští silničáři budou nově používat jednotné telefonní číslo pro všechny dispečinky zimní údržby krajských komunikací. Jednotné dispečerské telefonní číslo s hlasovou samoobsluhou na jednotlivá dispečerská stanoviště je 777 511 255. Veškeré hovory budou monitorovány.
Zimní údržbu silnic II. a III. třídy na území Libereckého kraje zajišťuje od roku 2012 společnost Silnice LK, a. s., dohledem a kontrolou nad běžnou i zimní údržbou silnic II. a III. tř. v LK je pověřena Krajská správa silnic Libereckého kraje jako jejich majetkový správce.

JAK JSME NA TOM V TURNOVĚ?
Podle Libora Preislera, jednatele Technických služeb Turnov, bude údržba zhruba 80 kilometrů městských komunikací probíhat podobně jako vloni, technika i lidé jsou připraveni. V případě sněhu a náledí začíná pracovníkům technických služeb směna už kolem třetí hodiny ranní. Technické služby mají v rozpočtu města na zimní údržbu vyčleněnu částku 2,6 milionu korun, ty jsou čerpány podle skutečnosti.

Kromě městských komunikací technické služby udržují i hlavní chodníky, náměstí, parkoviště a další zpevněné plochy. Nově bude například udržován chodník v horní části zrekonstruované Nádražní ulice (na pravé straně ve směru do Ohrazenic).

Komunikace jsou ošetřovány podle schváleného Plánu zimní údržby, který stanoví i ulice a chodníky, které mají být ošetřovány co nejekologičtěji, tedy bez použití soli, a komunikace, kde se chemické prostředky použít mohou. V Plánu jsou rozděleny komunikace podle důležitosti a tedy i četnosti a pořadí údržby (logicky je nejdříve nutné ošetřit hlavní tahy). V zásadě platí, že solí se ošetřují státní komunikace ve správě Krajské správy silnic Libereckého kraje, z městských komunikací jen ty hlavní včetně chodníků. V sídlištích a na rovině se chodníky pouze pluhují, ve stoupáních sypou drtí. Ve schváleném Plánu zimní údržby najdete i komunikace, které pravidelně udržovány nejsou (mj. v zahrádkářských koloniích).

Jak jednatel technických služeb připomíná, každoročně se pracovníci odklízející sníh potýkají s různě zaparkovanými auty. Hlavně v sídlištích by lidé měli více přemýšlet, kam auto postaví a jestli nebude náhodou pro techniku překážkou. Občas se pluh do úzkých uliček díky tomu ani nedostane.

Plán údržby najdete na stránkách města v sekci odboru správy majetku:
https://www.turnov.cz/cs/mestsky-urad/odbory-meu/odbor-spravy-majetku.html

(TvA s přispěním TZ Libereckého kraje)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.