UMĚLCI TURNOVU ANEB NEPRÁVEM OPOMÍJENÁ VÝSTAVA

0

V současných hektických dnech, kdy se v Turnově řeší slučování škol, dostavba Střelnice, nová silnice z autobusového nádraží ke kasárnám a další, málem zapadla výstava, která je do konce května k vidění v turnovském muzeu. Ta zahrnuje práce zdejších výtvarníků, které buď oni sami nebo jejich rodiny darovali Muzeu Českého ráje a tím i turnovské veřejnosti.

Kromě prací z 19. století, z nichž nejznámější je asi dílo Prouskovo, je hlavní část výstavy opřena o autory současné. Je tu triptych předčasně zesnulého Petra Tamchyny, ukázky z díla profesora SUPŠ Josefa Řeháka, v galerii vynikají drobné sochařské práce Jiřího Korce, které muzeu věnovala jeho rodina.

„Mám za to, že v republice byste marně hledali takhle malý region, kde je soustředěno v několika málo generacích tolik kvalitních umělců,“ řekl kurátor výstavy Miroslav Cogan. Turnovsko je podle něho v tomto smyslu jedinečné i v evropském kontextu. Proto by Cogan byl rád, aby některá z děl zdejších výtvarníků našla své stálé místo i v novém kulturním domě Střelnice.
Mimořádným způsobem v poslední době do muzejní sbírky přispěli naši současníci, manželé Jaroslava a Jan Solovjevovi. Svému městu, resp. muzeu, darovali celkem 14 obrazů! U paní Jaroslavy jde například o celkový průřez její tvorbou!

Výstava je k vidění do 31. května, v pátek 18. května od 16.30 hodin se tu uskuteční setkání s dárci u příležitosti Mezinárodního dne muzeí.

V Muzeu Českého ráje také v této době vrcholí přípravy dlouho očekávané akce, a sice přístavby depozitářů. „Jde o problém, který nás trápí několik let, sbírka muzea se rozrůstá, některé věci máme jen provizorně uloženy,“ uvádí ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová. Nakonec potřebných 4,5 milionu na přístavbu uvolní Liberecký kraj, práce začnou v červnu letošního roku, nové depozitáře budou dokončeny za rok. Bude ale ještě třeba sehnat zhruba 2,5 milionu na vnitřní vybavení. V přístavbě budou prostory především pro sbírku obrazů, měšťanského nábytku a starých tisků.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.