TURNOV RUDNÍKU: NAKONEC SKORO 290 TISÍC!

0

Pravidelná tisková konference města byla v pondělí 1. července  osvěžena přítomností zástupců obce Rudník na Trutnovsku, která při červnových povodních utrpěla škody za desítky milionů korun. „Situace u nás byla velmi dramatická, skoro měsíc pršelo, přesto jsme netušili, že následky by mohly být tak hrozivé,“ uvedl tajemník obce Jiří Jirásek. Podle něho byla inkriminovaný červnový den hladina zdejšího potoka ještě o půl druhé v noci prakticky v normálu a mezi třetí a půl čtvrtou se zvedla povodňová vlna vysoká tři a půl metru! „Bylo to extrémně rychlé, nestačili jsme ani odjet auty z obecní garáže, já zůstal uvězněný na úřadě, někteří členové povodňové komise, která v tu dobu zasedala, museli utéct do lesa. Jen s velkým štěstím nepřišel nikdo o život, nicméně jsou v obci lidé, kterým nezůstalo vůbec nic,“ přiblížil osudné ráno tajemník.

Za výraznou materiální a především morální podporu poděkoval starosta Rudníku Aleš Maloch. Podle něho je finanční pomoc z Turnova spolu se Špindlerovým Mlýnem nejvyšší, desetitisíci obci přispěly například Pec pod Sněžkou nebo Rybitví. „Pomoci si velmi vážíme, podpora občanů Turnova pro nás znamená opravdu mnoho. Nyní jsme se vzpamatovali z nejhoršího, Rudník už ale nikdy nebude takový, jako býval před touto historicky největší povodní. Počítáme, že s jejími následky se budeme vyrovnávat nejméně dva roky. Jsou zde obrovské škody na majetcích občanů, obce a státu, velká voda poškodila komunikace i sedm mostů, které jsou v naší správě,“ zdůraznil starosta.

n201307011352_zap_267_2013_rudnikMístostarosta Turnova Otakar Špetlík připomněl, že město se okamžitě po povodních rozhodlo Rudníku poskytnout finanční a materiální pomoc. Už 7. června tam zamířilo auto s dodávkou čisticích prostředků, lopat, hadrů apod. Do Rudníku také okamžitě putovala částka ve výši 100 tisíc korun, kterou zastupitelé na svém červnovém zasedání navýšili na definitivních 250 tisíc.
Kromě podpory města je tu také přímá podpora občanů Turnova. „Původně jsme chtěli uspořádat jen takovou menší akci v Dolánkách U Avie, nakonec z toho byla spolupráce s městem a velká benefiční akce na pomoc Rudníku na náměstí a v atriu muzea,“ řekla k akci, která se uskutečnila 19. června, Gábina Šťastná z pořádající agentury PodNos. Na jejich výzvu slyšeli lidé jako Michal Hrůza či kapela DeBill Heads, kteří se vzdali svých honorářů, přímo při benefiční akci se podařilo vybrat 33 tisíc a do pátku 28. června, kdy byla sbírka ukončena, přinesli lidé do kasiček v infocentru a na městském úřadě dalších pět tisíc. Celkově tedy Turnovští mezi sebou vybrali velmi pěkných 38.470 Kč! Když připočteme i příspěvek města, je to skoro 290 tisíc.

n201307011352_zap_268_2013_rudnik„Za podporu jsme rádi, nerad to říkám, ale v případě, že nějaký problém budete mít vy, máte v Rudníku partnera, který na vás bude myslet,“ uzavřel starosta Maloch s tím, že po vzoru Turnova se i přímo v Rudníku uskuteční benefiční akce na podporu lidí zasažených povodněmi, a to v sobotu 13. července. Akce se jmenuje PO VODĚ, vše začíná na místním fotbalovém hřišti od 13.00 hodin, mj. vystoupí Vrchlabský dixieland, Lety mimo a DeBill Heads. Turnovští jsou srdečně zváni!

Obec Rudník leží v okrese Trutnov a má přibližně 2 200 obyvatel. Skládá se z několika částí – Arnultovic, Bolkova, Javorníku a Rudníku. Na svém katastru (celkem 4,5 tisíce hektarů!) má několik drobných vodních toků – říčku Čistou a potoky Luční, Javornický a Bolkovský. Katastrofické následky způsobila v obci blesková povodeň po déle trvajících deštích v neděli 2. června 2013.

Související články (celkem 21)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.