TURNOVSKÁ ODS MĚNÍ „ŠÉFA“, NASTUPUJE MLADÁ GENERACE

0

„Za uplynulých deset let turnovská ODS neměla žádné průšvihy, které by nás diskreditovaly, nikomu jsme snad neublížili, nic jsme nerozkradli ani nevytunelovali, máme v Turnově čistý štít a snažili jsme se dělat pravicovou politiku, které lidé fandili, což se odrazilo v úspěchu ve všech minulých volbách,“ shrnul své desetileté působení ve funkci předsedy Místního sdružení ODS v Turnově Tomáš Sláma, jinak ředitel Panochovy nemocnice. Podle něho dobře funguje i samotné místní sdružení, s členskou základnou byla konzultována všechna důležitá rozhodnutí.

A kde se vzal fakt, že turnovští voliči tradičně od roku 1989 volí vpravo? „Nejsem zdejší rodák, nicméně jsem za ty roky, co zde žiju, pochopil, že Turnov se musel spoléhat vždy sám na sebe, neměl nikdy žádného hodného strejčka ve vrcholné politice. Lidé tady museli vždy víc pracovat, jsou více zodpovědní sami za sebe a navíc jsou hodně podnikaví. Pro mě je Turnov sympatické město, které si hodně jde svou cestou,“ glosuje Sláma.

A co se za jeho desetiletí v čele místní ODS nepovedlo? „V rámci Turnova je mi líto, že jsme promarnili šanci na obsazení postu starosty v minulém období. Taky mě mrzí, že se nám nepovedlo ukázat cestu jiným místním sdružením v okolí, že to lze dělat jinak než pomocí mrtvých duší nebo politického intrikaření. Nebylo nám moc platné, že jsme postupovali vždy transparentně. Vrcholem špatné komunikace bylo umístění našich kandidátů do loňských krajských voleb na chvostu kandidátky. Jen díky podpoře turnovských voličů a kroužkování kandidátů jsme se nakonec dostali z nevolitelných míst do krajského zastupitelstva. O to je to pro nás větší závazek vůči našim voličům,“ konstatoval Sláma.

„Myslím, že deset let je dostatečně dlouhá doba, aby člověk funkci předal dál někomu, kdo je v politice teprve na začátku a může být velkou nadějí. Proto jsem se rozhodl dobrovolně rezignovat. Patřím k rebelům v současné ODS, patřím ke kritikům našich vrcholných krajských i celostátních představitelů. Že preference ODS klesají k deseti procentům, tomu se nedivím, je to zejména výsledek práce těch nahoře. Zvyšujeme daně podnikatelům místo abychom je snižovali, házíme klacky pod nohy živnostníkům, pomáháme neprůhledným lobistickým zájmovým skupinám, a pak všechny ty kauzy a tunely, jako jsou třeba trafiky neúspěšným kandidátům na poslance nebo i bývalým poslancům za to, že dovolili svým odchodem další pokračování této vlády. To nejde! Bez pořádné sebereflexe nemůže být žádná strana. Když k ní nedojde, zasloužíme si i porážku v předčasných nebo  řádných parlamentních volbách,“ vypočítává Tomáš Sláma důvody, které ho vedly k rezignaci na vedení místní ODS. „Složení politických reprezentací, kde jsem zastupoval Turnov, je pro mě nepřijatelné, protože já k většině lidí ve vedení ODS na okrese či kraji nemám vůbec žádnou důvěru. Proto bude lepší, když se s nimi pokusí domluvit někdo jiný. Nejsem sběratelem funkcí, a navíc vidím za sebe dobrou náhradu. Tímto bych chtěl vzkázat zejména těm mladým, kteří mají zájem o věci veřejné: Vstupte do strany, která je vám blízká a pokuste se měnit věci okolo sebe. Když budete jen nadávat, tak se nikam neposuneme. Komunální politika je to nejlepší, kde můžete začít.“

Novým předsedou turnovské ODS se stal tajným hlasováním členské základny Tomáš Špinka (*1985). Mimochodem, jde o druhou zdejší stranu, která výrazně obměnila své vedení. Také turnovskou TOP 09 vede mladý předseda Michal Loukota.
„Do ODS jsem vstoupil v roce 2011. Považuji se za aktivního člověka, na ODS se mně zamlouvala určitá stranickost, čili deklarace určitých postojů. ODS například jako jedna z mála stran říká, že nebude spolupracovat s KSČM. A to je pro mě zásadní! Z vidiny blízké budoucnosti mně přímo běhá mráz po zádech. Levicový prezident, ústavní většina levice v Senátu a možná i silně levicová vláda. Chci pomoci napravit pošramocenou tvář ODS a tím ukázat lidem, že pravicová politika se dá dělat slušně, čestně a lidsky,“ představuje své výchozí postoje Tomáš Špinka.

Jak vnímá zdejší komunální politiku? „Jsem čerstvý, postupně dění vstřebávám, učím se. Nemám v tuto chvíli s nikým na zdejší politické scéně problém a doufám, že to tak i zůstane. Chtěl bych lidi spíše spojovat, než je rozdělovat. Když mně bylo nabídnuto, abych o funkci předsedy uvažoval, dal jsem dohromady určitou vizi, co bych chtěl dokázat, a nakonec pro ni získal většinu zdejších členů,“ přibližuje Špinka. Vizí pro něho je především stabilizace a omlazení členské základny, chce do politiky přivést nové tváře a nabídnout je voličům už při příštích komunálních volbách na podzim 2014. Také by měly být stanoveny hlavní body z volebního programu, které lze ještě do konce mandátu současného zastupitelstva splnit. Velkým úkolem je podle něho i nalezení nových smysluplných priorit pro další volební období, aby se mohl Turnov dále rozvíjet. Špinka chce také více komunikovat s veřejností, třeba i za pomoci nových sociálních sítí.

Jak vnímá nový předseda ODS nejdiskutovanější témata současného Turnova?

Výstavba sportoviště v Maškově zahradě: „Bylo to jedno z hlavních témat předchozích voleb. Koupaliště slíbily všechny strany, sliby by se měly dodržovat. Je tu ale jedno velké ALE. Slib byl dán v jiné ekonomické době. Dnes mně z mého osobního pohledu přijde lepší, abychom plánované finanční prostředky využili jinak. Lépe ve prospěch Turnova! Je třeba opravit školy, stávající sportoviště a mnoho dalšího z městského majetku. Venkovní koupaliště s poměrně krátkou provozní dobou během roku je z mého pohledu zatím zbytečný luxus. Navíc jsou dostupná koupaliště s celoročním provozem v Liberci, Jablonci nebo v Jičíně. Priority proto vidím jinde.“

Řešení vnitroměstské dopravy: „Osobně se mě dotýká zamýšlená trasa R35, která bývá označována také jako S5. Jedna z tras vede deset metrů od mých oken. Bohužel trasování R35 se již Turnovu nevyhne. Zásadní nyní je, abychom budoucí koridor jasně definovali do co nejužšího území a dále s ním nehýbali. A co se týká projednávané odlehčovací městské komunikace z prostoru autobusového nádraží do Žižkovy ulice, je jasné, že náměstí potřebuje nějakou alternativu. Je naší povinností, abychom nalezli tuto náhradní komunikaci. A to pro tranzitní i vnitroměstskou dopravu. Navrhovaná trasa ale není podle mě zrovna to nejlepší řešení. Hledejme lepší.“

Nemocnice:Chápu, že menší nemocnice zažívají těžké doby. Aby mohly fungovat, musí mít dostatečné spádové území. A v našem regionu je těch nemocnic hodně. Aby byla v Turnově zajištěna základní péče v dostatečné míře, beru jako dobrou cestu připravovanou fúzi s nemocnicí v Liberci.“

Co dalšího chybí? „Od malička pracuji s dětmi. To je správná investice – do příštích generací. Ve skautu a nyní i ve Žluté ponorce mě tahle práce velmi naplňuje. Chybí tu jednoznačně nějaký volnočasový a informační klub pro mládež. Ten se nyní snad ve spolupráci s knihovnou začíná rýsovat. A napadají mě další směry, jak rozšířit aktivity pro děti a mládež.
Dále myslím, že musíme urychleně najít nový systém likvidace komunálních odpadů. Takový, který by obyvatele více motivoval k separování odpadů a současně šetřil jejich finanční výdaje. A co mně osobně chybělo v poslední době? O Vánocích jsem si chtěl jít s kamarády zasportovat do nějaké ze zdejších tělocvičen, kterých je v Turnově docela dost. Nedostali jsme se do jediné z nich…“

Ing. Tomáš Špinka (*1985) je absolventem turnovské obchodní akademie a České zemědělské univerzity v Praze, provozně ekonomické fakulty. Od roku 2010 je zaměstnán ve Středisku pro volný čas dětí a mládeže Žlutá ponorka. Je ženatý, zatím bezdětný.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.