FENOMÉN SCHEYBAL A GENIUS LOCI KAMENÁŘSKÉHO DOMU

0

Až budou jednou historikové hodnotit, jaký byl rok 2010 v Turnově, nebudou moci opomenout dvě muzejní akce: Únorové otevření klenotnice, ve které se snoubí um žáků a profesorů zdejší střední umělecko průmyslové školy s geniálně vymyšlenou instalací, a zářijové otevření Kamenářského domu, věrné repliky roubené stavby, která stála až do začátku 70. let na Havlíčkově náměstí. Oboje přesahuje hranice města a regionu, obě místa začínají žít svým životem, svým geniem loci. To ostatně dokládají snímky interiéru klenotnice (ZDE) i třeba noční snímek Kamenářského domu na jiskřivé sněhové pokrývce…

Právě v Kamenářském domě byla ve čtvrtek 2. prosince otevřena stálá expozice z díla Josefa Václava Scheybala (1928 – 2001). Ten byl jednou z nejvýznamnějších osobností českého národopisu. Měl velký podíl na popularizaci lidové kultury severovýchodních Čech. Expozice v Kamenářském domě je koncipována s důrazem na kreslířskou a ilustrátorskou činnost Josefa V. Scheybala, publikační činnost manželů Scheybalových a jejich práci památkářskou a sběratelskou.

n201012051414_vakci_139_kdTurnovské muzeum je nyní správcem unikátní sbírky manželů Scheybalových. Po smrti Jany Scheybalové v lednu 2008 připadla celá sbírka, čítající na 80 tisíc sbírkových předmětů, státu. Převezena byla do turnovského muzea. Zdejším muzejníkům trvalo pět měsíců, než ji kus po kuse sepsali a řádově ocenili. Podle znalců je hodnota sbírky zhruba ve výši 30 milionů korun, její historická cena je ale nevyčíslitelná. Vloni ministerstvo kultury rozhodlo, že sbírka natrvalo zůstane v Turnově, čímž se zdejší muzeum co do národopisu stalo jedním z nejvýznamnějších v České republice. Sbírka obsahuje kolekci kreseb a grafiky od 18. do 20. století, jen knihovna čítá zhruba 35 tisíc svazků, jedinečná je také sbírka známých kreseb J. V. Scheybala, které dokumentují lidové stavby, osamělé křížky, Boží muka a další pamětní místa v regionu severovýchodních Čech. Sbírka tak bude jednou provždy cenným souborem pro všechny badatele a zájemce o národopis a historii.

 

Je to právě turnovský Kamenářský dům, který se stává především pro badatele a zájemce o národopis jedním z hlavních míst na mapě republiky. V patře roubeného domu je k dispozici stálá expozice věnovaná práci zmíněného manželského páru, a protože již velká část sbírky byla digitalizována, je zde také k dispozici tzv. dokumentační centrum, resp. spousta materiálů pro badatele. „Na sklonku života se paní Jana Scheybalová opakovaně zmiňovala o tom, že sbírka by měla být umístěna právě v Turnově, protože zde její manžel léta působil a měl toto město rád. Chtěla spojit tři významné turnovské Josefy – Josefa Pekaře, Josefa Šímáka a Josefa Scheybala,“ uvedla mj. při slavnostním otevření expozice v Kamenářském domě ředitelka muzea Českého ráje Vladimíra Jakouběová.

n201012051414_vakci_140_kd

n201012051414_vakci_141_kd

n201012051415_vakci_142_kd

A protože Scheybalovi v posledních desetiletích svého života žili na faře v Jablonci nad Nisou, bude právě tam zanedlouho otevřena druhá Scheybalova expozice a Turnov s Jabloncem má v budoucnu spojit také naučná stezka, která zájemce zavede do míst spojených s národopisem a lidovou architekturou.

Kamenářský dům je v prosinci otevřený stejně jako muzeum a Dlaskův statek, a to od úterý do neděle od 9.00 do 16.00 hodin (o víkendu je polední pauza 12.00 – 13.00 hodin). Ve dnech 24., 25., 26. a 31. prosince je zavřeno.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.