OKRES TURNOV STÁLE ŽIJE

0

V rámci výjezdního zasedání vlády ČR Andreje Babiše v demisi v Libereckém kraji, které se uskutečnilo v úterý 13. března, proběhlo na půdě Krajského úřadu v Liberci společné setkání vlády se zastupiteli Libereckého kraje a starosty měst a obcí. Mj. se ho účastnil i starosta Turnova Tomáš Hocke.
„Na setkání jsem se ptal na dvě věci. Zajímala mě aktuální informace o stavbě rychlostní silnice I/35 a potom jsem se dotazoval na problematiku parkování kamionů na hlavních tazích a v obcích, což trápí řadu míst v našem regionu,“ uvedl starosta Hocke. Podle ministra dopravy Daniela Ťoka je nyní dokončován výběr dodavatele na posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Podle optimistických vizí by stavba mohla začít v roce 2026. „Ministr si je vědom, že na Turnovsku trasa prochází cenným územím, má zde proto být více tunelů a také více prvků ochrany krajiny… Odstavování kamionů je celorepublikový problém, nejsou vytvořena kapacitní parkoviště, a jak aktuálně stání kamionů omezili v Německu, posouvá se problém více do Čech. Vláda to bude řešit,“ přiblížil starosta.

Následně proběhlo krátké jednání na téma správního členění státu. Toho se vedle starosty Turnova zúčastnili starostka Semil, vedoucí úřadu Libereckého kraje, vedoucí krizového řízení kraje a odboru správního. Ti seznámili ministra vnitra Metnara o specifické problematice ORP Turnov (obce s rozšířenou působností). Vláda v únoru rozhodla celé ORP, tedy Turnov a 37 spádových obcí, přičlenit k okresu Liberec.

„Zdůraznil jsem panu ministrovi, že dál trváme na variantě zřízení okresu Turnov, protože naprosto zásadní je nedělitelnost ORP,“ říká Hocke. Starostka Semil přišla s variantou nechat ORP Turnov pod okresem Semily, jak je to dosud, jen v Turnově zřídit více detašovaných pracovišť státních úřadů. Stanovisko Libereckého kraje je proti přesunu ORP Turnov pod okres Liberec. Bylo by to neúměrné a zbytečné zatížení správních orgánů v Liberci a současně velké oslabení Semilska, což by vedlo k nevyváženosti v celém regionu.
„Pan ministr nám slíbil se věcí opět zabývat, chce vše opětovně prověřit a zeptat se na názor v jednotlivých obcích. Hejtman Půta doplnil, že by se k tomu mělo vyjádřit i zastupitelstvo Libereckého kraje. Vše je tedy stále v jednání a stále otevřeno. Za město Turnov jsem pro potřeby okresu nebo pro potřeby detašovaných pracovišť nabídl objekt čp. 84 ve Skálově ulici,“ dodal starosta Turnova Tomáš Hocke.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.