VEDENÍ MĚSTA JEDNALO S ČESKOU POŠTOU, POBOČKA V TURNOVĚ II BUDE UZAVŘENA

0

Pobočka České pošty v Turnově 2 patří mezi tři stovky míst, které mají být uzavřeny od 1. července 2023. Tak jako v dalších městech také v Turnově došlo na osobní jednání vedení města se zástupkyní České pošty k této situaci.

Starosta města Tomáš Hocke v úvodu rozhovoru se zástupkyní České pošty, s. p., zdůraznil rozdělení našeho města na dvě hlavní části i velkou spádovou oblast, kterou pobočka v Turnově 2 pokrývá. Připomenul přístupnost pobočky pro imobilní občany i vhodné umístění v nádražní budově, které přispívá k oživení místa. Řešil dostupnost parkování v blízkosti pobočky Turnov 1 a přístup imobilních občanů do pobočky, dal podnět k výraznému zlepšení přístupu do budovy.

„Rušení poboček České pošty, v našem případě konkrétně pobočky v Turnově 2, je bezesporu velmi nepříjemnou záležitostí pro seniory a obyvatele nejen Turnova 2, Daliměřic, Kobylky, Bukoviny, ale i spádových obcí v tomto perimetru. V rámci argumentace jsme se snažili o zachování této pobočky, vzhledem k dále provozovanému depu České pošty, zrušení malé pobočky pošty v Přepeřích, či nabídce spolufinancování ze strany města formou pošty Partner. Tyto argumenty ani nabídky nebyly přijaty. Proto naši další pozornost směřujeme k řešení bezbariérového přístupu do pobočky pošty na náměstí, k rozšíření možností parkování pro invalidní klienty ve stávajícím dvoře pošty či rozšíření počtu přepážkových pracovišť,“ uvedl starosta města Tomáš Hocke.

Bohužel – dle oficiálního vyjádření České pošty – je dlouhodobý trend v poptávce po tradičních poštovních službách klesající. Za posledních pět let klesl zájem o tyto služby na pobočkách o 40 % (konkrétně v Turnově je to 35 %). A to vlivem digitalizace, díky které lze zařídit řadu služeb nikoli osobní návštěvou pošty, ale v on-line prostředí. Český telekomunikační úřad proto reflektoval tyto změny a upravil parametry rozložení poboček ve svých normách. Nově tak každá obec s počtem obyvatel nad 2 500 obyvatel nemusí mít poštu v docházkové vzdálenosti do dvou kilometrů, ale nově do tří. V pobočkové praxi České pošty to znamená, že z nynějších 3 200 poboček bude po změně legislativy 300 nepovinných a ty Česká pošta z ekonomických důvodů zruší bez náhrady.

V jednotlivých městech se vždy jednalo o vytipování konkrétních poboček, které budou uzavřeny s ohledem na zachování norem Českého komunikačního úřadu. Česká pošta i přes osobní jednání na radnicích nepřipouští možnost některé z rušených poboček ze seznamu vyjmout. Vylučuje rovněž zachování služeb pošty formou „Česká pošta Partner“ jako náhrady za zrušené pobočky ve městech. Zástupkyně České pošty na schůzce s vedením města shrnula důvody, proč se v Turnově uzavření týká právě pobočky na nádraží. Vedení města pak upřesnilo požadavky a cesty, jak zachovat dobré zajištění poštovních služeb v Turnově.

Česká pošta v celé České republice míří k tomu, aby služby veřejnosti pokrývala pouze jedna kamenná pobočka v místě, a to při zachování docházkové vzdálenosti do 3 km vzdušnou čarou. Dle statistiky zátěže na poštovních přepážkách vychází z toho, že běžná transakce trvá do dvou minut, klienti na pobočku přichází v průměru jendou až dvakrát měsíčně. Při porovnání turnovských poboček vycházela z množství transakcí i možnosti rozšíření provozu o další přepážky. Dle vyjádření pošty je od července počítáno s rozšířením kapacity přepážek v Turnově 1. V době maximálního vytížení je možné otevřít až tři rezervní přepážky, a bylo přislíbeno, že se tak bude dít. Na druhou stranu Česká pošta nepočítá s další úpravou otevírací doby.

Pobočka Turnov 1 disponuje bankovní přepážkou a přepážkou společnosti ČEZ, které nadále zůstanou zachovány. Dle vyjádření pošty by to v Turnově 2 s ohledem na prostor nebylo možné. I to byl jeden z důvodů, proč zůstává pobočka v Turnově 1. Zůstane zachována Balíkovna, která funguje v depu České pošty a nadále se počítá s Balíkovnami u smluvních partnerů, pošta využívá také služeb Alzaboxů.

Zástupkyně České pošty v této souvislosti upozornila na možnosti aplikace Česká pošta on-line, která nabízí vyhledání Balíkoven a balíkových boxů. Mimo jiné se díky aplikaci můžete objednat na také pobočku na konkrétní čas. Objednání je možné i hodinu před daným termínem, zároveň můžete ověřit aktuální vytížení přepážek.
Dlouhodobě funguje tzv. Důchodová služba, kdy je seniorům důchod doručován přímo na adresu trvalého bydliště nebo pobytu. Česká pošta se bude snažit o maximální informovanost občanů v této oblasti tak, aby usnadnila aktuální situaci a minimalizovala nutnost vyzvedávání hotovosti na poště.

Všem obyvatelům s doručovací poštou v Turnově 2 přijde podrobnější informace o změně pošty na adresu zhruba měsíc před uzavřením pobočky. O dalším dění ve spojitosti s Českou poštou vás budeme informovat.

(Zdroj: Marcela Jandová, tisková mluvčí města Turnova)

Související články (celkem 7)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.