LEDNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

První měsíc v roce nebývá většinou úplně plný pozvánek na kulturní akce. Nyní vzhledem k další vlně pandemie koronaviru je to znát, byť muzea a divadla mohou být otevřená, návštěvníci nicméně musí dodržovat platná epidemická opatření. Můžete zajít na koncert kapely Pranic, v Rovensku pořádají setkání k paravýsadku Antimony, proběhne další cyklus besed O literatuře, v klenotnici muzea bude vystavena kopie císařské koruny Napoleona Bonaparta, v pozvánkách nechybí ani plesy na Střelnici…

Sobota 1. ledna 2022
* NOVOROČNÍ OHŇOSTROJ V TURNOVĚ. Tradičně na autobusovém nádraží Na Lukách. Od 17.00 hodin, bez kulturního programu.

Středa 5. ledna
* RADKA TKÁČIKOVÁ: HIMÁLAJE. Jedny hory, a přece tolik odlišností. Čtyři nejpozoruhodnější treky v nepálském Himálaji, treky, kde stále potkáte jen málo turistů a kde poznáte život místních lépe než na turisticky frekventované trase k Everestu. Cestovatelský klub, kino Sféra od 18.00 hodin, 100 Kč

Čtvrtek 6. ledna
* KAVÁRENSKÝ KVÍZ. Pět různých témat, celkem 55 otázek, upravená pravidla a bodování, nová hlasovací aplikace. A v neposlední řadě atraktivní výhry v ceně mnoha set korun a sleva na útratu během večera. Pro účast potřebujete svůj tým (tvořený 2-4 lidmi), ten s předstihem nahlásíte e-mailem na romana.holubova@kcturnov.cz. Kulturní kavárna KUS od 18.00 hodin, 200 Kč za tým.

Pátek 7. ledna
* PRANIC: TŘÍKRÁLOVÝ KONCERT. Skupina Pranic se vrací v originální sestavě! Kulturní kavárna KUS od 19.00 hodin.

Sobota 8. ledna
* ANTIMONY 2022. Rota Nazdar a město Rovensko pod Troskami zvou na tradiční pietní vzpomínku
konanou na paměť tragického konce paraskupiny Antimony v lednu 1943. Začátek ve 13.00 hodin u pamětních desek na náměstí v Rovensku pod Troskami. Společně se potom půjde i na plovárnu k domku čp. 428, kde byl výsadek 15. ledna 1943 dopaden a kde parašutisté Závorka a Jasínek ukončili svůj život.
* PLES SILVESTR PO SILVESTRU aneb Ples Taneční školy ILMA. KC Střelnice od 20.00 hodin, vstupné 250 Kč.

Sobota 8. a neděle 9. ledna
* VALDŠTEJN V LEDNU. Vánoční program na hradě sice skončil, vánoční výzdoba hradu však ještě zůstala. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout ještě ve dvou lednových víkendech: 8.–9. ledna a 15. –16. ledna. Hrad bude otevřen vždy od 13.00 do 15.30 hodin. Udělejte si na začátku nového roku příjemnou procházku a přijďte na Valdštejn. V případě hezkého počasí lze vidět i nádherné panorama zasněžených Krkonoš.

Pondělí 10. ledna
* SHIRLEY VALENTINE. One woman show Simony Stašové. Bravurní komedie o hledání sebe sama je určena nejen ženám středního věku, ale všem, kdo mají rádi dobrou zábavu. Městské divadlo Turnov od 19.30, vstupné v předprodeji 490 Kč, na místě 550 Kč.

 

Středa 12. ledna
* PŘEDNÁŠKOVÉ PUTOVÁNÍ ZA MINERÁLY. Od poloviny ledna bude probíhat již pátý ročník cyklu geologicko-cestopisných přednášek s názvem Putování za minerály. Tentokrát je téma: Drsná krása Alp. Během posledních tří let navštívil geolog-mineralog turnovského muzea Jan Bubal rakouské, francouzské i švýcarské Alpy. Zdolával ledovce, tří i čtyřtisícové vrcholy, ale také dobýval drahé kameny z nitra těchto velehor. Kamenářský dům Muzea Českého ráje od 17.00 hodin, vstupné 40 Kč.
* O LITERATUŘE: MARTIN UHLÍŘ. Novinář a spisovatel Martin Uhlíř v letech 1997–2004 pracoval jako redaktor Lidových novin, poté strávil rok na studijním pobytu na Massachusetts Institute of Technology v USA. Zajímá se o vědu, výzkum a nové technologie. Od února 2006 je redaktorem týdeníku Respekt. Je autorem knihy Jak jsme se stali lidmi (2007), román Sestry je jeho prozaickou prvotinou. Cyklus besed „O literatuře“, kulturní kavárna KUS na Střelnici od 19.00 hodin, vstup volný. Pořádají KCT ve spolupráci s Městskou knihovnou A. Marka.

Čtvrtek 13. ledna
* KOPIE CÍSAŘSKÉ KORUNY NAPOLEONA BONAPARTA. Od 13. ledna do 6. února bude v Klenotnici turnovského muzea vystavena kopie císařské koruny Napoleona Bonaparte, kterou po více než ročních přípravách a realizaci dokončil výtvarník Jiří Urban pro soukromého investora. Originál, který je vystaven v Louvru, nechal Napoleon Bonaparte zhotovit ke své korunovaci v roce 1804 a při samotném obřadu si nejprve na hlavu vsadil zlatý vavřínový věnec, kterým demonstroval svou příslušnost k řadě římských císařů
a poté si nasadil i novou korunu, která je volnou nápodobou koruny Karla Velikého, aby byl uveden i do vztahu k historickému sjednotiteli Evropy.

Pondělí 17. ledna
* FENG-YÜN SONG, ZDISLAVA MELICHAROVÁ A MICHAELA PETROVÁ. První setkání na „Pohovce“ v roce 2022 bude speciální, čeká nás totiž ryze dámský večer plný hudby. Na flétnu vám zahraje Michalela Petrová, na harfu Zdislava Melicharová a o zpěv se postará zpěvačka, lektorka, spisovatelka a překladatelka Feng-yün Song. Večerem provází Lenka Bittnerová. Pohovka, Městské divadlo Turnov od 19.00 hodin, vstupné 250 Kč, 200 Kč seniorské vstupné. POZOR! Proběhne v náhradním termínu v únoru.

Úterý 18. ledna
* POHÁDKOVÝ PODVEČER – ZIMNÍ DRAČÍ POHÁDKA. Oblíbený pořad pro rodiny s dětmi. Zpívá, hraje a na děti se těší Jarmila Enochová, divadlo Rolnička. Na děti čeká vedle Skřítka Knihovníčka, také pohádková babička. Dětské oddělení Městské knihovny A. Marka od 16.00 hodin.

Středa 19. ledna
* HOROLEZECKÁ PŘEDNÁŠKA: Himálaj – jedny hory, a přece tolik odlišností. S Radkou Tkáčikovou se podíváte na čtyři nejpozoruhodnější treky v nepálském Himálaji, navštívíte skryté a tajemné Dolpo ad. Muzeum Českého ráje v Turnově, expozice horolezectví, začátek v 18.00 hodin, vstupné 50 Kč.
* ARMÁDA A VB V TURNOVĚ V SRPNU 1968. Historik Daniel Povolný, pracovník Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu SKPV Policie ČR, připomene srpnové události roku 1968 v Turnově. Také představí svoji publikaci Nejhorší den Československé lidové armády: 21. srpen 1968, která vyšla v předminulém roce a můžete si ji případně vypůjčit v městské knihovně. Jedná se o odloženou akci z loňského roku. Knihovna na vlakovém nádraží, začátek v 18.00 hodin.
* REVIZOR. Jak to vypadá, když do jednoho malého města má přijet vysoký státní úředník, inkognito, aby se přesvědčil, že je vše v pořádku? Gogolova komedie měla premiéru v roce 1836, ale ono „nenadávej na zrcadlo, když máš křivou hubu“ zní více než současně… Hrají členové Městského divadla Mladá Boleslav. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, v předprodeji 380 Kč, na místě 420 Kč.

Sobota 22. ledna
* PRINCEZNA KOLOBĚŽKA. Veselý příběh se spoustou písniček podle pohádky Boženy Němcové napsala Ludmila Raz imová. Hraje Liduščino divadlo. Městské divadlo Turnov od 10.00 hodin, vstupné 100 Kč.
* ROH: TOSCA. Jedna z nejoblíbenějších oper v repertoáru londýnské Královské opery ožívá na úvod nové sezony v produkci Jonathana Kenta. Ústřední trojici ztvární hvězdní pěvci Elena Stikhina, Bryan Hymel a Alexey Markov, kteří vás zavedou do Říma 19. století. Opera v kině, záznam, kino Sféra od 19.30 hodin, vstupné 260 a 230 Kč.

Úterý 25. ledna
* VEČER NA SBOŘE – ROVENSKÉ LETOKRUHY. Autorský večer Kateřiny Matysové, knihovnice, kronikářky, hudebnice, zpěvačky a učitelky. Vydala knihu Rovenské letokruhy k 650. výročí první zmínky o Rovensku. Kniha je obsáhlou kronikou města od založení až do 90 let. Host večera a hudební doprovod Tomáš Bláha (člen řady hudebních seskupení z Hradce Králové), který Kateřinu Matysovou doprovodí v hudební části večera. Pořádá Městská knihovna A. Marka. Dům Na Sboře ve Skálově ulici od 18.00 hodin.
* MONSTERA DELICIOSA. Co se stane, když seberete komediantům jejich volnost a uzamknete je do pomyslné, stísněné klece jeviště? Hořkosladké ponoření se do nitra, ve kterém tři muži vítají do svých životů křehkost, vystupují na nebesa a usilují si o život. Tři klauni v ideálním prostoru, ve kterém nemohou žít. Hraje Squadra Sua, Praha. Abonentní divadelní představení – náhradní termín. Městské divadlo Turnov od 19. 30 hodin, vstupné v předprodeji 320 Kč, na místě 360 Kč. POZOR! Akce je zrušena z důvodu nemoci.

Středa 26. ledna
* PŘEDNÁŠKOVÉ PUTOVÁNÍ ZA MINERÁLY. Tentokrát je téma: Pestrost arménského obsidiánu. Cesta za kameny zájemce zavede do malé, ale působivé země na Zakavkazsku. Hlavním motivem přednášky bude sopečná krajina, zjistíte, že obsidián může být mnohem zajímavější, než jsme si dosud mysleli. Přednáší Jan Loun (KYOCERA AVX Components Corporation). Kamenářský dům Muzea Českého ráje od 17.00 hodin, vstupné 40 Kč.
* ENSEMBLE DAMIAN – L´ARIANNA (MANTOVA 1608). Jedinečným projektem v podání Ensemble Damian, který se od svého vzniku v roce 1995 zaměřuje téměř výhradně na autentickou interpretaci barokní a soudobé hudby, je volná rekonstrukce ztracené opery Claudia Monteverdiho. Opera je rekonstruována na základě dobových pramenů roztroušených po archivech celé Evropy. Turnovský hudební večer, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 180 Kč, na místě 210 Kč.

Čtvrtek 27. ledna
* SPISOVATELÉ DO KNIHOVEN: ANNA LUŇÁKOVÁ. V rámci projektu Spisovatelé do knihoven zavítá do Turnova mladá spisovatelka, básnířka, moderátorka a redaktorka Anna Luňáková (*1993). Zatím je autorkou dvou publikací: experimentálního románu Tři! (Dauphin, 2020) a básnické skladby Jen ztratím jméno (Malvern, 2020). Na jaro 2022 chystá knihu pro mladé čtenáře a čtenářky Atlas babiček. Pracuje jako moderátorka na Vltavě (pořad Artcafé), dále jako literární redaktorka revue Prostor a externí spolupracovnice Galerie Rudolfinum. Je doktorandkou na oboru Francouzské literatury a literatury frankofonních zemí FF UK. Knihovna na vlakovém nádraží od 17.00 hodin.

Pátek 28. ledna
* MALÁ DOMÁCÍ SCÉNA: BLUES FRIENDS. Blues-rocková skupina ze Semil se představí v kavárně KUS na Střelnici od 19.00 hodin.

Sobota 29. ledna
* MALÁ DOMÁCÍ SCÉNA: Mr. Fraš. Vlastním jménem Petr Šafra – je zpěvák, kytarista, básník a písničkář žijící v Turnově. Můžete se těšit na autorskou, česky zpívanou tvorbu na pomezí několika hudebních žánrů. Kavárna KUS na Střelnici od 19.00 hodin.

Neděle 30. ledna
* ZIMNÍ VLOČKOVÁ DÍLNA. Tvůrčí výtvarná dílna pro rodiče s dětmi na téma zimní inspirace. Na děti i dospělé se těší lektorky Eva Šrajerová, Simona Bakešová, Šárka a Veronika Klementovy. Dětské oddělení Městské knihovny A. Marka od 10.00 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.