ANKETA ZASTUPITELŮ: VOLBY DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY 2017

2

Blíží se volby do Poslanecké sněmovny 2017, které proběhnou 20. a 21. října. Zeptali jsme se turnovských zastupitelů: Mohl(a) byste uvést důvody, proč by obyvatelé Turnova měli, či neměli jít k volbám?

ŠÁRKA ČERVINKOVÁ, zastupitelka za ČSSD
Čtyři roky uplynuly jako voda a naši zákonodárci vyklízejí ve sněmovně své kanceláře. Někteří se budou snažit své poslanecké posty obhájit a na nás je vystavit jim za jejich práci pomyslné vysvědčení. Bohužel v posledním volebním období jsme neměli v Poslanecké sněmovně žádného občana Turnovska, což by se mohlo po podzimních volbách změnit. Nemusím zde určitě vysvětlovat výhody, které by to našemu městu a jeho obyvatelům mohlo do budoucna přinést. Na kandidátkách jednotlivých politických stran se nacházejí jména velmi kvalitních lidí z našeho okolí, kteří by určitě velmi svědomitě zastávali post poslance, a to si myslím, že je jeden z hlavních důvodů, proč jít v říjnu k volebním urnám a vhodit do nich ten správný lístek.
Za druhý, neméně důležitý důvod, proč jít k volbám, považuji fakt, že bychom si měli vážit toho, že máme právo demokraticky si zvolit své zákonodárce, čímž můžeme do určité míry ovlivnit vývoj našeho života pro nás, naše děti i budoucí generace.

Ing. JAROSLAV KNÍŽEK, radní za ANO 2011
Letošní volby určí ráz naší země ne na čtyři roky, ale na mnoho dalších let, ne-li desetiletí dopředu. Letos jde totiž o principiální střet dvou pohledů na politiku – toho tradičního, který známe od 90. let, a toho nového, který, troufnu si říci, přineslo hnutí ANO 2011. A to je hlavní důvod, proč jít k volbám. Je snadné zůstat sedět doma. Ale pokud v pátek 20. nebo v sobotu 21. října budete alespoň trochu moci, jděte k volbám a využijte své základní občanské právo ovlivnit budoucnost České republiky, Libereckého kraje a vlastně i Turnova.
Proč je dobré dát hlas právě tomuto hnutí. Rozhodně to není ANO proti všem. Je to spíš TEĎ, NEBO NIKDY. Konec konců je tak pojmenován náš program. Když dáte hnutí ANO důvěru, bude spolupracovat se všemi schopnými lidmi, kteří mají skutečný zájem na rozvoji naší země. Náš program nejenže přichází s naprosto konkrétními body, jako snížení počtu ministerstev z 16 na 13, zrušení superhrubé mzdy nebo snížení DPH pro základní potraviny, ale také říkáme, kde na to stát vezme peníze. Víme jak na to. Za čtyři roky ve vládě se nám toho spousta povedlo. Třeba jsme proti roku 2013 snížili státní dluh o 70 miliard korun. Přebytek státního rozpočtu byl v roce 2016 62 miliard korun, což je nejvíce od založení samostatné České republiky. Tyto peníze jsme mohli použít například na přidání na mzdách pracovníkům ve zdravotnictví. I když to zatím není na asfaltu moc vidět, poslali jsme miliardy na krajské silnice, snížili jsme na 10 % DPH na léky a výživu pro děti nebo zavedli daňový odpočet na tzv. školkovné pro rodiče předškolních dětí. Ale potřebujeme více času a ještě silnější mandát, abychom prosadili i to ostatní, co jsme nestihli, nebo se nám nepovedlo prohlasovat. I když bych vás nyní nepřesvědčil dát hlas hnutí ANO, přijďte prosím k volbám a nenechte budoucnost naší krásné země ve vzduchoprázdnu.

RNDr. JOSEF UCHYTIL, zastupitel za Turnov potřebuje změnu
Chcete zatočit s uprchlíky? Opustit EU? Plošně snížit daně? Pak k volbám nechoďte a dál už ani nečtěte. Vy všichni ostatní (a předpokládám, že dál čte většina z vás) k volbám přijďte. Platí stále více a akutněji, že je to naše občanská povinnost. Neúčast znamená nepřímou podporu extremismu. V žádném případě to nelze brát jako vyjádření svého názoru, je to leda tak akt lhostejnosti a zřeknutí se jakékoli odpovědnosti a morálního práva cokoli po naší politické reprezentaci v dalších čtyřech letech vyžadovat. Nemáte extremistické názory, přesto i tak hledáte jednoduchá rychlá řešení? Nevěřte tomu, že jedna osoba zajistí lepší zítřky pro nás všechny. Ponechme si to nejdůležitější, co nám listopad 1989 přinesl – a není to jen SVOBODA, ale zároveň s ní neodmyslitelně spojená ZODPOVĚDNOST – účastí ve volbách počínaje, pozicí hlídacího psa demokracie nekonče. Jen někdo si může koupit velkou část mediálního prostoru (mimochodem ve vyspělých demokraciích by si to člen kabinetu nedovolil). Ten někdo si navíc tento prostor drze kupuje za naše – vaše peníze. A to je trestuhodné. Bohužel nikoli nedemokratické – demokratickým vítězem bude ten, kdo získá nejvíce našich hlasů.
A tak nám jen zcela pokorně a nezištně přeju, aby vítězi byly subjekty, které se neřídí jen svým egem a jejichž kandidáti pokorně a nezištně uchopí svou roli poslance jako své poslání sloužit občanům naší krásné země s nejlepším vědomím a svědomím. Předcházet tomu zákonitě musí naše aktivita – totiž s nejlepším vědomím a svědomím uchopit naši roli voličů jakožto základní a té nejzásadnější v celém demokratickém principu…

Ing. VÍTĚZSLAV SEKANINA, zastupitel za Stranu svobodných občanů
Všichni, kteří mohou volit, by měli jít k volbám. Všichni, kteří k volbám půjdou, by si měli ujasnit, kam chtějí dále směrovat naši nejbližší budoucnost. Všichni bychom si měli uvědomit, co pro nás znamená demokracie a svoboda. Zda chceme tyto hodnoty, které jsme mnozí objevili až po roce 1989, dále posilovat. Lidé by se neměli nechat odradit kauzami z minulosti, neměli by si myslet, že politika je jenom špinavá a že s tím nikdo nic neudělá. Politika je taková, jací jsou lidé, jaká je společnost. Všichni, ač si to mnozí ne vždy uvědomujeme, toto vše ovlivňujeme svými názory, jednáním a konkrétními činy.
Nedoporučuji voličům, aby se rozhodovali jen podle populistických prohlášení a předvolebních programů. Protože po přečtení propagačních materiálů některých stran jsem zjistil, že hodně z nich slibuje líbivé a často logické a správné věci. A to dokonce i strany, které bych já osobně nikdy nemohl volit. Protože vím, co v minulosti dokázala jistá strana slibovat a prohlašovat, například o živnostnících před rokem 1948, nebo o pevné koruně před měnou v roce 1953. Proto doporučuji volit strany s jasným a politicky vyhraněným názorem, strany, u kterých víme, zda směřují doprava nebo zpátky, tedy doleva.
K volbám by, podle mého přání, určitě neměli jít ti, kteří by chtěli volit extremismus, populismus, socialismus či dokonce komunismus. Ale vím, že toto mé přání se bohužel nevyplní. A proto by všichni, kteří chtějí zachovat a posilovat demokracii a svobodu, a spíše západní než východní orientaci, tito všichni lidé by k volbám měli jít, aby jasně ukázali svůj názor.
Přeji naší společnosti, aby skutečné výsledky voleb byly v tomto ohledu lepší, než ukazují mnohé předvolební průzkumy. Volby budou za pár dnů a pak to ve svých rukou, a to doslova, bude mít každý volič.

(Anketa vzniká ve spolupráci s městem Turnov)

Související články (celkem 7)

Sdílet

Autor článku

2 komentáře

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.