SPORTMIX: FLORBAL, FOTBAL A KICKBOX

0

Muži florbalového Turnova, kterým se i nadále výsledkově příliš nedaří, se propadli takřka až na samé dno ligové tabulky. Radost tak dělá hlavně spolupráce ligových florbalistek s Libercem v juniorské kategorii. Po dlouho nevídaně špatném podzimu hlásí třetiligový FK Přepeře změnu trenéra, náhrada za odvolaného Zbyňka Houšku se teprve hledá. Trenéry však hledá taktéž úspěšná mládežnická kopaná v Turnově, jejíž věkovou strukturu popsal šéftrenér Jiří Šulc. Továrna na medaile dál pod značkou Kazda chrlí v mezinárodních kickboxerských kláních drahocenné kovy…

FLORBAL

* Národní liga, muži
TJ Turnov – ASK Orka Čelákovice 5:8 (2:1, 2:5, 1:2). Branky a asistence 14. Matěcha, 19. Reczai, 21. Maršík, 36. Hejduk (Iltis), 57. Novotný (Reczai). Sestava: Chlad: Plíšek, Dědek, Matěcha, E. Hejduk, Švitorka – J. Šmída, Jiránek, Reczai, Maršík, Novotný – Ptáčník, Iltis.
Vstup do utkání s Orkou se Turnovským celkem vydařil. Byli v tempu a po první části odcházeli do kabin s jednobrankovým vedením. Další průběh však negativně ovlivnilo zranění lídra Matěchy a fakt, že kvůli řadě absencí bylo k dispozici už pouze jedenáct hráčů do pole. Čelákovičtí proto v prostřední třetině zapnuli na vyšší výkonnostní stupeň a začali domácí přehrávat. Přestože se hráči TJT z toho dokázali oklepat a opět se vrátit do zápasu, před závěrečnou částí hry prohrávali už o tři branky. Další gól hostů hned v první minutě poslední třetiny jim trochu srazil morálku, a přestože nepodali špatný výkon, tak na velmi kvalitně hrajícího soupeře to už s ubývajícími silami bohužel nestačilo a Turnovští díky této porážce klesli už na předposlední místo mistrovské tabulky.

1. FbC Hradec Králové 13 103:58 29
2. ASK Orka Čelákovice 12 79:50 27
3. TJ Sokol Jaroměř 12 74:58 25
10. T.B.C. Králův Dvůr 13 73:91 12
11. TJ TURNOV 12 63:80 11
12. Sokol Rudná 12 61:97 8

* Regionální liga mužů
Ač na dalším turnaji v Liberci zabojoval také B-tým, žádné body se mu vyválčit nepodařilo. Nejblíž k nim Turnovští byli asi v prvním duelu proti liberecké USK Slavii. Jenomže po prohře 5:8 následovala také ztráta s SCC Semily 3:7 a v posledním utkání podlehl TJ Turnov „B“ ještě SC Podještědí Český Dub, a to poměrně vysoko 9:16.

* Mládežnický florbal
To prvoligové dorostenky svou další misi zvládly. Nejprve porazily FBC Česká Lípa 11:5 a poté si poradily také s Florbalem Ústí 13:1! Díky tomu úspěšně směřují do předkola play-off na mistrovství České republiky. Na turnaj byly nominovány A. Winerová, J. Pokorná, M. Fuchmanová, E. Svobodová, L. a M. Cidlinská, A. Kučerová a K. Líbalová. „Bohužel poslední dvě jmenované na poslední chvíli onemocněly, ale i tak nás těší, že tolik hráček z Turnova dostává příležitost hrát s libereckými dorostenkami. Ukazuje se, že spolupráce s Libercem opravdu funguje a my v ní nehrajeme druhé housle,“ je spokojen trenér Miloš Cidlinský.
Ve 2. lize dorostenců padl Florbal T.K.S. „B“ s TJ Starý Harcov 1:14 a od FBC Lomnice dostal 12 branek, na které zareagoval alespoň čestným úspěchem. I přes dvě výrazné porážky vidí realizační tým pozitivum v zapojení velkého množství starších žáků, kteří tak můžou sbírat neocenitelné zápasové zkušenosti a dál se tak neustále zlepšovat v herních činnostech.
František Záleský, zaleskyfrantišek@seznam.cz

FOTBAL

* Trenérská výměna
V pondělí 28. listopadu vydal prezident FK Přepeře Michal Kupka oficiální zprávu následujícího znění: „Dnes došlo z důvodu neuspokojivých výsledků a výkonů našeho A-mužstva k odvolání hlavního trenéra Zbyňka Houšky. Samozřejmě je to zejména vinou hráčů, ale vyměnit celé mužstvo prostě nelze, takže stejně jako všude jinde je na ráně jako první trenér. Zbyňkovi děkujeme za odvedenou práci a přejeme hodně štěstí a pevné zdraví do budoucna. Prosincový tréninkový blok povedou asistenti Jan Bednář a Pavel Tvaroha. Sportovní ředitel Jaroslav Nesvadba byl pověřen hledáním nového hlavního trenéra.“
Jak prozradil vedoucí mužstva Miroslav Kvapil, mužstvo po čtrnáctidenní pauze pokračuje v tréninku až do Vánoc, ale komu kádr zastupující asistenti předají k řádné zimní přípravě na třetiligové jarní boje, se dozvíme zřejmě až na přelomu roků.
Karel Vodrážka, vodra@centrum.cz

* Mládežnická kopaná
Vzestup turnovského fotbalu je patrný a základem udržení tohoto trendu je bezesporu práce s mládeží, která tu v poslední době nabírá na obrátkách. Zájem rodičů o sportování dětí je velký a nás velmi těší, pokud si zvolí právě fotbal, který má v Turnově opravdu bohatou tradici. Loňského roku se nám podařilo ve spolupráci se Žlutou ponorkou založit fotbalovou školičku, kterou v současnosti navštěvuje kolem dvaceti dětí. Tuto školičku mám na starosti s dorostencem Martinem Černým, ale aktivně zapojujeme také rodiče, kteří jsou důležitou součástí našeho klubu. Zaměřením jde o všeobecný pohybový rozvoj dětí a zde si mohou osvojit mnoho dovedností, navíc zábavnou formou.
Dalším krůčkem je rovněž nově zaváděná kategorie tzv. před-přípravek, organizovaná bratry Havlovými Štěpánem a Petrem z kádru divizního A-týmu. Jedná se tak o další tréninkovou jednotku ke školičce, ale tady už se děti učí především fotbalovým dovednostem. Tato kategorie se účastní oblíbených turnajů 3+0 pro ty nejmenší děti do šesti let. Další naší aktivitou je fotbalový kroužek pod záštitou ZŠ Skálova, o který se staráme s hráčem turnovského B-týmu Samuelem Bártou. Tento kroužek navštěvují děti z prvního stupně škol a je zaměřen na rozvoj individuálních dovedností.
Zcela naplněné kategorie mladší a starší přípravky už pravidelně hrají své soutěže a o jejich přípravu se starají trenéři Daniel Novák, hráčka libereckého Slovanu Martina Mastníková a v mladší přípravce Marcel Kovář. Starší přípravku, která se může pochlubit největší hráčskou základnou, má na starosti Petr Dohelský spolu s dalšími trenéry. David Parsi, Petr Svoboda a Roman Myslivec jsou doposud aktivními hráči, takže mladí fotbalisté nemusí pro další inspiraci od svých vzorů chodit daleko.
Kategorii mladších žáků, která hraje dokonce dvě výkonnostní soutěže, spolu s Peterem Plachetkou, Robinem Falkenbergem a Markem Joshuou trenérsky vede Jaromír Šnajdárek. Společně pracují na potenciálu svých svěřenců, aby se v budoucnosti dokázali fotbalově prosadit i třeba nejen v mateřském klubu. Mládežnickou kategorií, která pod vedením Libora a Martina Řezníčka hraje na celé hřiště, jsou starší žáci. Na ně potom navazují mladší dorostenci, trénovaní Jiřím Horáčkem. Toto družstvo aktuálně vede krajský přebor U 17.
Naši mladí hráči se pravidelně účastní okresních a krajských výběrů, kde je o ně zájem z okolních ligových klubů. To je obrázek dobré práce našich trenérů, ale s veškerou pokorou – jsme teprve na počátku dlouhé cesty. FK Turnov získal v minulém roku statut Sportovního střediska mládeže, což je pro nás závazek do dalších let – pokračovat v rozvoji mladých fotbalistů. Cíle, které před sebou máme, nejsou snadné ani krátkodobé. Musíme proto vystupovat jako klub, který má zájem na výchově mládeže pro celý region, a tudíž dalším naším úkolem je také oboustranně prospěšná spolupráce s okolními kluby. Hlavním cílem však zůstává soustavné vzdělávání trenérů, kteří budou ke spokojenosti všech zvládat zastoupení dostatečného počtu dětí, a to ve všech kategoriích. Není proto prioritou konečné postavení v tabulce, ale v první řadě výchova spokojených hráčů, kteří budou hrát fotbal na jakékoliv úrovni. To je pro nás tou nejvyšší odměnou za vloženou energii.
Jiří Šulc, šéftrenér mládeže FK Turnov, sulcjiri@email.cz

KICKBOX

* Nordic OPEN
O posledním listopadovém víkendu se v německém Lübecku konal mezinárodní turnaj organizovaný asociací WKU. „Vážení proběhlo ráno před turnajem. Všichni navážili až na mě, protože jsem měl čtyřicet deka přes váhu. Proto jsem se musel nabalit a jít to shodit. Asi po půlhodině jsem šel na váhu znovu a už bylo všechno v pořádku,“ popsal počáteční patálie tenisovou mluvou řečený boxující kapitán české minivýpravy Petr Kazda.
Aby se jeho syn Tommy nemusel takto trápit, tak se svými 32 kg váhy už dobrovolně přešel do vyšší kategorie, teď tedy do váhy s hranicí 35 kg. Ovšem neztratil se ani tam, když v light-contactu ve čtvrtfinále vyhrál rozdílem třídy. K tomu byl několikrát napomínán, že do toho jde moc tvrdě. V semifinále pak sice prohrál s úřadujícím mistrem světa v této váze, ale bronzovou medaili mu už nikdo nevezme. K tomu po perfektním výkonu přidal ještě stříbrnou medaili v kick-lightu, na což jeden rozhodčí reagoval doporučením, že by měl „jezdit“ spíš full-contact.

Jako další vstoupila do bojů v SRN také další členka české výpravy Markéta Brožová. Po mistrovství světa se představila v top formě ve váze do 65 kg a v light-contactu si po jednoznačné dominanci vyboxovala zlatou medaili. „Byla radost se na ni dívat. Během zápasů poslouchala jako švýcarské hodinky,“ pochvaloval si trenér Petr Kazda, jehož spokojenost umocnilo i to, že jeho svěřenkyně k tomuto triumfu vybojovala v kick-lightu ještě stříbro.
V obdobném duchu se prosadila také další hvězda jím koučované stáje – Maky Burešová. V light-contactu v semifinále váhy do 60 kg vyhrála sice až po nerozhodném výsledku v nastaveném kole, ale ve finále už dokázala vyhrát, a to letos svůj už druhý turnaj. „Na to, že závodí teprve půl toku, to je super úspěch. Nechci se zase opakovat, ale zlepšuje se zápas od zápasu. Je radost tohle trio trénovat, obzvlášť, když k tomu nikoho nemusím přemlouvat,“ směje se nestárnoucí Petr Kazda.
en ve svých 85 kg vyhrál „jen“ další zlatou medaili, a to boxoval s borci kolem dvaceti let věku! Další úspěch Turnovanů na mezinárodní scéně je o to cennější, že samotný turnaj byl kvalitně obsazen a zúčastnilo se jej 22 klubů – převážně z Německa a Rakouska. „Myslím, že pro nás všechny byl tohle nejlepší rok a půl s kickboxem, a tak jsme si společnou oslavu náležitě užili,“ ukončil svůj další zlatý report turnovský kickboxer a trenér.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Úspěšní turnovští kickboxeři v té nejlepší společnosti. Na snímku s Klausem Nonemacherem, německým šéfem federace WKU a několikanásobným mistrem světa v kickboxu.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.