PLESOVÁ SEZONA 2024 NA STŘELNICI JE VELMI ÚSPĚŠNÁ, CHODÍ VÍCE LIDÍ NEŽ V PŘEDCHOZÍCH LETECH

0

„V této plesové sezoně, tedy od ledna do března, máme naplánováno 15 plesů. Dva plesy už ale byly v říjnu loňského roku, a sice ples Pěveckého sboru Musica Fortuna a jeden firemní ples. Kromě standardních plesů místních středních škol – včetně maturitního plesu sklářské školy ze Železného Brodu, který u nás byl poprvé vloni a letos se vrací – jsou to tradiční sportovní ples, reprezentační ples absolventů hotelovky, městský ples, PKM Párty ples mladých či erotický ples,“ vyjmenovává jednotlivé plesy v sezoně Lada Kefurtová, organizační pracovnice Kulturního centra Turnov.

Jak dodává, třeba městský ples měl letos historicky největší návštěvu, přišlo téměř 300 hostů, a stejně úspěšný byl také Reprezentační ples školy a absolventů OAHŠ Turnov. „Tady je ale třeba upozornit, že oba plesy byly vyprodané z pohledu míst k sezení, plná kapacita Střelnice je pro plesy až 600 účastníků, a to naplňují především školní maturitní plesy, kde jsou i místa k stání. Letos je ale návštěvnost celkově podstatně vyšší než v předchozích letech. Možná pomohla větší reklama či nabízený program, nebo prostě lidé nechtějí sedět doma a chtějí se bavit,“ glosuje Kefurtová.

V současné době je počet plesů zhruba odpovídající volným termínům Střelnice. Kromě plesů se tu konají stále oblíbenější oldies párty, probíhá tady čtyřdenní divadelní festival a další akce. „Zázemí plesů zabezpečuje malý tým lidí, na plesy přijímáme brigádníky, pro představu – jen občerstvení na plese zajišťuje 11 lidí, k tomu správce, osvětlovač, zvukař, šatnářky… Je to pro nás všechny poměrně vyčerpávající, jsme vždy rádi, když plesová sezona v březnu končí. Je ale pravda, že okamžitě připravujeme tu další. Už teď mají pořadatelé nejen maturitních plesů rezervované termíny na roky 2025 a 2026,“ uzavřela Lada Kefurtová.

MĚSTSKÝ PLES JAKO PŘIPOMÍNKA VÝZNAMNÉHO VÝROČÍ
V pořadí třináctý městský ples se v turnovské Střelnici odehrál v sobotu 10. února, resp. končil až hluboko po půlnoci v neděli 11. února. Poprvé v historii těchto plesů se konal ve zcela zaplněném sále, atmosféra byla někdy až strhující, to především díky kapele, když muzikanti hráli přímo mezi návštěvníky. Tématem večera bylo připomenutí 150. narozenin turnovského divadla, které patří k nejstarším v republice. Připomenut byl i projekt jeho dostavby (na snímku). Výtěžek plesu je věnován na činnost dramatických souborů při turnovských základních školách.

„Když jsem před lety mluvil s jedním politikem, toho času zastupitelem v Havlíčkově Brodě, stěžoval si, že jim odcházejí mladí. Ale ne do Brna či do Prahy, ale do sousední Jihlavy. Nakonec jsme se shodli na tom, že je to mj. tím, že jejich město má velmi malou kulturní nabídku. Tady je právě Turnov městem, které je celorepublikově známé tím, že má kulturní nabídku velmi pestrou a doufám, že tady všichni vnímáme, že právě kultura není žádná Popelka, ale je zásadní konkurenční výhodou daného města. Je to mnohdy důvod, proč si lidé vybírají, jestli v daném městě budou žít a zakládat rodinu,“ řekl úvodem městského plesu moderátor Mario Kubaš, pedagog, redaktor kulturní rubriky České televize, ředitel divadelního festivalu Žlutomodrý kocour a zdejší rodák. Ten také připomněl návštěvu Turnova s jedním významným americkým producentem. Když mu ukázal Střelnici, zněla odpověď, že podobný kulturní dům v USA nemají ani města s více než 100 tisíci obyvateli.

Na jeho slova navázal starosta Turnova Tomáš Hocke, který poděkoval příchozím, protože v historii městských plesů se v sobotu 10. února jednalo o největší návštěvu. Starosta také připomněl připravenou dostavbu městského divadla. Architektonické soutěže se zúčastnili jedni z nejvýznamnějších český architektů – Josef Pleskot a Ladislav Lábus. Město poté dalo přednost návrhu Josefa Pleskota. „V roce 2020 jsme si mysleli, že co nejdříve začneme stavět, protože rekonstrukce a dostavba divadla je myslím opravdu potřebná věc z mnoha důvodů. Ale období koronaviru a následné restrikce to znemožnily a my nyní jen těžko hledáme podporu,“ uvedl starosta.

„Před více než 150 lety skupina ochotníků oslovila skupinu finančníků, požádala je, aby postavili divadlo. A oni to udělali. Ten příběh je neuvěřitelný, protože do dvou let od rozhodnutí opravdu turnovské divadlo stálo. Letos jsme za Kulturní centrum rozesílali péefko s citátem Jana Wericha: Civilizace není dobrá, když je bez kultury. Já bych si dovolil citát malinko opravit, škrtl bych slovo dobrá. Prostě civilizace není bez kultury, o tom jsem přesvědčen. A co se kultury týká, je právě Turnov číslo jedna v Libereckém kraji. Proto se k nám lidé stěhují,“ shrnul jednatel Kulturního centra Turnov David Pešek.
Jak doplnil, ano, divadlo máme krásné, dokonce jedno z nejkrásnějších a nejstarších v republice, a ještě dlouho bude stát a fungovat. Potřebujeme tedy jeho rekonstrukci a dostavbu? „Myslím, že ano. Není to jen o nedůstojných pánských záchodcích přímo za pokladnou, je to hlavně o zázemí, prostoru při vstupu, které by sloužilo pro společné setkávání. A v neposlední řadě také místo pro divadelní klub. To jsou právě všechny ty věci důležité pro místní kulturní komunitu, která potom určuje kvalitu života ve městě,“ upozornil Pešek.

Účastníky městského plesu pozdravilo také několik pozvaných hostů:
* Náměstek ministra kultury Ondřej Chrást: „Myslím, že s tím podobenstvím Jihlavy a Havlíčkova Brodu z pohledu kultury – aniž bych se chtěl kohokoli dotknout – je to pravda. Dobrý názorný příklad. Proto bych chtěl poprosit místní zastupitele, aby se pokusili dát dostavbě divadla větší prioritu.“
* Také poslankyně Parlamentu České republiky Jarmila Levko, která vykonávala mj. funkci ředitelky libereckého Divadla F. X. Šaldy, podpořila dostavbu zdejšího divadla, které sama opakovaně navštívila. Má pro ni výjimečnou atmosféru. Jak dodala s úsměvem – také liberecké divadlo potřebuje rekonstrukci…
* Známý herec, turnovský rodák Václav Knop, vzpomněl, že je s turnovským divadlem spojen od dětských let a spojen je s ním stále, protože sem mj. jezdí na besedy a divadelní představení. „Navštěvujte turnovské divadlo co nejčastěji, zažijete tam mnoho krásného.“

Městský ples 10. února, vystoupení Bohemia Baletu Taneční konzervatoře Praha

…přípitek na uvítanou

Zleva: Marcela Beranová, tisková mluvčí turnovského muzea a Marcela Jandová, tisková mluvčí města Turnova

… zástupkyně radničního odboru kultury

Mario Kubaš (uprostřed nahoře) mezi turnovskými ochotníky z konce 19. století (výstava v foyeru Střelnice)

…vystoupení skupiny Long Vehicle Circus

…uprostřed výherkyně hlavní ceny v tombole

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.