NEJSTARŠÍ CHRÁNĚNÁ KRAJINNÁ OBLAST V ČESKÉ REPUBLICE SLAVÍ 60 LET

0

1. března roku 1955 byla vyhlášena Chráněná krajinná oblast  Český ráj. Jedná se o nejstarší CHKO v České republice. Krajina mezi Turnovem a Jičínem fascinovala od pradávna, na přelomu 19. a 20. století ji rájem českým pojmenovala v Lázních Sedmihorky skupina pražských literátů a vzdělanců. A u toho už zůstalo. Velký rozvoj turistiky kraj pod Troskami zažil ve 20. a 30. letech 20. století, vznikly první větší hotely a penziony, skály objevili horolezci, s prvními značenými cestami přicházeli první turisté. Za minulého režimu zejména estetická kvalita krajiny utrpěla socialistickým zemědělstvím, silážní věže viditelné zdaleka podmanivé atmosféře mnoho nepřidaly. Dosud se některé palčivé problémy odstranit nepodařilo. Správa CHKO má hlavní slovo v povolování nových staveb a projektů, její pozice vyplývající z velké zodpovědnosti ve vztahu k budoucím generacím není právě jednoduchá. A k tomu jsou zde i nové projekty na podporu ekologické výchovy, nové naučné stezky a mnoho dalšího.

Od roku 2007 je v čele správy CHKO Jan Mocek. Od ledna letošního roku vstoupila v platnost nová organizační struktura Agentury ochrany přírody  a krajiny České republiky v souvislosti se zákonem o státní službě. Sloučena byla regionální pracoviště Lužické hory, Jizerské hory a Český ráj s jedním regionálním ředitelstvím v Liberci. Cílem je ušetřit peníze a snad i zefektivnit ochranu přírody.

201503011853_tz_03_015_chko

Jak Jan Mocek vidí právě probíhající projekty na území Českého ráje? „Už druhý rok funguje unikátní dohoda o hospodaření v lesních porostech a loukách v přírodních rezervacích Údolí Plakánek a části Podtroseckých údolí s vlastníky Kinský dal Borgo. Vůbec první takovýto projekt v České republice stanoví způsob hospodaření i finanční kompenzace. Projekt, jako jeden z několika, byl dokonce navržen na ocenění v Bruselu. Naše regionální pracoviště připravilo zcela novou dětskou interaktivní naučnou stezku v Příhrazských skalách. U rybníků Žabakoru a Rokytnického vzniknou dvě nepřehlédnutelné ornitologické pozorovatelny. Instalovali jsme informační tabule u chráněných územích. Celkem dvanáct turisticky frekventovaných míst jsme vybavili tzv. zastřešenými posezeními. Je to například u Humprechtu, v Besedických skalách nebo na Kozákově.“

A čím si Správa CHKO připomene 60. výročí od založení? „Pro veřejnost budou připraveny nové interaktivně pojaté naučné stezky. Zpřístupníme zajímavými informacemi nové naučné stezky národní přírodní památku Kozákov a přírodní rezervaci Klokočské skály. Tyto naučné stezky byly budovány ve spolupráci se Sdružením Český ráj. K realizaci je připravena naučná stezka v Údolí Plakánku u hradu Kost. Zcela nově pojatá činnost informačního střediska v Arboretu na Bukovině v podání Střediska ekologické výchovy Sedmihorky zaujme jistě různé kategorie návštěvníků svými pestrými programy o Českém ráji v průběhu celého roku i originálním informačním systémem. Uskuteční se řada akcí, mj. to budou: výstava fotografií spolu se ZO ČSOP v Turnově i v Informačním středisku na Věžáku, zpřístupníme informace našich společných projektů – monitoringu návštěvnosti, aktualizace biotopů, seznámíme veřejnost se sledováním evropsky významných lokalit i druhů Českého ráje. Oslavy vyvrcholí říjnovou konferencí o výročí chráněné krajinné oblasti.“

201503011853_tz_04_015_chko

CHKO ČESKÝ RÁJ V ŘECE ČASU
CHKO se rozkládá na 181,5 kilometru čtverečních v Libereckém, Královéhradeckém a Středočeském kraji. Tisíce turistů lákají především vyhlášená skalní města, například Prachovské skály, Hruboskalsko či Drábské světničky. V roce 2002 došlo vládním nařízením k rozšíření CHKO o oblast Maloskalska a Prachovských skal. Správa CHKO sídlí v Turnově. CHKO je rozdělena do tří samostatných částí. Největší z nich je přibližně mezi Mnichovým Hradištěm, Turnovem a Sobotkou (zahrnuje oblast Mužského a Příhrazských skal, Hruboskalsko a okolí Trosek). Druhá část leží mezi Turnovem, Malou skálou a Kozákovem (oblast Maloskalska, Suchých skal a vrchu Kozákova). Třetí část je nejmenší a najdete ji přibližně mezi Jičínem a Mladějoví (sem spadá oblast Prachovských skal).
Dlouhá léta byla CHKO Český ráj spíše symbolicky chráněným územím, když se o ni starali hlavně dobrovolní strážci a víc než dvacet let měla v podstatě jen jednoho pracovníka – konzervátora. Tím prvním byl legendární turnovský lékař MUDr. Jiří Šolc (viz právě probíhající výstava v Muzeu Českého ráje), dalším v pořadí byl Miroslav Pojkar – teprve za něho v roce 1975 vznikla Správa CHKO, ale prvním skutečným vedoucím, který měl pod sebou nějaké zaměstnance, byl až Jindřich Zeman, který v čele CHKO stál v letech 1977 – 1990. Dalším vedoucím potom byl RNDr. Zdeněk Mrkáček, který na Správě CHKO pracuje dodnes, po něm Ing. Tomáš Tomsa a v letech 2000 – 2007 RNDr. Lenka Šoltysová. Od května 2007 je v čele „chráněnky“ Ing. Jan Mocek. Sídlo Správy CHKO Český ráj je v turnovské ulici A. Dvořáka čp. 294.

(Zdroj: TvA, Zpravodaj Sdružení Český ráj a ČTK)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.