PRO HRADY A ZÁMKY SEZONA KONČÍ

0

Návštěvnická sezona 2014 byla pro objekty ve správě Národního památkového ústavu, územního pracoviště na Sychrově, velmi příznivá. Velký vliv na dané výsledky mělo počasí, neboť sezona mohla začít v dubnu i na hradech, kde obvykle bývá sníh, výletům přálo i léto. Obvyklou nabídku objektů z pohledu prohlídkových tras doplnily tradiční kulturní akce, což je v Libereckém kraji například setkání s vévodou Albrechtem z Valdštejna na Frýdlantu, Létohrátky na Grabštejně, kostýmované prohlídky na Hrubém Rohozci či Pohádkový park na Sychrově, prodloužená návštěvní doba až do nočních hodin na Troskách a další akce pořádané s cílem oslovit co nejširší návštěvnickou skupinu a ukázat objekt zase v jiném světle.

Absolutním „skokanem“ roku v návštěvnosti v Libereckém kraji je zámek Zákupy, kde se povedlo zvýšit návštěvnost objektu o celkem 136 procent. Díky celkové přízni návštěvníků splnilo územní pracoviště na Sychrově očekávaný plán tržeb. Díky tomu mohou být mj. na zámku Hrubý Rohozec repasována a vyměněna okna do nádvoří ve 2. podlaží. Na zámku Sychrov úspěšně probíhá rekonstrukce návštěvnického centra v západním křídle zámku, která byla započata v dubnu 2014 a její ukončení se předpokládá nejpozději do poloviny roku 2015. Proběhla zde i revitalizace dubové aleje Rohanka v zámeckém parku.

Návštěvnost objektů v našem regionu je zatím známa k 30. září t. r.
Zámek Hrubý Rohozec navštívilo 22 975 lidí, což je zatím asi o 1 300 návštěvníků méně než vloni. V roce 2010 zde bylo přes 27 tisíc zájemců o prohlídku. Letošní návštěvnost ještě zvýší oblíbené vánoční prohlídky.
Zámek Sychrov do konce září navštívilo 94 629 lidí (v roce 2013 to bylo těsně přes 100 tisíc, v roce 2010 sem přišlo 122 522 návštěvníků).
Na hrad Trosky letos zatím dorazilo 95 787 lidí, což je o pět tisíc víc než vloni (v roce 2010 sem přišlo 91 tisíc návštěvníků).
Do tohoto přehledu přidáváme ještě návštěvnost na Valdštejně, který patří pod správu města Turnov. Zatím na hrad dorazilo 53 598 lidí, což je srovnatelné s loňským rokem (v roce 2012 sem přišlo 61 940 návštěvníků).

(TvA s využitím TZ NPU Sychrov)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.