OŘEZ LIP V SÍDLIŠTI U NÁDRAŽÍ

0

Město Turnov, odbor životního prostředí, připravuje na červenec 2008 druhou etapu prořezu stromů v sídlišti u nádraží. U vybraných stromů bude proveden zdravotní, bezpečnostní a redukční řez, upravena bude „podchodná“ a u komunikace i „podjezdná“ výška. Dále budou redukovány větve u budov a lamp veřejného osvětlení. Ošetřeno bude sedmdesát vybraných stromů v této lokalitě, řezy budou prováděny stromolezeckou technikou.

Stromy ve svém přirozeném prostředí většinou žádnou odbornou péči nevyžadují. Nepotřebných větví a patogenních organismů se zbavují přirozeným způsobem samy. Jiná je ale situace v případě dřevin rostoucích v urbanizované krajině. Stromy zde rostou, protože je zde vysadil člověk a chce se těšit z jejich krásy co nejdéle a nemá zájem na tom, aby zanedbaný strom ohrožoval jeho zdraví či majetek.

Řez stromů je jednou z nejdůležitějších činností v rámci péče o dřeviny. Provádí se převážně za účelem zlepšení poměrů v koruně stromů. Řezem se upravuje konstituce koruny daného stromu, cílem je především zajistit jejich dlouhodobou funkčnost a omezit na minimum případné negativní působení na okolí. Optimální dobou pro prořez je právě současné vegetační období, kdy dochází prakticky okamžitě k zacelení řezné rány. V této době je strom v období nejvyšší aktivity a může proto lépe reagovat na vzniklá poranění.

Autor:
Martina Kutková, odbor životního prostředí MěÚ Turnov
m.kutkova@mu.turnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.