ŠKOLA V PĚNČÍNĚ SE PŘEDSTAVUJE

0

I když se o nich moc nemluví, přesto je i na malých školách v okolí Turnova stále živo. Při své výuce, která probíhá podle vlastních vzdělávacích plánů, využívají školy maximálně přírodu ve svém okolí. Spojují výuku přírodovědných a vlastivědných témat s vycházkami do lesa, na louku, děti pozorují hospodářská zvířata přímo na statku či nějakém dvorku. V přírodě se odehrávají i některé hodiny tělesné výchovy. Dále mohou žáci kromě tělocvičen využívat fotbalová a antuková hřiště, kluziště, tenisové kurty a další sportoviště, která jsou v obcích k dispozici.

Škola není ale jen učení, je to také zábava. Důkazem jsou různé kulturní, sportovní, vzdělávací a zábavné akce pořádané přímo ve škole nebo mimo ni.

Jednou takovou školou, kde se stále něco děje, je základní škola v Pěnčíně.

 

Ta navíc dostala jako „dárek“ výměnu oken v celé budově a vymalování všech vnitřních prostor. Do školy byla zakoupena nová kuchyňská linka, která slouží kroužku vaření a zároveň se v ní každý den připravuje pro školní děti čaj a občerstvení na některé akce pořádané školou. Učitelský sbor využívá nově zřízenou a novým nábytkem vybavenou sborovnu, která na škole již řadu let chyběla. Za to vše je potřeba poděkovat především Obecnímu úřadu v Pěnčíně, který vše financoval.

 

V loňském školním roce se žáci zapojili do malířské soutěže s tématem, jak by měla vypadat školní zahrada. Podle jejich návrhů proběhlo několik změn.

 

n201003201638_oso_027_010_pencinKaždý měsíc zaměstnanci školy připravují pro děti několik akcí. V únoru to byl například kytarový koncert pana Kaulfersta, jízda na sněhu na čemkoliv nebo školní karneval. Protože je měsíc březen věnován knihám, je veškerá činnost školy zaměřena právě na četbu a vše, co je s knihami spojené. Na chodbách je instalovaná výstavka knih, které mají děti nejraději. Je zde také koutek věnovaný starým knihám. Starší žáci připravují pro své mladší spolužáky školní časopis. Všechny děti si zkusily ruční výrobu papíru… Připravujeme se na tradiční květnový odjezd do školy v přírodě, tentokrát na chatu libereckých skautů k Jablonnému v Podještědí. Pěnčínská škola spolupracuje se školami v Radostíně, Svijanském Újezdu, Příšovicích a v Kobylech. Žáci těchto škol mezi sebou soupeří ve fotbale, vybíjené, snajpru, lehké atletice. Na závěr školního roku se připravují celodenní sportovní hry.

 

Ani ve výsledcích běžné výuky nezůstávají žáci pěnčínské školy pozadu za stejně starými žáky velkých škol a většinou nemají žádné problémy s přechodem na druhý stupeň ať do Turnova nebo Kobyl. V letošním roce se dokonce tři žákyně pátého ročníku odhodlaly zkusit uspět v přijímacích zkouškách na gymnázium. Předpoklady k úspěšnému studiu na této škole mají všechny…

 

Proč tento článek vlastně vznikl? Chce ukázat, že i na opomíjených venkovských školách to žije, že i zde vychováváme děti, které jsou úspěšné ve škole i v dalších aktivitách.

 

Miloslava Kratochvílová

skola@zs-pencin.cz

www.zs-pencin.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.