PŘECHOD NA DVB-T2: NĚKTEŘÍ PŘÍJEMCI TELEVIZNÍHO SIGNÁLU BUDOU MÍT VĚTŠÍ ČI MENŠÍ PROBLÉMY

0

Na první pohled to vypadá docela poklidně, nejdříve si zkontrolujete televizní přijímač, jestli bude přijímat signál DVB-T2, když ne, koupíte televizor nový, nebo si zakoupíte za pár set korun set top box. Až dosavadní vysílání skončí, prostě jen vše zapnete a díváte se dál. Realita bude ale v mnoha případech jiná.

„V dosavadním modelu vysílání platilo, že každý vysílač měl svůj vlastní kanál, v našem případě Praha, Ještěd, Černá hora, Ústí nad Labem. Přechodem na DVB-T2 vznikne tzv. jednofrekvenční síť, což znamená, že vysílače budou opakovat stejné kanály. Budou vznikat – a tam kde už dnes příjem ladíme, víme, že vznikají tzv. echa. Laicky vysvětleno – do jednoho místa směřuje stejný signál s různým zpožděním z různých vysílačů,“ vysvětluje Petr Müller z Müller Electronic Centra v turnovské Bezručově ulici. Tato firma je jednou ze tří na Turnovsku, která se na příjem televizního vysílání specializuje.

Na Turnovsku mělo hodně domácností televizní antény nastaveny na Prahu, kde už funguje nový model vysílání. „Před svátky to bylo v průměru sedmdesát telefonů denně, lidem prostě televize přestala fungovat. Signál z Prahy se jim tluče se stejným signálem z Ještědu. Musíme přeladit anténu, ale na některých místech příjem nefunguje stejně, konkrétně třeba na Zbirohách, kolem Frýdštejna a v Paceřicích. Lidé používali levnější širokofrekvenční antény, protože to stačilo, ty jsou ale dnes k ničemu. Musíme instalovat velké směrové antény, jako tomu bylo dříve. Ty nasměrujeme na nejsilnější signál. Ale ani potom to nemusí fungovat, protože v každém místě je souběh kanálů jiný. To už se pak dá řešit jedině satelitem, nebo nějakou kabelovou televizí – O2, Skylink, v Turnově Pamico,“ vysvětluje Müller, který se trochu obává toho, co se bude dít po 26. únoru, kdy Ještěd vypne programy České televize v současné podobě. Komerční stanice budou následovat.

* 26. února bude na Ještědu vypnut Multiplex 1, tedy veřejnoprávní Multiplex, pod který patří ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 Sport, Déčko/ČT Art a stanice Českého rozhlasu.
* 30. března dojde na Ještědu k vypnutí Multiplexu 2 – Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool a TV Barrandov.
* 26. dubna vypne Ještěd Multiplex 3 – Barrandov Kino a Krimi, Óčko, Óčko Star, Óčko Love, Prima Love, Prima ZOOM, Prima MAX, Prima Krimi, Seznam.cz TV, Šlágr.

Lidé by se na tuto skutečnost měli připravit. V prvé řadě by si měl každý zkontrolovat, jestli jeho televizní přijímač je uzpůsoben na příjem DVB-T2. To zjistíte na adrese: https://www.dvbt2overeno.cz/overeni. V případě, že takovou televizi nemáte, pomůže nákup set top boxu s tunerem DVB-T2.
„Jak na tom skutečně jste, ale bohužel někdy zjistíte až po vypnutí signálu. Všichni, kdo v tomto oboru pracují, tak se snaží u zájemců situaci řešit už nyní, ale už dnes mám tři stránky objednávek a za den stihnu tak dvě až tři místa, a když je to komplikované, tak ani to ne. Přednost mají bytové domy, k jednotlivcům se obávám, že se servisní technik dostane až s větším zpožděním,“ uzavřel Petr Müller.

A jedna dobrá zpráva – ti šťastnější majitelé kvalitních a dobře nasměrovaných antén, a především nově zakoupených televizních přijímačů uzpůsobených na příjem DVB-T2 (týká se i set top boxů), by problémy mít nemuseli žádné. Pokud nově naladíte kanály a za jejich názvy budete mít poznámku T2 nebo P (přechodový kanál) a pokud vám u těchto kanálů funguje obraz i zvuk, pak je vše v pořádku. Až budou staré kanály vypnuty, měly by vám fungovat ty s označením T2, maximálně budete muset kanály na televizi znovu nastavit. V ostatních případech bude nutné nově vyladit anténu, či ji nahradit kvalitní směrovou. To už bude nutné provést ve spolupráci s kvalifikovaným technikem.

Druhá vlna digitalizace, tedy přechod na úspornější formát zemského televizního vysílání ve standardu DVB-T2/HEVC, je vynuceným procesem vzniklým na základě rozhodnutí Evropské komise. Jeho účelem je uvolnění pásma v rozsahu od 694 do 790 MHz, které je v současnosti využíváno pro televizní vysílání. Po jeho ukončení připadnou uvolněné frekvence formou dražby vybraným mobilním operátorům pro další rozvoj širokopásmového internetu.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.