Tichý, klidný, vyrovnaný. Že by někdy použil nějaký vulgarismus, tak na to moje představivost nestačila vůbec. Když jsem se pár měsíců poté, co se stal turnovským zastupitelem, dozvěděla, že to bude právě on, kdo se řečnicky utká s Milošem Zemanem při jeho návštěvě v Turnově, moc velkou radost jsem neměla. Zeman, starý politický harcovník, který je ke všemu bez mrknutí oka schopný z modré květiny udělat zelený traktor, to opravdu nevypadalo dobře. Překvapená jsem ovšem byla velmi. Zvládl to. Bez emocí a vulgarismů. Věcně, klidně a s dostatečnou dávkou ověřených argumentů a informací. Stejně tak ho vnímám v roli zastupitele. Ne vždy bych asi – být v jeho roli – zvedala ruku stejně, přesto říkám: Pro mě zatím dobrý. Představuji vám Josefa Uchytila.
* Co vás přivedlo do komunální politiky? To máte takový přebytek volného času?
Pokud chcete konkrétní jména, tak Zbyněk Báča, který mě posléze přivedl k Martině Pokorné. Ta mě jako lídr nově vzniklého subjektu „Turnov potřebuje změnu“ oslovila, zdali bych nechtěl kandidovat právě za ně, což jsem přijal. S nabídkou přišli v momentě, kdy jsem o vstupu do komunální politiky sám uvažoval. Ono už to možná zní jako klišé, ale nikdy mně nebylo lhostejné, co se v našem městě děje. Žiju tady, v Turnově vyrůstají mé děti. Přebytek času nemám, ale sliboval jsem si to dlouho, že se budu víc angažovat. A vymlouvat se na nedostatek času? Toho máme všichni stejně, a kdo tvrdí, že ho nemá, tak lže.
* Jste v zastupitelstvu v opozici. A pokud mohu z toho, jak sleduji vaše rozhodování, hodnotit, jste šetřílek. Nehlasoval jste pro nákup budovy spořitelny, nepatříte do vyhlášené zastupitelské sportovní lobby a naposledy jste nepodpořil finanční účast Turnova na přestavbě Krajské nemocnice Liberec. Jak si tedy vlastně Turnov stojí finančně? Má nějaké rezervy, nebo jede nadoraz?
Tak předně bych se ohradil proti termínu šetřílek (smích). Protože já milerád podpořím i finančně náročný projekt. Ovšem takový, který bude dávat smysl a k tomu bude sloužit občanům. A do budoucna nebude město zbytečně vysávat. Co mě trápí, tak to jsou megalomanské projekty a neschopnost města udržovat majetek, který už má. Jinak musím konstatovat, že městské finance jsou ve velmi zdravém stavu. Čekal jsem, že to bude horší. Zcela hypoteticky, pokud by Turnov přibližně dva roky nic neopravoval a nestavěl, tak je bez dluhů. To nám může většina měst závidět. Tedy s výjimkou Železného Brodu, tam jsou asi ještě větší šetřílci, ale zase málo investují.
* Jestli ono to není ještě zásluhou pana Pekaře, ta zdravá ekonomika města…
Tak to určitě. Sice konzervativně, zato funkčně stavěný rozpočet.
* Trochu jsme to už nakousli, ale mohli bychom to rozvést. Proč jste vlastně finance pro krajskou nemocnici nepodpořil?
Jsem rád, že dostávám prostor se k tomu vyjádřit. Z mého pohledu se nejedná o téma ekonomické, ale politické. Jsme akcionáři a bylo domluveno, že si nebudeme vyplácet podíl na zisku. Z toho mně vychází, že v tom pravém smyslu akcionáři nejsme, jenom jsme se zavázali k tomu, že budeme přispívat na modernizaci krajské nemocnice. Vůbec nepochybuji o tom, že liberecká nemocnice potřebuje centrovou péči, ale nelíbí se mně, že to bude Turnov podporovat z městského rozpočtu. Proč máme tak vysoký akcionářský podíl, jsem pochopil právě až v souvislosti s požadavkem podílet se na modernizaci. Proti tomu statutární město Liberec se podílí nějakými šestnácti procenty. Rozpočet má ale násobně vyšší. A pokud se budeme bavit o větších investicích v budoucnu, tak každý rok v příštích devatenácti letech přijdeme o nějakou, ne malou, možnou investici do rozvoje našeho města.
* Není ta spoluúčast ale právě podle podílu akcií? Tak to alespoň chápu já. My 10 %, Liberec 16 %. Podle mého s tím rozpočet nemá co dělat…
Rozpočet v tom hraje roli, protože z něho ta podpora půjde. Ale ano, máte pravdu, každý má nějaký podíl akcií. Pokud bychom si vypláceli zisky, a do budoucna KNL určitě ten potenciál má, pak to dává smysl, jednalo by se o ekonomické rozhodnutí. Takto to beru jako politické. Takže momentálně to je tak, že jsme se rozhodli dávat peníze jedné z firem, na které se majetkově podílíme.
* Podpořil byste stavbu nové knihovny?
Téma knihovny už několikrát prošlo zastupitelstvem. Knihovna potřebuje nové prostory, modernizaci, víc se přiblížit lidem. Budu mít tendenci hledat řešení. Pokud se seženou peníze, budu jednoznačně pro. Nejvíc by se mně líbil záměr výstavby nové knihovny u letního kina.
* To je ale z říše snů, získat v dnešní době peníze na výstavbu nové knihovny. S tím se asi bude muset poprat Turnov sám.
To bohužel momentálně nevidím jako reálné.
* Čtete?
Přiznám se bez mučení, moc ne. Nevím, proč si všichni profesoři dějepisu a literatury mysleli, jak jsem sečtělý, a já přitom opisoval čtenářské deníky. Ale poslouchám namluvené knihy, třeba při řízení…
* Na jaře 2015 navštívil Turnov Miloš Zeman. Vy jste byl jedním ze signatářů výzvy, která by se dala asi zjednodušit do formy: Chovejte se, pane Zemane, slušně a rozumně. Výzvu jste mu i přečetl na jeho setkání s občany na Střelnici. Nemohu si to prostě odpustit – uspěla výzva, neuspěla?
Neměl jsem žádná přehnaná očekávání, jen nutkavou potřebu to nenechat jen tak být, jeho návštěvu odsedět a odpoklonkovat. Nakonec vloni nemával na tribuně v Moskvě při vojenském defilé k oslavám konce výročí války, tak jestli jsem měl na tom malý střípeček podílu, zaplať Pán Bůh (smích).
* Otázka ohledně Zemana byla, přiznám se, položena účelově. Jedno z celospolečenských a značně kontroverzních témat, myslím. Stejně jako Ukrajina, uprchlíci, oligarchie v Čechách… A právě jejich otevírání na komunální úrovni postrádám, pokud se tedy zrovna nechystají volby. To samé ale bohužel probíhá i s tématy místními. Skutečně jen před těmi volbami se strany a uskupení zmohou na nějaká prohlášení?
Po volbách jsme se se Zbyňkem Báčou domluvili, že se pustíme do komunikace na Facebooku „Turnov potřebuje změnu“. Nazvali jsme to „Deníčky opozičního zastupitele“. Ve zveřejněných úvahách reagujeme jak na to, co se případně na zastupitelstvu chystá, tak i následně na to, co se uchystalo. A proč na místní úrovni nepřicházíme s tématy? Zbyněk se angažoval v odpadové problematice a myslím, že tam odvedl velký kus práce. V našem programu máme koncepci Dolánek, kde to stále připomíná Rumunsko 90. let. Přitom je tam ohromný turistický potenciál. Zároveň tam ale působí několik subjektů a nějaká smysluplná dohoda je, zdá se, nemožná. Rozhodně to ale nevzdáváme. Bohužel, necítíme žádnou zpětnou vazbu. Spíš mám pocit, že to vlastně 99 procent občanů vůbec nezajímá. Nechodí na jednání, aby si zkontrolovali práci svého zastupitele. Trochu je v tom marnost. Nemyslím, že by to prohlášení změnila.
* Čím si ten nezájem vysvětlujete?
To je mozaika složená z mnoha střípků. Obecně si myslím, že se nám ten kapitalismus trochu vymkl. Jsme přehlceni médii, probouzíme se s telefonem v ruce, po nocích pracujeme, jsme kdekoli a kdykoli dosažitelní. Vidím to u svých klientů, vidím to u sebe. I když osobně jsem si už docela razantně vymezil, čemu pozornost věnovat, a čemu ne. Přibližně rok a půl už nesleduji televizi, neposlouchám rádio. Prakticky nečtu noviny, na internetu nebloumám po serverech. Jediné, co mám, tak je Facebook, k tomu sleduji profesní věci, například burzu a ekonomiku. Sám vlastně nechci zabředávat do toho množství valících se informací z domova a ze světa… A tak se oklikou dostávám k tomu, že se nemohu až tolik divit nezájmu občana. Má svých starostí dost, město tak nějak funguje, má si jít kam zabruslit, tak proč by vlastně měl sledovat, jak kdo hlasuje? Trochu smutné, pravda.
* Občanská společnost se nám ztrácí před očima. Nevlídnost, tak bych definovala zasedání zastupitelstva. Zastupitelé sedí v jakémsi čtverci a hledí na sebe. Pokud dorazí občan a chce něco říci, tak tápe… Nemá nikde vyhrazené místo, zastupitelé mu zmateně, jeden přes druhého podávají mikrofon. Občan je k tomu limitován časem tří minut…
Tak to mě nenapadlo, možná jsem si nevšiml, že by taková potřeba byla, což je asi tou absencí občanů (smích). Ale rozumím tomu, určitě to s kolegy proberu.
* Vnímáte nepřipravenost některých kolegů na jednání zastupitelstva? Zmatené a nedostatečné informace, nepřipravené podklady, chaotické návrhy na usnesení…
Není zastupitelstvo, kdy bych neměl pocit, že tam je někdo z mých kolegů zbytečně nebo nepřipravený. Samozřejmě se to nechá určitý čas tolerovat, ale myslím, že ten čas už od voleb dávno vypršel.
* Abychom neprobírali jen politiku. Co pro vás znamená hudba? Vím, že se jí aktivně věnujete.
Hraju od šesti let na piano, absolvoval jsem oba cykly na zdejší hudební škole, takže mám v této branži i spoustu přátel z té doby, což je skvělé. Pro mě je to zásadní a celoživotní koníček. Na univerzitě jsem studoval obor numerická matematika…
* … co to je?
V podstatě bych měl umět vytvořit počítačový model proudění vzduchu kolem křídel letadla. Nebo tak něco.
* Tak to se raději vrátíme k té hudbě, já umím jen kupecké počty a ještě špatně…
Ve třetím ročníku univerzity jsem ještě začal navštěvovat konzervatoř, takže jsem studoval dvě školy najednou. Po jejich dokončení přišlo rozhodování, jestli se hudbou živit, nebo raději jít jinou cestou. Hrál jsem několik měsíců na zaoceánské lodi, byl to skvělý zážitek a ani výdělek nebyl špatný. Ovšem představa, že odjedu na několik měsíců od rodiny, nebo že bych většinu večerů trávil mimo domov, tak ta se mně nelíbila. Ponechal jsem si hudbu jako aktivní relax, koncertuju… To je na celý život. A myšlenku „věnovat se vědě“ jsem nakonec také opustil, protože ta by zase znamenala zůstat v Praze a já se chtěl vrátit do srdce Českého ráje.
* Pracujete ve finančnictví, radíte lidem, co s penězi, pokud je tedy mají. Často je slyšet, že Češi jsou finančně negramotní. Je to skutečně tak špatné? A na druhou stranu, není to náhodou tak, že se v tom už vlastně nelze orientovat? Stále se měnící legislativa, pilíře – nepilíře, nepřehledné množství bankovních domů a pojišťoven, vlezlé reklamy…
Špatná orientace ve sféře finanční je skutečně celospolečenský problém, který se naštěstí už dostal i do učebních osnov základních a středních škol. Ale i tak je to otázka tak dvou generací, než se tento deficit narovná. V minulém režimu nebyla potřeba něco takového řešit. Jedna pojišťovna, dva nebo tři bankovní domy, to se vážně nedalo moc plánovat. Stát by se staral, asi dokud by nezkrachoval. V dnešní době je potřeba vzít své finance do svých rukou, stát to rozhodně za nás nevymyslí.
* Jakou roli hraje pozadí banky, mám na mysli, kdo ji vlastní. Ptám se proto, že v poslední době se rojí banky z Ruska, a jak vidno, dost bude i těch z Číny.
V naší zemi funguje Institut pojištění vkladů, a pokud dotyčný nemá víc než 2,7 milionu korun, tak se nemusí bát, jelikož se sám stát až za takto velký objem peněz zaručuje, pokud by dotyčná banka zkrachovala. Sám osobně bych peníze do žádné banky s podobným kapitálem, který jste zmínila, nedal. Ale to už je právě na svobodném uvážení každého z nás.
* Zcela na závěr se k té politice vrátím. Opozice v Turnově je roztříštěná, cokoli tedy z této strany prosadit je složitější. Jste zklamaný?
Vychází to také z toho, jaké strany v opozici zůstaly. Kombinace čehokoli s čímkoli je jen těžce představitelná. Mám na mysli z pohledu levice – pravice. Takhle jsou ale prostě karty rozdané. Mně se to samozřejmě nelíbilo, po volbách byla snaha udělat spíš pravicovější koalici, ale vítěz voleb, Nezávislý blok, se rozhodl takto. Na druhou stranu, ta povolební atmosféra, kdy byly tendence za každou cenu negovat cokoli od koalice, to bych asi nedal. Chci rozhodovat z pozice svého svědomí a snažit se posouvat věci dopředu. A konečně, ani vládnoucí koalice nehlasuje vždy jednotně, jak bylo vidět právě u hlasování o krajské nemocnici.
* Děkuji za rozhovor.
Bohuslava Charousková, bohuslava.charouskova@seznam.cz
RNDr. Josef Uchytil, DiS., se narodil v roce 1979 v Turnově. Absolvoval turnovské gymnázium, dále studoval na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy univerzity, obor numerická matematika – software a algoritmy. Souběžně též studoval skladbu na Konzervatoři a vyšší odborné škole Jaroslava Ježka. V současnosti je majitelem a ředitelem turnovské bankovní pobočky Partners market. Josef Uchytil je ženatý, má dva syny (3 a 5 let).
Související články (celkem 70)
- 14. – 16. BŘEZEN 1939. OKUPACE ČECH, MORAVY A SLEZSKA. A CO S TÍM JAKO DNES?
- ZDÁL SE MNĚ SEN… (PSÁNO K OSLAVÁM VÝROČÍ STÁTNÍHO SVÁTKU 28. ŘÍJNA 2016)
- MARTIN PŮTA: ŘÍKÁ SE, ŽE PRVNÍ MYŠLENKA JE SPRÁVNÁ. JÁ BYCH TO TROCHU POOPRAVIL: PRVNÍ MYŠLENKA, O KTERÉ MÁTE OPRAVDU ČAS PŘEMÝŠLET, JE TA SPRÁVNÁ
- NENÍ ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA, KDY BYCH NEMĚL POCIT, ŽE TAM JE NĚKDO ZBYTEČNĚ, NEBO NEPŘIPRAVENÝ, ŘÍKÁ JOSEF UCHYTIL
- GOLGOTA ČÍHOŠŤSKÁ
- KRTEČEK ZA TO NEMŮŽE
- MŮJ VÁNOČNÍ DENÍČEK
- SHOAH. MUSLIMŠTÍ UPRCHLÍCI. EVROPA. A MY
- II. SVĚTOVÁ VÁLKA, ŠVEJK, JAN HUS A TO OSTATNÍ
- TAK JE TO V TĚCHTO DNECH 37 LET, CO JSTE ZEMŘEL. PANE PEROUTKO
- CO BYSTE TOMU ASI TAK ŘEKL, PANE SPISOVATELI
- NENÍ NEPŘÍJEMNÉ MÍT PENÍZE, ALE NENÍ TO SMYSL ŽIVOTA, ŘÍKÁ ARCHITEKT Z. EDEL
- LIDÉ SI TĚ NĚKAM ZAŠKATULKUJÍ A DÁ HODNĚ PRÁCE PŘESVĚDČIT JE, ŽE NEJSI JEN TA OD DÁLNICE, ŘÍKÁ MARTINA POKORNÁ
- KRVAVÉ ZEMĚ
- TIBET, HORÁKOVÁ A CO JSME PROŠVIHLI
- KDO JE TADY VLASTNĚ KRYSAŘ?
- ZAVŘENÁ MĚSTSKÁ SPORTOVIŠTĚ. TO NENÍ NORMÁLNÍ, ŘÍKÁ ZBYNĚK BÁČA
- KDO SE SPOJÍ S KOMUNISTOU, JE KOMUNISTOU TAKY, ŘÍKÁ TURNOVSKÝ ZASTUPITEL PETR DVOŘÁK
- DOMNÍVÁM SE, ŽE MĚSTO NEDOKÁŽE VYUŽÍVAT POTENCIONÁL, KTERÝ TADY MÁ VE SVÝCH OBČANECH, ŘÍKÁ LUKÁŠ BERNDT