MÝVAL SEVERNÍ ULOVEN NA TURNOVSKU

0

Mýval severní není v našem regionu zcela běžným zvířetem. Proto jsem byl velmi překvapen a potěšen přízní bohyně lovu Diany, když jsem měl možnost tohoto cizokrajného predátora ulovit. Stalo se v úterý 7. února, kdy jsem se rozhodl jít na čekanou na svůj oblíbený posed za pivovarem Malý Rohozec, kde jsem mývala večer ulovil. Dle dostupných informací se jedná o první kus ulovený v našem regionu.

Mýval severní (Procyon lotor) pochází ze Severní Ameriky. Roku 1934 byly dva páry vypuštěny v německém Hesensku a spolu s dalšími jedinci, kteří unikli ze zajetí, založili populaci. Ta se začala rychle šířit. Později byli další vysazeni v Pobaltí a Bělorusku. V současné době se tento druh vyskytuje v mnoha státech Evropy. 

V naší republice se mýval pomalu šíří od roku 1952, především díky únikům ze zájmových chovů. Na střední Moravě se již rozmnožuje. Říje probíhá od ledna do března. Samice je březí 63 dní a rodí většinou čtyři mláďata. Mýval se k zimnímu spánku neukládá, pouze omezuje svoji aktivitu. Je všežravý a páchá velké škody především na zpěvném ptactvu. Laici si ho mohou splést s velmi podobným psíkem mývalovitým (Nyctereutes procyonoides), který však patří mezi šelmy psovité, kdežto mýval patří do medvídkovitých.
Jiří Duda, myslivecký hospodář MS Vesecko, duda-jiri@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.