NENÍ PUZZLE JAKO PUZZLE

0

Skládat puzzle mi prostě nejde. S obdivem pozoruji své děti, které dokážou dát dohromady až dva tisíce kousků vykrájené lepenky a sestavit obraz koně nebo Eiffelovky. Zvlášť, když sama mám problém s Ferdou Mravencem, který má dílků jen třicet. Co nadělám. Ale jinak mám tento princip, který je založený na skládání a zapadání do sebe, ráda. Třeba při sběru informací o nějakém tématu, které mě zaujme. Když o tom tak přemýšlím, zas se to tolik neliší – puzzle a informace. Dílky zapadají postupně do sebe a není až tak důležité, jestli je předmětem zájmu oblíbená historická osobnost, vývoj letadel či chov kaprů v Čechách. Vlastně není důležitá ani doba strávená při skládání. Podstatné je, jestli mě (vás) ta skládačka baví.

Zkrátím to. Takových pomyslných puzzlátek mám rozdělaných několik. Jedním z nejoblíbenějších jsou ale bezesporu osudy generálmajora Josefa Mašína a jeho rodiny. Skládání je to napínavé, dramatické, bolestné, poučné, úsměvné. Opravdu vám nezbývá, než se smát, když se dočtete, jak se Mašín projížděl po Praze v kradených gestapáckých autech nebo jak si jeho kamarád Morávek nechal připálit od šéfa pražského gestapa cigáro přímo na ulici, a pak mu za to písemně poděkoval. A to vše v době, kdy tento gestapák vypisoval odměny za jejich hlavu. A mám v té své skládačce ukryté, věřte mi, mnohem, mnohem víc. Například  že i v Čechách existují rody, ve kterých mají úctu ke svobodě a hrdinství prostě v krvi.

Ráda si hraji (nebo zahrávám?). Chci vám ukázat jak a vyberu základní dílky skládačky. Tak třeba zrovna onen generálmajor Josef Mašín. Legionář, vlastenec, hrdina, prvorepublikový důstojník. Za protektorátu člen zpravodajské odbojové skupiny známé pod názvem Tři králové. Němcům topil jako málokdo. V roce 1941 byl zatčen, nelidsky vyslýchán a mučen, popraven byl 30. června 1942 v Praze-Kobylisích. Po válce byla po něm pojmenována jedna ulice, komunistický režim ji ale zase rychle přejmenoval, a to ještě před legendárním útěkem jeho synů (tento informační dílek puzzle považuji za zásadní). Asi se jim takový svobodomyslný hrdina nehodil do propagandy. Jeho žena Zdena Mašínová Nováková. Matka tří dětí. Po zatčení manžela byla vyslýchána, poté deportována do Terezína (tam se mj. poznala s Miladou Horákovou). V roce 1953 byla opět uvězněna a odsouzena na 25 let za údajné schvalování útěku svých synů na západ. Utýraná v roce 1956 zemřela v komunistickém žaláři. Ctibor Novák, bratr Zdeny Mašínové. Legionář a voják, stejně jako Josef Mašín. Za války byl v odboji, vězněn v Německu, a opět v roce 1953 komunistickou inkvizicí. Vyslýchán, mučen, posléze odsouzen v procesu, který byl veden proti jeho synovcům. Popraven.

 

Ctirad a Josef Mašínové. Bratři. Děti svých rodičů. A zároveň nejtěžší dílky puzzle. Věřte mi, že bez dobré znalosti těch předešlých sestavených částí je nedáte dohromady, mně to taky nešlo. Pro začátek bude stačit, když si seženete osmý díl tendenčního seriálu Třicet případů majora Zemana, nesoucí název Strach. To abyste věděli, jak se také nechá upravovat realita, a nedali se zmást. A nyní vážně. Nebylo by rozhodně na škodu přečíst si knihu sestavenou z dochované rodinné korespondence, nazvanou Čtyři české osudy, s podtitulem Tragický úděl rodiny Mašínovy. Hodně podnětný je také Jan Němeček a jeho kniha Mašínové. Přečtěte si i publikaci Zatím dobrý od Jana Nováka (nakladatelství Petrov). Vřele doporučuji. Možná vám to pomůže k tomu snáz pochopit činy a útěk bratří Mašínů za svobodou na Západ. Potom už je prvoplánově neodsoudíte, jak je v našem kraji bohužel dobrým zvykem, puzzle vám pomůže chápat vše v širších souvislostech.

 

To by myslím stačilo. Dál to nechám na vás. Jak už jsem uvedla, skládám ráda. Puzzle lidských životů, které se našim podobají, jen jsou zasazené v jiných kulisách. I lidé ve středověku, v období válek či za vlády jedné strany se milovali, nenáviděli, chodili do kostela nebo kradli. Použili zbraně, třeba jen pro obranu své svobody, či pro lepší zítřky. Byli mezi nimi stateční i práskači. Hrdí a nezlomní, stejně jako lokajové. Výběr je různorodý. Včera. Dnes. I zítra. Je jen na nás, jak kvalitně si svá oblíbená puzzlata poskládáme.

 

Na shledanou

Bohuslava Charousková

bohuslava.charouskova@seznam.cz

PS: Málem bych zapomněla. V těchto dnech vychází kniha od bratří Mašínů, nazvaná Cesta na severozápad, a 30. června uplyne 68 let od násilné smrti generálmajora (in memoriam) Josefa Mašína.

Související články (celkem 70)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.