KDO NESKÁČE, NENÍ ČECH… (GLOSA)

0

Jak mi tato věta leze na nervy. Popravdě ale jen do chvíle, kdy má český hokejový národní tým šanci získat na mistrovství světa medaili. To pak skáču taky. Co, skáču. Zničehonic je ze mě zanícený a vášnivý „hokejista“. Týmům, které zrovna hrají zápas proti našim, sprostě spílám. Za každou ránu, namířenou na českého reprezentanta, bych okamžitě sázela trestné minuty a nejraději dala těm „hajzlům“, co tlučou moje miláčky, vyloučení do konce hry. Když si bouchnou naši, tak pochopitelně tleskám, jak jinak. Hokej je tvrdá hra.

I když hráče normálně nesleduji a ani nevím, co dělají v mezičase mezi mistrovstvím světa, v jakém klubu hrají a v jaké zemi žijí, jsem v době mistrovství s nimi. Znám složení týmu, kdy a proti komu nastupují, a v jaké jsou hráči kondici. Čtu sportovní přílohy v novinách a sleduji televizní zprávy ze sportu. Což běžně rozhodně nedělám! I kdyby na chleba nebylo, musím ty zápasy prostě vidět. Konečně, ještě teď mě hřeje u srdce, jak na jaře dvakrát vyběhli s týmem Rusů. Tento zážitek by mi nevynahradila ani zlatá, a že mám tuhle medaili hodně ráda.

Hokejisté. Zatracovaní, když to „projedou“. Nošeni na rukách a milovaní, když to všem natřou. A když to natřou, je národ na nohou. Bleskurychle se opráší trikolory, vlajky a lidé bez studu zpívají hymnu na veřejnosti. Jsou to vlastně jediné chvíle, kdy si Češi uvědomí, že žijí v zemi, která vlajku a hymnu má. Státní svátky prožíváme v duchu chalupa, sport a rodina, volby nás zajímají čím dál míň. Stejně jako politici, kteří nám dělají jen ostudu. Na rozdíl od hokejistů…

 
Při zprávě, že zemřeli tři naši hráči při leteckém neštěstí u Jaroslavle, mi nebylo do zpěvu. A asi nikomu z vás. Když jsem si přečetla zveřejněný seznam všech mrtvých, nějak i zmizela radost z těch dvou vítězství nad Rusy. Tolik mladých kluků z této země umíralo s těma našima…
 
A tak jim chci jednoduše a prostě poděkovat. Za to, že sport, který tak dobře dělali, má jako bonus ještě schopnost zvednout Čechy ze židlí. Za to, že díky jejich dobře odvedené práci bere Čechy alespoň někde a někdy někdo vážně. Děkuji.
 
Bohuslava Charousková

bohuslava.charouskova@seznam.cz

Související články (celkem 70)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.