S ÚSMĚVEM JDE VŠECHNO LÍP

0

Nic objevného. Ani náplň tohoto všeobecně známého úsloví a ani formulace. Známe to všichni, dá se říci, že na vlastní kůži, tedy spíše ústa. Já vám ale trochu zamotám hlavu. Co takhle: V úsměvu jde všechno líp? Že to nemá logiku? Ale kdeže. Představím vám občanské sdružení sídlící v malém domku v centru Přepeř. Občanské sdružení ÚSMĚV založila s podporou několika lidí Hana Semerádová, činnost sdružení byla zahájena letos v zimě.

* Hanko, působíte několik měsíců, nejste mezi lidmi ještě tolik v povědomí. Vycházej z toho, že o vašem Rodinném centru Úsměv nic nevím. Představ nám ho.
Začala bych s dovolením trochu zeširoka o tom, proč jsem centrum vůbec otvírala. Původní záměr byl nabídnout prostory, kam mohou maminky se svými dětmi zajít, když potřebují změnit prostředí. Nabídnout prostory, kde se mohou zastavit, když jdou s dětmi na procházku, setkat se s dalšími maminkami na mateřské, popovídat si, posedět na zahradě, poznat nové lidi. Ale třeba i nechat si zde pohlídat děti, aby je nemusely vláčet po městě. A protože mě zajímá výchova, vývoj dítěte a psychologie, a taky abych mohla dobře poradit a pomoci, udělala jsem si k tomu několik kurzů. Výhodou bylo, že jsem měla k dispozici vhodné prostory na dobrém místě v samém centru Přepeř, kde máme hernu i malou učebnu, ve které probíhají různé kurzy na rozvoj dětské šikovnosti a znalostí.

 

* Jaká je náplň kurzů?

Náplň kurzů se především odvíjí od toho, že jsem absolvovala Montessori pedagogiku. Specialita tohoto způsobu výuky je v tom, že děti mají pracovat a hrát si z vlastní touhy s konkrétními a praktickými věcmi. Je to samozřejmě na delší povídání, ale v kostce se dá říct, že pracujeme s pomůckami, které rozvíjejí smysly a praktické vidění světa kolem nás, jeho chápání…

 

* …můžeš být konkrétní?

Dobře se to ilustruje na matematice, pro kterou existuje spousta speciálních pomůcek. Než děti přejdou k abstraktním číslům, mají už o počtu, jako o kvantitě, výborný praktický přehled. Čtyřleté děti bezproblémů počítají, to znamená, že sčítají a odčítají do milionu. Na tyhle originální Montessori pomůcky bohužel ještě finančně nedosáhneme, ale věřím, že se to zlepší.

 

* Máš zmapováno, odkud k vám chodí klienti? Vyhrává venkov, nebo blízký Turnov?

Doma není nikdo prorokem. Sama jsem překvapená, že máme klienty z Turnova, Příšovic, Modřišic, ale třeba i z Podhory, Vlastibořic a Sezemic nebo ze Skokov.

 

 * A návštěvnost?

Záleží jaký kurz, který den probíhá a jaké je počasí. Pokud bych měla vytvořit nějaký průměr, tak chodí přibližně tři čtyři děti denně.

 

n201006030928_sso_11_010_usmev* Na vašich webových stránkách mi neuniklo, že máš poměrně široký záběr jiných aktivit. Nabízíte masáže, odbourávání fobií (metoda EFT), rodinné konstelace, meditace…

Já lektoruji Montessori, vedu kurzy cvičení, zpívánky a lektorka Iveta Dušková vede výtvarku. Všechny tyto aktivity jsou zaměřené na děti. Máme také výtvarku pro maminky, kde se střídají různí lektoři. Co se týká masáží, ty považuji za svoji psychickou relaxaci, baví mě to a dokonce jsem si nechala udělat i speciální masážní stůl pro těhotné maminky. EFT je skvělá a jednoduchá metoda na odbourání různých strachů a negativních emocí a dokonce i bolestí. Maminky, které jsem to naučila, si to pochvalují.

Rodinné konstelace, léčebný výklad karet a regrese vede Jana Folprechtová z Hořic, meditace Věra Klucká z Jablonce nad Nisou. To vzniklo samovolně, jako nadstavba pro maminky, které o to mají zájem. A zájem je nečekaně velký. Předesílám, že tyto aktivity jsou vždy oddělené od vlastní činnosti rodinného centra a probíhají pouze v odpoledních, nebo večerních hodinách.

 

* Co chystáte v létě?

Protože o prázdninách jsou částečně zavřené školky v Přepeřích a v okolních obcích, přicházíme s nabídkou hlídání dětí. To bude probíhat formou hravého dopoledne – malování, modelování, zpívání, cvičení… Také už snad dovolí počasí, abychom mohli připravit venkovní plochu. Na naší zahradě bude pískoviště, prolézačky, houpačka a pro rodiče sezení. Chystáme také záhonky, které si děti budou podle zájmu samy obhospodařovat. Maminky mohou u nás děti nechat, ale také mohou přijít jako doprovod, je to jen na nich.

 

* Podporuje vás obecní úřad? A obec jako taková?

Ano, na zdejším úřadě jsou velice vstřícní. Starosta Přepeř Luděk Sajdl a místostarosta Roman Polák i další zastupitelé přišli na zahájení provozu našeho centra, do začátku nám přislíbili i finanční pomoc. Co se týká návštěvnosti přímo z obce, určitě bych si přála větší kontakt. Snad se to přes léto zlomí, lidé si na nás zvyknou a přijdou. Už se těším.

 

Na shledanou a děkuji za rozhovor.

 

Bohuslava Charousková

bohuslava.charouskova@seznam.cz

 

Co na závěr? Každý začátek je těžký, to potvrdí každý, kdo si plní sen nebo nějakou svou vizi. Musí přebrodit řeky, přelézt hory a až potom někde v dálce za horizontem uvidí první plody svého snažení. Ale s úsměvem? To půjde líp.

 ______________________________________________________________________________________

 

n201006030928_sso_12_010_usmevHana Semerádová (1958) je původní profesí zubní technik. Je držitelkou Českého národního diplomu Montessori, certifikátu EFT (praktik energetické psychologie), má rekvalifikační kurz pro sportovní a rekondiční masáž, je lektorkou kurzů mateřských center. Hana Semerádová má dvě dospělé děti.

Rodinné centrum Úsměv, o. s., Přepeře 85, 512 61 Přepeře, tel. 603 444 904, rcusmev@centrum.cz , www.rcusmev.cz

Související články (celkem 70)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.